Palpitatii sau pur si simplu niste spasme ale muschilor intercostali?

08-08-2011
galusca88
Nu este medic/terapeut
galusca88
Salut o sa incep prin a-mi face o mica descriere. Sunt un barbat de 23 de ani cu o inaltime de 1.83 si o greutate de 115 kilograme, sportiv. Apelez la acest site datorita unui episod care l-am patit azi in sala de forta. Int impul antrenamentului m-am aplecat cu trunchiul inspre in fata din pozitia drepti o data ce am revenit la pozitia de drepti am simtit niste spasme musculare puternice in partea stanga in capul pieptului (sub osul stern) acum nu imi pot da seama daca este vorba de palpitatii sau pur si simplu niste spasme ale muschilor intercostali. Episodul a durat circa 2 minute precizez ca nu am avut senzatie de sufocare durere in piept sau altceva. Alte informatii care v-ar putea ajuta ar fi tensiunea 14/8 ( nu tiu cat de relevanta este, mi-a fost luata la pranz dupa ce venisem de pe drum) puls in repaus 76, o alta problema de a mea este ca pe fond psihic stau destul de prost de o anume perioada de timp fapt ce m-a dus sa am atacuri de panica pe care nu pot sa mi le explic, si o anume stare de disconfort in zona pieptului care daca nu o bag in seama trece (ca si cum as uita de ea). Am observat caaceste atacuri de panica apar mai ales cand nu am activitate. Analizele le--am facut recent si inafara de trigliceride care au iesit cam mari nimci anormal mi s-a prescris OMEGA 3 pentru aceasta problema. Am un regim alimentar sanatos nu mananc grasimi, am 4 5 mese regulate pe zi si macar de doua ori pe saptamana mananc peste. Pentru linistea mea o sa ma duc maine la un EKG. V-as ruga daca se poate sa imi spune cineva de la ce poate fi acest eveniment de care am vorbit. O parere orice. Mutlumesc anticipat.
3 comentarii
0
09-08-2011, ora 12:03
ChristianoRolando
Nu este medic/terapeut
ChristianoRolando
Este posibil sa fi avut niste extrasistole sau ceva palpitatii...Daca ai fost la ekg, te rog sa ne tii la curent cu starea ta :D
0
09-08-2011, ora 20:54
galusca88
Nu este medic/terapeut
galusca88
Am terminat cu EKG-ul azi totul a iesit bine. ma gandesc ca poate aceste spasme au fost si de la stomac ( eu am ceva probleme in sensul asta). inportant e ca ekgul a iesit bun daca vrei nyckutz pot sa postez si rezultatele in caz ca te intereseaza
0
12-08-2011, ora 15:43
yme
Nu este medic/terapeut
yme
Si eu am spasme musculare in stomac, si le simt in gat, ma impiedica sa vorbesc, ma ia cu tuse chiar, iau metoprolol si mai nou distonocalm, dar degeaba.. cand ma apuca ma tine vreo trei luni, deja ma dispera, lucrez in vanzari si nu pot duce o fraza pina la capat ca ta gatuie si-mi ia glasul ma ia tusea samd. sunt disperata.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Palpitații - când ar trebui să-ți faci griji?
  •