Palpitatii inima in urma efortului oboselii stresului

21-01-2012
cezarrr
Nu este medic/terapeut
cezarrr
Totul a inceput acum 2 ani pe vremea cand faceam box (antrenamente foarte intense).Vreau sa zic ca imi batea inima atat de tare incat o simteam in cap (bateile inimii) dar imi trecea in cinci - zece minute.A venit si ziua cand am renuntat la acest sport si m-am simtit bine, dar dupa trei zile au inceput iar palpitatiile puternice insotite de tiuit in urechi ( tinitus ) care nu au disparut nici in ziua de astazi si se implinesc doi ani!!
Am 21 de ani nu fumez, nu beau cafea si am 1.65 cm. si 70 kg.
Cred ca a influientat mult si stresul, sunt o persoana care se 'preocupa' si ingrijoreaza, uneori fara motiv.
Analize am facut tot ce e posibil chiar si in strainatate, la inima am mai facut pe data de 23.sept.2011 tomografii, sange, urina.. totul e 'perfect'...
Cu medicul de familie nu prea am facut mare lucru..ma trimis la homeopatie unde nu am avut nici un rezultat.
Sper sa ma ajute cineva de aici, imi este greu sa fac chiar si activitati banale (sa urc scari, sa ma aplec) fara sa imi simt pulsatiile inimii in zona capului iar de tiuitul urechilor nici nu mai zic...
Inchei in speranta ca ma ajuta cineva si ca am fost explicit in detaliile problemei mele de sanatate.
2 comentarii
0
21-01-2012, ora 11:37
Andidarie
Nu este medic/terapeut
Andidarie
Un punct de vedere.
Problemele pe care le descrii pot fi incadrate in categoria tulburariilor functionale.
Cu cuvinte simple inima ca organ nu este [inca] modificata dar mai tirziu apar asa numitele modificari morfologice adaptative [hipertrofia].
Se pare din ceea ce descrii ca sufri de o insuficienta aortica functionala, adica in situatii de stress, creierul are nevoi de mai mult singe dar volumul de singe care ajunge la creier nu este suficient si prin urmare inima mareste numarul de contractii cu speranta ca volumul sistolic sa satisfaca necesitatiile cerierului in situatii de stress.
0
01-03-2012, ora 20:42
cezarrr
Nu este medic/terapeut
cezarrr
imi mai poate da cineva in sfat va rog?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Stresul are un rol activ în afecțiunile dermatologice inflamatorii
  • Stresul și sistemul imunitar
  • În ce mod ajută stresul memoria
  • De ce apar palpitatiile?
  • 5 metode de a învinge oboseala
  • Stresul din timpul sarcinii poate afecta dezvoltarea fătului (studiu)
  • Stresul la locul de muncă
  • Cum se reactivează virusul herpetic în condiții de stres
  • Anxietatea și stresul cronic pot crește riscul dezvoltării tulburărilor psihiatrice
  •