Palpitatii la 3 min, colesterol marit, granulocite scazute = ?

15-01-2013
dannyc
Nu este medic/terapeut
dannyc
Buna ziua
Barbat, 34 ani, 1.80m-90kg.
Din 23.12.2012 au inceput palpitatiile, cam la 30 min. Tensiunea si pulsul normale (11, 4 - 7, 2 puls 74; 11, 2-7, 4 puls 80...). Dupa 01.01.2013 s-a micsorat intervalul dintre pulsatii mai intai la 10-15 min iar pe 12.01 cand am fost la un consult erau la 4-5 min. In urma unui EKG de 4min in care a iesit o bataie extraventriculara si a unei ecografii, medicul dna Teleianu mi-a transmis ca nu am nimic, ca e ceva normal si ca pot sa iau MagneB6, Aspacardin si Valgo...(paducel) si sa revin dupa 3 saptamani daca nu inceteaza palpitatiile. Azi am primit si analizele de sange: Colesterol Total 217, 4 (200), WBC leucocite 3, 79 K/μl (4-10), Granulocite 44.4% (45-80), Granulocite 1, 68 K/μl (2-8). Totul este bine/rau pe hartie, dar in realitate, palpitatiile sunt cam la 1-2 min si incep sa ma simt obosit. Seara trecuta (14.01.2013) am avut si 3 palpitatii intr-un minut. Nu pot sa stau linistit si sa fac doar 1-2 infarcturi. Maine ma duc la alt medic cardiolog dr.Ghinea si sper sa mai aflu ceva. As mai avea nevoie de o parere, un sfat, orice dar sa ies din starea in care sunt. PS. Acum sunt la servici dar deja ma simt obosit.
4 comentarii
0
15-01-2013, ora 10:25
mmc72
Nu este medic/terapeut
mmc72
colesterolul tau nu e marit stai linistit, daca e total 217 inseamna ca luate separat, HDL si LDL au alte valori, cat despre palpitatii nu ai specificat daca bei cafea, cola sau fumezi. In situatia in care ai palpitatiii insotite de ameteli, lipsa de aer, disconfort toracic sau stari de lesin s-ar putea sa ai aritmie si ar trebui sa ti se faca electrocardiograma de repaos.
0
15-01-2013, ora 10:58
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
parere (di propria experienta):
Nu ai nimic.esti HIPOTENSIV
1. ai fost la cardiolog si a zis ok.
NIMENI nu ti-a zis ca tensiunea ta e SUB limita normala??????
cum? sa ai tensiunea: 11, 4 - 7, 2 SI 11, 2-7, 4..SI nimeni sa NU se sesizeze..
(aveam puls marit, lesinam pe strada, nu ma puteam tine pe picioare si..abia un medic mi-a zis de tensiune)
(am mancat cate putin SI des;.am baut multe lichide:apa, sucuri, supe etc..si-am dormit 6-7 ore/noapte)
(mi-am revenit si.mereu tin tensiunea SUB control sa nu-mi scada..IAR PULSUL E OK..de cand si tensiunea e ok)
sanatate
intrebare:
- mananci si APOI fumezzi sau.?
- bei suficientew lichide?
- esti mai mereu stresat la serviciu?

Hipotensiunea este termenul medical ce desemneaza o valoare scazuta a tensiunii arteriale (mai putin de 90/60).
Tensiunea arteriala normala este situata de obicei in jurul valorii de 120/80 (sistolica/diastolica).

Nu apa produce hipertensiune.

Dimpotriva!

Ea este tratamentul de urgenta al hipotensivilor, al celor care cad de pe picioare, pentru ca au tensiunea arteriala mica.

In mare masura, ne imbolnavim si pentru faptul ca nu ne preocupam sa avem apa suficienta in organism.

Multe persoane spun: 'De ce sa beau apa daca nu mi-e sete?', fara sa stie ca senzatia de sete apare abia dupa ce in corp lipsesc peste trei litri de apa, cand sangele deja are o vascozitate mai crescuta, fapt ce ingreuneaza circulatia in micile arteriole si capilare ce hranesc toate celulele corpului.

Hipertensiunea arterială se defineşte a fi creşterea tensiunii arteriale maxime (sistolice) peste 160 mmHg şi a tensiunii arteriale minime (diastolice) peste 95 mmHg.
Între 140/90 mmHg şi 160/95 mmHg, valorile tensionale indică o hipertensiune de graniţă.

= intrebare: bea suficiente lichide??
cele bune!
0
15-01-2013, ora 14:58
dannyc
Nu este medic/terapeut
dannyc
Multumesc pentru raspunsuri.
Adaugiri: nu beau alcool exagerat (un pahar de vin de doua ori pe saptamana sau la diverse ocazii anuale), nu fumez direct (doar pasiv de la sotie) si beau lichide (incep dimineatza, ora 8, cu un pahar de apa). De stresul de la serviciu o sa ma las probabil la pensie, daca mai apuc. De dormit dorm cam 8-9 ore pe noapte.
0
15-01-2013, ora 15:09
dannyc
Nu este medic/terapeut
dannyc
Adaugire nr.2: palpitatiile nu sunt insotite de dureri sau ameteli, nu am lipsa de aer sau stare de lesin, ci doar le simt ca o galma care trece prin inima si loveste de esofag. Durata: 1 secunda, indiferent de activitate sau momente de relaxare/somn.
Electrocardiograma a fost facuta pe rapaus.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici