Pahipleurita lateralo-bazala stanga cu mica cantitate de lichid

09-01-2015
marcus68
Nu este medic/terapeut
marcus68
Buna ziua,
Pacienta in varsta de 67 de ani, diagnosticata acum 7ani cu Preinfart Miocardic in progres tinuta in observatie si tratamentlunar si Osteoporoza sub tratament, in urma unei cazaturi pe asfalt(nu pe gheata)s-a ales cu rezultatul unei radiografii:
-fracturi liniare cu mica deplasare arcuri laterale V, VI, VII hemitorace stang,
-pahipleurita latero-bazala stanga cu mica cantitate de lichid, (cat moneda de 50 de bani, se vede pe RGF),
-cord aortic cu hipertrofie ventricol stang,
-aorta ectaziata desfasurata, cu calcificari ale peretilor crosei.
Acest diagnostic a fost dat pe 05.01.2015.
Pe 06.01.2015, pentru ca durerile erau insuportabile, respira greoi, obosea la 6-7 pasi prin casa, am dus-o la Urgente unde s-a efectuat o alta radiografie si ecografie, rezultatul fiind Fracturi costale.In final a ramas internata pe sectia Chirurgie pana pe 08.01.2015, perioada in care tratamentul a constat in 2(doua)calmante Tador pe zi.
L-am intrebat pe D-l Doctor G.F. despre acel licid bazal stanga si mi-a raspuns:Acel CHEAG s-a resorbit in mare parte...mai este ff putin si trece si ala.Sa cumpere retata(Algocalmin, Indometacin)si repaus 30 de zile.
Intrebarea mea este:
1 De unde survine acel lichid/cheag, de la coastele rupte intepand plamanul sau e o cauza pulmonara de care nu stim?Fara un tratament specific/punctie poate sa dispara acel lichid/cheag in numai 24 de ore?
2 Cord aortic cu hipertrofie ventricol stang, adica ce inseamna?
3 Aorta ectaziata desfasurata, cu calcificari ale peretilor crosei, ce inseamna?
Ce ma sfatuiti, incotro sa ne indreptam, catre ce medici de specialitate?
Momentan starea de sanatate este aceeasi(oboseste, respira greu, dureri).
Va multumesc anticipat cu speranta ca macar dumneavoastra imi veti da raspunsuri pe intelesul meu si al mamei.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.