palpitatii rapide cand consum alcool

09-12-2013
crocoziab
Nu este medic/terapeut
crocoziab
Buna ! Deci de la un timp, am observat ca cit de putin alcool nu as consuma, pulsul imi ajunge pina la 120 - 130 de bpm... nu simt nici o durere nici sufocare..nimic, doar cind dau kumva de puls, simt ca se zbate cu o viteza ' luminii ' este vreo problema? poate fi din cauza ca organismul nu primeste alcoolul, o reactie adversa? Uneori ajunge pulsul la 120 si fara a consuma alcool, dar nu simt nimic ce m-ar deranja, ma framinta doar gindul asta ca nu inteleg dc as avea asa puls marit...am 18 ani )
3 comentarii
0
10-12-2013, ora 13:47
bia1
Nu este medic/terapeut
bia1
E un semn ca nu mai trebuie sa consumi alchool:))
0
10-12-2013, ora 17:12
crocoziab
Nu este medic/terapeut
crocoziab
Dar mie imi place :))))))))))))))))))
0
13-12-2013, ora 19:23
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
faptul ca pulsul este peste suta si fara alcool este un semn ca e ceva in neregula si ar trebui sa faci dupa sarbatori un control cardiologic.Fii ponderat cu consumul de alcool pana ai un raspuns de la medic, nu cred ca-ti place ca de la 18 ani sa stai mereu cu mana pe piept sau cu degetele pe puls pentru a vedea ingrijorat ce se intampla..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Palpitațiile
  • Efectele consumului de alcool asupra performanțelor sexuale la barbați
  • Pot să beau alcool dacă iau medicamente?
  • De ce apar palpitatiile?
  • Alcoolul, femeile și disponibilitatea sexuală
  • MIT: O tărie consumată înainte de masă crește pofta de mâncare
  • MIT: Cafeaua combate mahmureala
  • MIT: Alcoolul te ajută să dormi mai bine
  • Exercițiile de aerobic pot proteja ficatul de efectele consumului cronic de alcool
  •