Papilloma Virus - baiat 18 ani

08-07-2008
claudiu09
Nu este medic/terapeut
claudiu09
Sunt un baiat cu varsta de 18 ani si nu de curand am descoperit cu stupoare ca sunt infectat cu Papilloma virus de la 8 ani de unde l-am luat habar, pt ca contact sex la varsta aia nu am avut, si din pacate nici acum (virgin)din cauza ca mie jena sa intretin un act sexual cu condiloamele alea sau cum.le zice..in fine doar eu stiu ce am, , , dar as avea o intrebare se poate vindeca sau nu?ma macina gandul ca daca o sa am un contact sexual o voi transmite mai departe asa ca sunt disperat nu stiu ce sa ma fac :(
7 comentarii
0
09-07-2008, ora 00:00
xfile
Nu este medic/terapeut
xfile
esti sigur ca sunt negi sau condiloame, si ca esti infectat cu HPV???ai fost vreodata la vreun dermato pt ca acolo se stabileste acest lucru...sa nu cumva sa fie glandele fordyce care nu se transmit si nici nu se iau...nu te panica !!!!intr-adevar se mai pot contacta prin atingerea directa a pielii dar tinand cont de varsta la care zici ca au aparut este putin probabil!!!asa ca mergi la un medic..succes si sanatate
0
09-07-2008, ora 00:00
claudiu09
Nu este medic/terapeut
claudiu09
Pai nu stiu sigur sunt ca niste bube albe de o duritate extrem de mare care se afla aproximativa la jumate de mm sub piele apoi din ce am citit pe net presupun doar ca asta este. da o sa ma duc saptamana viitoare la dermatolog ca alta solutie nu vad ca as avea.
0
09-07-2008, ora 00:00
claudiu09
Nu este medic/terapeut
claudiu09
Acuma incerc cv experimetal ca sa duc prostiile alea voi posta mai tarziu daca merge ca din cate am auzit interventia chirurgicala lasa sechele racirea la fel acuma incerc ceva chimic pun detaliile peste 2-3 zie sa vedem daca are efect.
0
10-07-2008, ora 00:00
xfile
Nu este medic/terapeut
xfile
de ce nu te linistesti si nu astepti pana nu te vede un dermatolog si de acolo sa abordati o solutie impreuna."chestii" chimice facute de capul tau s-ar putea sa faca mai mult rau decat bine.iar interventiile chirurgicale gen laser, racire electro cauterizare etc.nu lasa nici o sechele.sunt multe vorbe si multe articole pe net...dar nu toata sunt adevarate...mergi la dermatolog pt ca e posibil sa nu fie nimic grav...asa cum probabil iti imaginezi in mintea ta ;)
0
21-07-2008, ora 00:00
clau22
Nu este medic/terapeut
clau22
am avut un prieten timp de 2ani si am luat de la el Hpv(condiloame)am fost la doctorul delmatolog si mi lea cauterizat.de la inceputul anului cand le-a cauterizat nu mi-au mai aparut, am avut numai niste iritatii.vreau sa imi fak un test care sa imi spuna cu siguranta ce fel de condiloame am si ce as putea lua pt a nu reaparea.ce test as putea face? va multumesc anticipat, va rog s nu ma ocoliti
0
06-11-2008, ora 15:35
blue_room
Nu este medic/terapeut
blue_room
draga clau22 si eu am luat HPV...si peste 2 sapt imi fac testul sa aflu c tulpina e.la mine dupa tratamentul cu condyline ma simt chiar bine si doct. mi-a zis in caz k observ cv sa dau cu solutie din nou si ink o crema c o utilizez si acum...LOCOID...si vor trece dar tre sa am mare grija la sistemul imunitar.Asa ca m-am apucat si eu k tot omul sa iau dimin p stomacul gol miere amestecata cu propolis, picaturi d echinaceea...Testul pt tipajul asta costa in jur d 3-4 mil.mie asa mi-a zis doctorita, dar la urma urmei c conteaza banii...sanatate sa fie.Sper ca ti-am fost d ajutor
0
11-11-2009, ora 20:23
annabella
Nu este medic/terapeut
annabella
buna seara la toti.eu la vreo 6 anisori am avut f f multi negi in zona anusului.la un moment dat mi-au trecut.nu am mai avut probleme.acum am 25 ani.dupa tot ce am citit as putea zice ca aveam virusul asta.si tot dupa ce am citit, negii se vindeca dar virusul ramane in organism?chiar si atatia ani.eu anul trecut mi-am facut testul papanicolau si e ok.totusi...sunt ingrijorata.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Trăirile pozitive din adolescență pot influența sănătatea și starea de bine la maturitate
  •