Palpitatii rapide si puternice

22-08-2011
julie13
Nu este medic/terapeut
julie13
Buna seara! Sunt fata, in varsta de 20 de ani, am 1.60 si 48 de kg. De aproximativ 3 saptamani am in timpul zilei, dar mai ales seara, la culcare, palpitatii rapide si puternice timp de cateva minute, nu stiu exact cat, sa zic 5 minute si nu mai pot respira bine in acest timp. Astazi insa m-am speriat foarte tare, cand din cauza emotiilor mi-a batut inima foarte puternic vreo 2-3 minute. Inceram sa ma calmez si sa ma linistesc singura dar inima tot batea puternic.

Sunt foarte speriata. Credeti ca e grav? Ce ar putea fi? Ce analize ar trebui sa fac?

Daca puteti, va rog mult sa-mi dati un raspuns, pentru ca sunt foarte speriata.

Va multumesc anticipat! Multa sanatate tuturor!
3 comentarii
0
22-08-2011, ora 18:44
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
pai, cred eu ca 48 kg e f. putin si ca tu, nu prea mananci si nici nu prea bei apa.
Ce ar fi trebuit atunci sa faci? in acele momente trebuia sa bei APA...APA...APA...asa ca, oriunde stai prin casa, sa ai o sticluta cu apa langa tine.asta pt. moment...
- ori te-ai suparat ceva?!?
- ori n-ai mancat aproape nimic si n-ai baut apa?!?
- ori intri in panica din orice?!?
e o parere...sper ca un medic sa-ti si raspunda.
Iti doresc numai bine.
0
23-08-2011, ora 14:26
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Sunt stari de anxietate si mici atacuri de panica. Iti recomand un consult psihiatric si in urma lui se va vedea daca ai nevoie de tratament si ce anume iti trebuie.
0
24-08-2011, ora 11:24
julie13
Nu este medic/terapeut
julie13
Va multumesc mult pentru raspunsuri. M-ati mai linistit, ma tot gandeam ca e ceva de la inima.

sebesuldejos: e adevarat tot ce ai zis, apa nu beau mai deloc, de mancat am mancat cam putin in ultima vreme, intru in panica din orice si m-am mai si suparat in ultima perioada.

dr.carmenvochescu: va multumesc foarte mult pentru raspuns si sfaturi!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Palpitații - când ar trebui să-ți faci griji?
  •