Paranoia ?

22-09-2011
AmyArt
Nu este medic/terapeut
AmyArt
Nu stiu exact daca sa folosesc termenul de 'paranoia' pentru ca nu am fost niciodata diagnosticata, insa mi-e teama ca nu stiu cum altfel sa ii spun. Am o stare de agitatie continua, iar ideea permanenta care ma urmareste este ca ceilalti ma urasc, nu ma plac, nu ma apreciaza. De obicei, am un subiect care se iveste in capul meu, de exemplu 'oare nu cred ei ca eu sunt usuratica/alcoolica/proasta etc.' pe baza unui anumit fapt pe care l-am facut. Fac niste conexiuni
logice, aduc argumente imbatabile si reusesc sa conving pe oricine de un fapt care, de obicei, e departe de adevar. Cand reusesc prin anumite metode (intreb persoana respectiva daca intr-adevar ma uraste, imi petrec mult timp cu acel grup de oameni spre a-mi demonstra ca ei ma plac, etc) sa scap de ideea respectiva, nu trece mult si apare o alta, la fel de puternica. E foarte obositor si deprimant. Sunt in permanenta preocupata de cum ma comport, ca lumea sa ma placa, sa nu-mi starnesc vreo 'paranoie' (cum ii spun eu), sunt intr-o stare de agitatie continua, fac lucrurile pe cat de perfect pot, ca sa nu am regrete, insa asta nu functioneaza intotdeauna. Ca backround, am fost intotdeauna predispusa depresiilor, de cand eram mai mica, acestea culminand cu dezechilibre (automutilare, tulburari de alimentatie, dependente, etc.) Am incercat psihoterapia, dar nu m-a ajutat f mult, si-n plus momentan nu imi permit sa mai urmez un astfel de tratament. M-ar interesa daca starea mea are un nume, si daca exista ceva ce pot face pt mine de una singura ca sa imi revin la normal (exercitii, tratament naturist, etc). Va multumesc.
1 comentarii
0
22-09-2011, ora 20:12
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Nu este paranoia, ci o stima de sine foarte scazuta, probabil si ceva depresie. Va sfatuiesc sa faceti un consult psihiatric, tratamentul fiind medicamentos, nu naturist (nu exista tratamente naturiste eficace), asociat eventual si cu psihoterappie.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: