papiloamele pot aparea si in gat?

08-02-2012
danimiss81
Nu este medic/terapeut
danimiss81
Buna ziua.Am fost diagnosticata cu hpv de un an de zile, in principiu pentru ca mi-a aparut un fel de alunita in zona genitala care a continuat sa creasca pana cand am scapat de ea cu o metoda neortodoxa-otet de mere.De atunci sunt traumatizata de acest virus mai ales ca imediat mi-am facut o analiza de tipaj hpv si mi-a iesit risc oncogen pozitiv.am facut investigatii, papa nicolau-bun, colposcopie-buna, deci in interor nimic!acum dupa 6 luni, mi-a aparut inca o alunita din aceea mica..si apoi inca una tot in zona genitala, pe labiile mici mentionez ca au un grad de dezvoltare foarte-foarte lent.Am mers la dermatologie la Colentina si doamna doctor mi-a spus ca sunt papiloame, nu condiloame, cum credeam eu, si mi-a dat de inteles ca aceste papiloame, desi sunt produse de acelasi virus, nu ar fi asa agresive.m-am mai linistit.
acum am citit pe un site ca papiloamele, spre deosebire de condiloame, pot aparea si pe laringe? care am fi sansele ca partenerul meu sa fi contactat acest virus iin urma sexului oral si sa faca asa ceva in gat?
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.