paralizie de somn

04-03-2011
alexandra_21
Nu este medic/terapeut
alexandra_21
Buna seara!
Numele meu este Alexandra si am 21 de ani. De cateva luni de zile, am o problema de sanatate, a carei cauza nu am aflat-o inca. In timpul somnului (o data pe noapte, cam la 1-2 saptamani)intreg sistemul muscular paralizeaza, inclusiv muschii respiratorii. Motiv pentru care simt ca ma axfisiez, si atunci ma trezesc din somn, devenind constienta. Pentru a iesi din starea respectiva, fac imediat un mare efort de vointa, si ma smucesc incercand sa-mi schimb pozitia. Reusind, in cele din urma, cu greu sa-mi misc corpul, revin la starea normala, acum simtind doar ca nu mai am vlaga in muschi. Probabil daca, pe viitor, nu as mai reusi sa-mi misc trupul as muri axfisiata datorita paraliziei muschilor toracici.I-am povestit si psihologului meu despre cele intamplate dar nu m-a putut ajuta cu nimic.Va rog frumos daca ma puteti ajuta cu vreun sfat...si daca a-ti mai auzit de asemenea cazuri.Multumesc
4 comentarii
0
04-03-2011, ora 23:04
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
E posibil sa fii de fapt in stare de semiconstienta, sa fii in faza dintre somnul foarte profund si trecere brusca la starea de trezire. Si atunci sa n-ai inca, controlul asupra fizicului, sa ai senzatia de neputinta, te panichezi si simti ca nici de respirat nu poti. Am mai auzit cazuri de genul acesta. Ideea este ca, daca n-ai apnee in somn, nu ai probleme cu inima sau respiratie, cand mai ai starea asta sa iti impui cumva sa fii cat mai linistita pana iti revii. Sa-ti spui "e numai o parere, o senzatie care trece imediat". Daca persista starea de panica, poate ti se prescrie ceva pentru anxietate. Sanatate!
0
07-03-2011, ora 00:07
Psiholog Ioana Panculescu
Psihologie, BUCURESTI
Psiholog Ioana Panculescu
Trebuie sa-ti gasesti un psiholog care se ocupa cu terapii de lunga durata, nu cu o terapie cognitiva
0
22-03-2012, ora 07:36
denisa1990
Nu este medic/terapeut
denisa1990
Buna ziua.Am citit acest forum sincer nu am auzit de asa ceva ca ar exsista dar stiu ca am patit-o pe pielea mea si nimeni nu ma crede din familie crezand doar ca am avut un cosmar.Mi-sa intamplat de vreo 3 ori.Stiu ca sunt treaza dar nu imi pot deschide ochii nu imi pot misca mainile sau picioarele si incerc sa tip pt ca mie frică si nu pot. nu tin minte sa fi mancat ciocolata sau deastea inainte pt ca nu am tinut cont nu credeam ca din cauza dulciurilor pot patii asa ceva...la neurologie am fst mai de mult pentru ca ma durea capul aveam niste migrene ingrozitoare dar nu mia gasit nimik. poate fii stresu de vina?sau lipsa de calciu pentru ca am lipsa de calciu sau e altceva? si daca e altceva ce ma sfatuiti sa fac pentru ca ma sperii foarte tare cand am aceste momente?
0
11-04-2012, ora 16:19
ovidiu-marian
Nu este medic/terapeut
ovidiu-marian
ce mananci sau daca faci un abuz de substante nu au un rol major eu am problema asta de vreo 5 ani deja m-am obijnuit nu stiu cine te poate ajuta poate sa faci o tomografie sau eu stiu ce un neurolog. eu nu ma droghez sau sa consum alcool in exces ca sa eu sti sa iti friga creieri si tot mi se intampla.dar daca tu ai incercat vreodata tecnici de relaxare sau eu stiu sa numeri pana adormi sau autohipnoza poate asta au dus la modificari al creierului eu asa am facut legatura si cred ca asta ma dus sa om aceasta paralizie in timpul somnului.dac ai intrebari eu am destule raspunsuri cum sa iti revii in timp ce esti paralizata
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul