Palpitatii, batai in gat si piept.

09-10-2017
Mihai0
Nu este medic/terapeut
Mihai0
Buna ziua, am decis sa scriu aici pentru ca dupa vizite la mai multi medici si cautari pe diferite site-uri si forumuri nu am gasit un raspuns clar la starile si durerile pe care le am. Am 20 de ani si De aproximativ 3-4 saptamani am inceput sa imi simt pulsul in degete si inima cum bate in piept si in gat. Am facut ekg, si ecocardiografie si totul e ok. Am fost trimis apoi la analize pentru tiroida stiind ca eu prezint doar un lob tiroidian in loc de 2 dar nici aceasta nu s-a dovedit a fi o problema pentru ca la fel ca si acum 2 ani analizele de tiroida au iesit bune. Odata cu aceste analize, mi s-au facut si analizele de sange uzuale sau generale care au iesit la fel de bine cu exceptia unei analize legate de ficat care insa nu era ceva grav si nu cred ca ar avea vreo legatura cu ce simt eu. E posibil sa fie palpitatii insa eu simt inima cum imi bate in piept aproape toata ziua chiar daca pulsul si tensiunea sunt normale. Am fost fumator pana acum 2 zile cand mi-am aprins prima tigara din acea zi seara si am inceput sa imi bata inima foarte tare si sa apara palpitatiile. Precizez ca si la un efort mic precum ridicarea din pat pulsul creste mult insa nu de fiecare data. In plus de cand am inceput sa simt aceste batai in piept simt un foarte mare disconfort tot in piept din cauza muzicii in special a bassului, a artificiilor si a tot felul de sunete puternice din jurul meu mai exact le simt foarte puternic in zona pieptului. Am cautat orice fel de ajutor dar nu am gasit nimic despre "durerile" pe care le simt zi de zi. S-ar putea ca toate acestea sa fie de natura psihologica? Sau ce investigatii ar mai trebui sa fac? Va multumesc mult pentru raspuns.
1 comentarii
1
09-10-2017, ora 23:00
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Se poate sa fie somatizari de anxietate. Mergeti la un psiholog sau psihiatru pentru evaluare.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Palpitații - când ar trebui să-ți faci griji?
  •