Papanicolau facut in ziua 22 a ciclului

21-06-2013
ionela_8516
Nu este medic/terapeut
ionela_8516
Buna ziua! Am fost zilele trecute la medicul ginecolog pt o ecografie transvaginala, iar acesta mi-a recomandat sa fac si un test Papanicolau. I-am sp ca am 22 de zile de cand mi-a venit ultima data si cu toate acestea mi-a facut testul. Intrebarea mea este daca rezultatul va fi modificat, tinand cont ca eram in aceasta perioada. Si in plus intre timp mi-a si venit si am si menstruatia ffff abundenta. Are legatura cu testul? Va multumesc anticipat!
6 comentarii
0
21-06-2013, ora 20:42
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Stai linistita, PAP va fi relevant.
In mod normal, recolatarea nu influenteaza cantitatea menstruala.
Sanatate!
0
22-06-2013, ora 12:14
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Si eu am avut o menstruatie abundenta in urma recoltarii pentru Papanicolau mediu lichid, poate asta ti se intampla si tie.
0
22-06-2013, ora 17:13
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Mie nu mi s-a intamplat. Dar ca e in mediu lichid sau nu, nu exista nici o diferenta de recoltare, ci doar de "depozitare" a mostrelor celulare luate.
0
23-06-2013, ora 11:12
ionela_8516
Nu este medic/terapeut
ionela_8516
Multumesc pt raspunsuri!
0
23-06-2013, ora 11:55
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Evident, testarea papanicolau nu influenteaza menstruatia insa si mie, ca si Ionelei, mi s-a intamplat ca dupa recoltare pentru mediu lichid sa am o menstruatie abudenta, plus acele mici sangerari dupa recolatre ce au durat multe zile.. Presupun ca fiecare organism e diferit si reactioneaza in felul sau.
0
23-06-2013, ora 12:07
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Otilia, cine ti-a spus tie ca se recolteaza PAP cu doua instrumente?
Se face cu acelasi tip de 'periuta' ca la recoltarea clasica. Apoi periuta respectiva se pune, se pastreaza, se duce la laborator intr-un mediu lichid. La cea clasica se punea pe o lamela, in mediu uscat.
Daca a folosit al doilea betisor, era probabil pentru analiza secretiei.
Un medic cu experienta iti poate lua celule din toate zonele colului fara sa sangerezi de parca te-a dat pe razatoare, , , , Si nici nu dureaza mai mult decat recoltarea conventionala, e ACELASI procedeu.
Da, e adevarat, fiecare organism reactioneaza diferit, dar sa sangerezi 2 saptamani dupa o recoltare este foarte mult. Ori aveai dinainte o rana ori recoltarea chiar a fost dura.

Sanatoase sa fim, ca restul conteaza mai putin.


Vad ca ti-ai sters comentariul, , , ,
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Testul Papanicolau
  • Am făcut testul Papanicolau. Ce înseamnă rezultatul?
  • Menstruațiile abundente ar putea fi cauzate de nivelul scăzut al unor proteine specifice
  • Cupa menstruală
  • Testul Babeș Papanicolau ar putea ajuta la depistarea mai multor tipuri de cancere ginecologice
  • Cum se depistează cancerul de col uterin?
  • Rezultat Papanicolau anormal - ce urmează?
  • Sângerări puternice în timpul menstruației - ce opțiuni ai?
  • Ce înseamnă celule endocervicale prezente (explicații)
  •