Păr gras şi rar

26-12-2011
PierreRo
Nu este medic/terapeut
PierreRo
Bună seara şi sărbatori fericite!
Sunt băiat, am aproape 18 ani şi părul îmi cam face probleme. Până acum 3 ani obişnuiam să mă tund scurt, acum lungimea sa este 7-10 cm. Prima problemă ar fi că se îngrăşa, am încercat să mă clătesc cu oţet de mere şi nimic... (posibila) mea greşeală este că am început să îl spăl din ce în ce mai des pănă am ajuns (ca de acum 4-5 luni) să îl spăl zilnic şi se îngraşă mult mai rău, dacă îl spăl dimineaţa, seara deja începe să se îmbăcsească. Altă problemă este că de anul trecut a început să îmi cadă părul, în creştet şi în lateralele frunţii.
Nişte sfaturi, în afară de a mă tunde scurt pentru că iarna trecută am încercat şi degeaba.
Vă mulţumesc.
4 comentarii
0
26-12-2011, ora 23:38
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
A spăla zilnic părul este, în mod evident, o greşeală care ar putea avea legătură cu îngrăşarea lui. Cu cât îl spălaţi mai des, cu atât se îngraşă mai mult. La rândul ei, îngrăşarea părului poate avea legătură cu căderea lui, lucru care în limba cea doctoricească se numeşte alopecie seboreică.

Ca primă măsură încercaţi următorul lucru: Cumpăraţi de la orice farmacie săpun de sulf. Şi mai bun ar fi săpunul de gudron, dar acela se găseşte greu, iar farmaciştii nu mai prepară de 20 de ani săpunuri la reţetă. Cu săpunul de sulf, obţineţi rezultate aproape la fel de bune. Folosiţi-l în loc de şampon, o dată pe săptămână şi nu mai des. După doar două săptămâni, deja sunt şanse mari să observaţi o ameliorare.

Când vă veţi spăla cu aceste săpunuri, veţi percepe un miros neplăcut, de sulf ( pucioasă). Acest miros va trece când se va usca părul, nu veţi rămânea cu el.

Succes !
0
26-12-2011, ora 23:49
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Ar putea fi de la o infectie undeva in corp.
Poate ai carii, sinuzita sau candidoza genitala.
Nu glumesc, corpul chiar poate avea astfel de reactii in aceste cazuri.
La dantura te uti cu atentie si vezi daca ai carii.
La nas, daca iti simti nasul infundat poti face exudat nazal cu antibiograma ca sa stii si la ce antibiotic este sensibila bacteria - in caz ca se gaseste ceva si mergi la medicul ORL pentru tratament.
Iar genital, este posibil sa nu ai simptome chiar daca ai candidoza, poate ceva mancarimi din cand in cand.
Ai cumva si matreata? Daca ai, atunci este posibil sa ai si candidoza genitala si pentru asta poti merge la dermatolog sa iti dea tratament local + pastile.
Daca ai o partenera, vezi daca ea are candidoza. Daca are ea, atunci sigur ai si tu.
Ai cumva si alte simptome?
0
27-12-2011, ora 00:05
PierreRo
Nu este medic/terapeut
PierreRo
Am să încerc cu săpunul de sulf.
Mătreaţă nu am, m-am uitat acum la dantură şi cred că văd o carie, am să o rezolv curând.
Vă mulţumesc pentru ajutor.
0
07-02-2012, ora 02:58
mymyionela
Nu este medic/terapeut
mymyionela
BUNA SI EU AM ACEEASTA PROBLEMA PAR SUBTIRE SI FF DES SE UNGE PARU DE MA SPAL AZI MAINE MI UNS AM LUAT DE LA FARMACIE KLORANE SAMPON DE URZIIK ZIKKEA FRMACISTA K E BUN SI ACM 2 SAPTAMANI AM TUNS PANA PE UMERI AM TUNS TOT CE ERA STRIKAT JOS SI MIAM LUAT CEVA TRATAMENT DE LA GEROVITAL LOTIUNE KIT DE TRATAMENT SI SAMPONU TOATE DE LA GEROVITAL ACESTEA SUNT BUNE PT AMI CRESTE PARU REPEDE SI PT AL INGROASA ?????? AS DORI UN SFAT PT CRESTEREA SI INGROASAREA FIRULUI DE PAR DE CAZUT NUMI KADE ACM K MAM TUNS CE ERA ROS AST RSP VA ROG DIN SUFLET
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Îndreptarea permanentă a părului
  • Căderea părului
  • MIT: Căderea părului se intensifică iarna
  • De ce chimioterapia produce căderea părului?
  • De ce testosteronul influențează pilozitatea?
  • A fost identificată cauza genetică a albirii părului și a calviției
  • Cât de mult păr e normal să cadă pe zi?
  • Substanțele care pot face ca parfumul șamponului să reziste mai mult timp pe păr
  • Tratamente pentru păr făcute acasă
  •