Paradontoză

10-10-2017
Edwinaeda
Nu este medic/terapeut
Edwinaeda
La un control de rutina si detartraj, vestea mi a dat viata peste cap : paradontoză ! in contextul in care nu am dinti care se mișcă, sau un semn care sa prevesteasca asa ceva Dna doctor mi a efectuat un vaccin in cinci prize si mi a refăcut o plomba, cu verdictul clar ca voi pierde dinții ; acum am gingiile inflamate in urma înțepăturilor de la vaccin dar nu sângerează si nu am dinții mobili.
Mi a prezentat cea mai neagra situație si m a avertizat sa fiu pregătită pentru ce este mai rau, fără sa imi dea nici cea mai mică șansa de tratament ; efectuez un periaj cu pasta de dinti profesională, pe care o tot schimb, .
acum fac gargara cu ceaiuri de salvie si mur, badijonari cu propolis, antibiotic in urma detartrajului ;
. de doua săptămâni nu mai dorm si nu pot accepta asta, sunt hotărâtă sa lupt pentru fiecare dinte, voi face si o radiografie panoramică ; credeți in vaccinul pentru paradontoză si daca cineva a încercat ?
Care ar fi primii pași, poate situatia nu este atat de gravă, exista tratament ?!Ce știți despre tratamentul cu laser pentru eradicarea eventualelor probleme de sub gingie, care nu sunt la vedere ? Multumesc
1 comentarii
1
10-10-2017, ora 15:47
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Buna ziua,
Diagnosticul de parodontoza se pune dupa mai multe investigatii clinice si paraclinice: gradul de mobilitate al dintilor, adancimea pungilor gingivale, prezenta puroiului in santul gingival, radiografie panoramica.
In urma detartrajului se poate constata eventual retractia gingivala care nu inseamna parodontoza.
In privinta vaccinului care v-a fost adminstrat puteti sa ne spuneti cum se numeste?
Multa sanatate.
Adaugă un comentariu / răspuns

15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomanda un stomatolog sau cauta unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care va prezinta peste 7000 de cabinete si clinici de stomatologie din Romania. Avantajul acestui site este ca pune mare pret pe recomandarile pacientilor. Gasiti prezentari detaliate ale serviciilor stomatologice, cititi recomandari, va puteti programa online.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Aplicația Activ (by ROmedic)
Vrei să fii sănătos? Vrei să slăbești? Vrei sa fii în formă și să arăți bine? Vrei să te simți bine în corpul tău? Atunci trebuie să faci eforturi. Aplicația web "Activ" te ajută să fii consecvent în lupta pentru sănătatea ta.

Accesează gratuit Aplicația
Acest site foloseste cookies. Continuand navigarea va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Detalii OK