papanicolau interpretare rezultat va rog mult!

07-04-2009
natural_care
Nu este medic/terapeut
natural_care
imi cer scuze daca trebuia sa fac altceva...dar e prima data cand postez ceva pe forum...eu as vrea sa primesc un raspuns in legatura cu rezultatul unui test(papanicolau), va rog din suflet sa-mi raspundeti!Deci:
SISTEM BETHESDA 2001
satisfacator pentru evaluare BIFAT; celule endocervicale-prezente BIFAT

I negativ pentru o leziune intraepiteliala sau maligna BIFAT
ORGANISME:
cocobacili BIFAT

Alte modificari nonneoplazice:Modificari celulare reactive asociate cu inflamatia BIFAT
II ALTELE:( nu era nimic bifat)

III Anomalii ale celulelor epiteliale (nu era absolut nimic bifat)

IV Alte neoplasme. (nimic)

V Recomandari:
De urmarit evolutia: citologic BIFAT

DESCRIERE CITOLOGICA :Modificari celulare reactive asociate cu inflamatia




ASTA E TOT CE SCRIE PE FOAIA CARE MI-A DAT-O DNA. ASISTENTA.NU MI-A SPUS NIMENI CE SA FAC PENTRU CA ATUNCI CAND AM AJUNS EU LA SPITAL SA-MI IAU REZULTATUL "NU ERA NICI UN DOCTOR ACOLO, TOTI ISI TERMINASERA PROGRAMUL "DUPA SPUSELE DOAMNEI ASISTENTE.
AS VREA MULT UN RASPUNS PENTRU CA ACUM NU STIU DACA E CEVA GRAV, NU STIU CE SUNT AIA COCOBACILI CUM SA URMARESC EVOLUTIA CITOLOGIC SI DECI NU STIU CE SA FAC.VA ROG MULT SA-MI RASPUNDETI!!!MULTUMESC!
4 comentarii
0
09-04-2009, ora 20:16
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Stai linistita, rezultatul testului Papanicolau este foarte bun, nu s-au decelat modificati precanceroase sau probleme mai serioase, ai doar o usoara inflamatie genitala care se rezolva cu cateva ovule.Mergi cu rezultatul la medicul de familie si-ti va spune ce sa iei.Numai bine!
0
09-04-2009, ora 21:31
natural_care
Nu este medic/terapeut
natural_care
va multumesc din suflet!
Chiar azi am fost la dna doctor si mi-a prescris o reteta, mi-a mai spus insa sa-mi cumpar si un irigator si sa imi fac spalaturi vaginale pt ca inflamatia este "cam urata".Eu acum as vrea sa stiu ce credeti de aceste spalaturi fiindca am inteles ca nu sunt tocmai recomandate...Si va multumesc din nou!
0
11-04-2009, ora 07:47
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Intr-adevar, daca deja ai inflamatie nu prea este indicat sa folosesti irigatorul caci poti leza usor mucoasa.Poti face spalaturi fara irigator cu ceea ce ti-a prescris pentru toaleta genitala si foloseste ovule.Abtine-te de la relatii sexuale pe perioada terapiei. Numai bine!
0
25-04-2009, ora 09:43
Lady2000
Nu este medic/terapeut
Lady2000
Buna ziua! In urma cu cateva saptamani am fost la ginecolog pentru un examen citologic de rutina si pentru ca aveam o secretie alba cu aspect branzos si banuiam ca ceva nu e in regula pentru ca anul trecut am avut candida, m-am tratat si ma gandeam ca a reaparut.Am efectuat examenul citologic cervico-vaginal si am primit urmatorul rezultat cu diagnosticul: VULVOVAGINITA - A.Sistem Bethesda (TBS) 1.Evaluarea calitatii frotiului - Satisfacatoare - Foarte frecvente PMN ; 2 Caracterizare generala - Modificari celulare benigne/Infectii : ALTE BACTERII =BACILI B.Evaluarea hormonala - Status compatibil cu varsta si anamneza ; C.Citodiagnostic Babes/Papanicolau - Clasa II ; Am mers cu acest rezultat la medicul care mi-a efectuat recoltarea secretiei pe lamele si m-a consultat... L-a citit, s-a uitat la mine si mi-a spus ca nu am nimic grav si sa fac spalaturi cu bicarbonat alimentar...(!!!) Am insistat sa imi prescrie tratament si mi-a spus ca nu am nimic...E posibil asa ceva? Eu am citit pe net ca se efectueaza tratament pentru asa ceva si nu stiu ce sa mai cred...Si mai ales ca am un prieten si vreau sa incep o relatie sexuala cu el, acum nu stiu ce sa fac pentru ca nu as vrea sa il infectez si pe el iar eu sa incep un tratament apoi sa ma reinfectez de la el...Va rog din suflet sa imi dati si mie un raspuns si sa ma lamuriti in legatura cu problema mea care ma face sa intru in depresie...Multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Papaya te mentine in forma
  •