pancreatita acuta sau inceput de cancer la pancreas?

02-04-2009
Stephan_26
Nu este medic/terapeut
Stephan_26
Buna ziua,
Am o problema destul de mare. In luna noiembrie a anului 2008 am sesizat o durere accentuata in zona abdominala dreapta ( sub coaste ) si am fost la medic sa verific. Am fost diagnosticat cu colecistita acuta si in acelasi timp aveam transaminazele marite de 3 ori fata de limita maxima admisa. Am tinut tratatment pentru ficat (lagosa, liv52, antioxidanti) corelat cu un regim alimentar strict. Dupa 2 luni am repetat analizele ( pe la inceputul lunii februarie ) si cele la ficat au iesit ok dar amilaza pancreatica a iesit atunci la limita maxima. Dupa alte doua luni, la recomandarea medicului de familie am repetat analizele si transaminazele au iesit ok dar amilaza pancreatica a iesit marita destul de mult... 74.2 U.I. in loc de 52 U.I. Sunt putin speriat pentru ca acum ceva timp o cunostinta de a mea a fost diagnosticata cu cancer la pancreas ( sau colon - nu mai sunt sigur ) si analizele semanau cu ale mele, doar ca amilaza pancreatica era ceva mai ridicata in cazul acestuia ( aproximativ 220 U.I. ). Daca cineva s-a confruntat cu probleme asemanatoare, va rog mult sa-mi dati si mie un sfat... CE ANALIZE TREBUIE FACUTE? UNDE TREBUIE SA MA INTERESEZ? Va multumesc anticipat si va doresc tuturor MULTA SANATATE!
1 comentarii
0
20-03-2010, ora 20:34
maximilian
Nu este medic/terapeut
maximilian
Salut Stephan,

Numele meu este Adrian. In primul rand, nu sant medic, dar vreau sa-ti povestesc ce mi s-a intamplat mie. Anul trecut, chiar pe 1 martie, am avut niste dureri ingrozitoare in partea dreapta a abdomenului. Am fost dus la spital de urgenta unde am si fost internat. Singurele simptome care au precedat acestor dureri au fost sacderea poftei de mancare, greturi si o slabire generala a organismului. La spital dupa mai multe investigatii ( ecografii, tomografie, analize de sange, etc.) am fost diagnosticat cu abces pancreatic. Paradoxul a fost ca medicul respectiv tot incerca sa ma convinga sa ma opereze, dar fiindca imi era frica f. frica de interventia chirurgicala, am refuzat. Am fost tratat ( din cate stiu eu ) cu xilina si ampicilina injectabile si supus la "infometare". Sincer vreo doua saptamani n-am baut decat supa trecurata (numai de legume fara carne sau alte grasimi), ceai si binenteles nelipsitele perfuzii cu glucoza. Am tinut un regim drastic aproape 4 luni (fara tocatura, afumatura, grasimi, alcool deloc), dupa care am revenit la un regim de alimentatie aproape normal. Cand zic normal, ma refer la faptul ca pot sa mananc aproape orice dar fara excese. Vis-a-vis de amilaze, care din cate am inteles eu sunt cele mai relevante, pot sa-ti spun ca eu le-am avut 510!!!!, iar la doua luni dupa externare au "ramas" la 45. Sfatul meu este sa incerci sa te consulte un medic de la Fundeni - sunt printre cei mai buni. Daca esti din Bucuresti nu cred ca-ti va fi greu. Daca te mai pot ajuta cu alte informatii, nu ezita sa ma contactezi.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.