papilom pe coarda vocala

23-02-2010
catalinmas
Nu este medic/terapeut
catalinmas
ce operatie i mi recomandati pt. diagnostic papilom coarda vocala ? operatie cu laser sau clasica ?
ajantaje si dezavantaje ? va multumesc !!
5 comentarii
0
23-02-2010, ora 21:37
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
medicul care va consultat si o sa va opereze.. decide de la caz la caz.. care tehnica este indicata.
daca e un papilom mic.. se rec urge la inlaturarea cu laser.
daca este unul mai mare.. cu baza lata.. se poate ajunfge panala inlaturarea clasica a corzii vocale !
nu exista solutii unice in medicina !
0
28-02-2010, ora 08:41
catalinmas
Nu este medic/terapeut
catalinmas
va multumesc pt raspuns
m am operat su laser la spitalul cfr iasi la dr. Ghindaru, si e bine pana acum tre sa merg la control in 10 zile
0
08-11-2010, ora 15:43
daniela tone
Nu este medic/terapeut
daniela tone
buna ziua, in urma cu 3 luni sotul meu a fost operat de papilom coarda vocala stanga, biopsia a iesit negativa, a urmat diferite tratamente cu vitam A, antibiotice, bioparox, plus regimul alimentar fara cidulat, condimentat, in ciuda acestora este foarte rosu in gat, rezultatul broncoscopiei a fost ca, corzile vocale sunt extrem de inflamate si de unde a fost extras polipul a ramas o mica gaura si va fii nevoie de exercitii de foniatrie.Nu contaeza timbrul vocal ci faptul ca nu reusim sa vindecam corzile, cum sa nu m-ai fie atat de rosii, acum ia bisptol la 8 ore si aerosoli ci acc si alta substanta.Va rugam daca ne puteti ajuta, am inteles ca nu este ok sa fie atat de rosii corzile vocale dupa operatie dar nici nu ne ajuta nimeni pt vindecare.Nu stim unde si ce sa m-ai facem, nu vrem sa se agraveze sau sa degenereze in altceva.
Multumim,
o zi buna,
0
08-11-2010, ora 18:56
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ceva mentine acea inflamatie acolo.
1. cautati daca nu sunt secretii purulente care dreneaza din nas ( o radiografie SAF)
2. un proces inflamator Pulmonar ( sa facut Bronhoscopie completa..pana in bronhii sau nulmai laringoscopie ??)
3. REfluxul Gastroesofagian...
aici e mai complicat. NU e suficeient numai regimul fara acidulate si condimente.
Uneori este interzis Orice e acru( muraturi, otet, ) fructe citrice si acre !!!
faceti si o gastriscopie sa vedeto care este starea mucoasei gastrice.
LUati Redigest 3 pe zi inainte de masa minim 3saptamani panala 3 luni
Aromoterapie cu ulei esential de BUsuioc si Rozmarin
repaos Vocal.. complet 10 zile
0
09-11-2010, ora 09:07
daniela tone
Nu este medic/terapeut
daniela tone
multumesc frumos pt raspuns.La nas ne-a spus ca are deviatie de sept dar ca nu este cauza inrosirii corzilor vocale, a facit numai laringoscopie, la interzise intra si acru, citrice, nu consuma nimic din acestea, repaos vocal complet a stat 14 zile, nu stiu daca m-ai reusesc sa-l conving sa tina pt ca a cam inceput sa-si piarda rabdarea.Maine termina aerosloii si tratamentul cu biseptol si mergem la o noua laringoscopie sa vedem daca s-a schimbat ceva, am sa va scriu noul rezultat.
Multumesc frumos si o zi buna,
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.