parere dl. doctor Dragomir. Va rog?

27-09-2008
criss_80
Nu este medic/terapeut
criss_80
Pe data de 3 septembrie am avut un contact sexual neprotejat, la 28 de ore am luat postinol 2, nu am avut nici o reactie, pe 12 sept. am avut doar o usoara scurgere de culoare roz si o usoara durere a sanilor, si de atunci pana acuma 26 sept., cand am avut ceva scurgeri de culoare alba si mici dureri in zona ovarelor si imi simt sani putin umflati, nu mi s-a mai intamplat nimic.Ciclul normal trebuie sa imi vina pe 21-22.Nu simt nici o stare de greata, ameteli, oboseala.Oare sunt insarcinata. VA MULTUMESC!
5 comentarii
0
27-09-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Nu sunt destule elemente pentru a exclude o sarcina. Daca nu ati mai avut contacte sexuale neprotejate dupa cel de pe 3 septembrie, inseamna ca deja putem avea incredere intr-un test de sarcina. Faceti-l maine, neuitand sa folositi prima urina de dimineata (inchideti inainte de culcare capacul vasului W.C. si asezati cutia cu testul pe el, altfel uitati). Daca testul iese negativ, inseamna ca menstruatia va veni, trebuie doar sa aveti un pic de rabdare.
0
27-09-2008, ora 00:00
criss_80
Nu este medic/terapeut
criss_80
Va multumesc pentru raspuns.
Am facut astazi testul de sarcina si a iesit pozitiv, si nu inteleg de ce Postinol 2 nu si-a facut efectul.(In afara de intarzierea ciclului nu simt nimic altceva.)
0
28-09-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
In cazul in care Postinor este corect administrat, adica ambele pastile se iau la mai putin de 72 de ore de la contactul sexual suspect, eficienta sa este de 98 %. Nici o metoda contraceptiva (in afara de abstinenta) nu este 100 % sigura, nici chiar ligatura trompelor.
0
05-01-2010, ora 19:29
Ioana1102
Nu este medic/terapeut
Ioana1102
Buna seara! poate ma ajutati si pe mine cu un raspuns...luna trecuta pe 14 am avut cm si s-a terminat pe 17; in 23 sau 24 am avut contact protejat cu prietenul meu, dupa care la cateva zile am avut o scurgere rozalie 2 zile la rand (nu a curs mult), iar de pe 1 si pana azi am sanii umflati si ma dor, precum si o scurgere albicioasa si simt nevoia sa mananc dulce si nu numai, am pofte de tot felul. sa fie vb de o posibila sarcina, ma gandesc ca poate s a rupt prezervativul, desi nu cred, insa aceste simptome ma trimit cu gandul la sarcina..de obicei ma dor sanii cam cu o sapt inainte sa vina cm. sa astept pana la jumatea lunii cand ar tb sa vina si dupa sa fac un test?? ce ma sfatuiti? multumesc
0
06-01-2010, ora 22:58
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Este improbabil sa fie vorba de o sarcina, totusi nu putem, deocamdata, exclude complet aceasta posibilitate. De aceea, este nevoie de un test de sarcina. Pentru ca un test sa fie relevant, adica sa putem avea incredere in rezultatul lui, trebuie facut nu mai devreme de 14 zile de la contactul sexual suspect.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul