Parerea dvs. despre Basedow graves

02-06-2008
jeanny
Nu este medic/terapeut
jeanny
Am fost diagnosticata cu Basedow graves de catre un endocrinolog. M-ar interesa o a doua parere tot de un endocrinolog, dar din pacate nu exista pe acest forum. Asa ca va intreb pe voi, care aveti aceeasi boala si experienta cu ea: analizele mele sunt urmatoarele: TSH 0, 04 (0, 44-3, 45), FT4 3, 28 (0, 85-1, 85), Ac. anti TPO 27, 19 (mai mic ca 50). Mi-au fost prescrise urmatoarele medicamente: Thyrozol 10 mg 3x1/zi, Propranolol 40 mg 3x1/2/zi si Bromazepam 1, 5 mg 2x1/2/zi. Inainte am luat si Medrol A 16 mg pentru picioarele umflate, dar acum mi-au trecut. Ma simt mai bine, mai ales cu inima (probleme cu respiratia, Puls 120 etc.). Intrebare: luati aceleas medicamente si analizele se repeta la doua saptamani ? Va multumesc anticipat.
2 comentarii
0
06-08-2008, ora 00:00
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Care sunt simptomele pe care le ai?

In aceasta afectiune ar trebui sa fie prezenta gusa si exoftalmia pe langa multe alte simptome neurologice si psihice!
0
06-09-2008, ora 00:00
jeanny
Nu este medic/terapeut
jeanny
Nu am avut aceste simptome, doar impresia ca ma sufoc din cauza pulsului marit si picioarele umflate. Pot sa spun c-am avut 'noroc' ca mi s-au umflat picioarele, ca m-am speriat si m-am dus la un cardiolog, care m-a trimis la un endocrinolog. Acesta mi-a spus ca se intampla foarte rar, dar cateodata (in locul ochilor) se umfla picioarele, tot un simtom ai bolii Basedow graves. Dar cu acest tratament mi-a mers foarte bine si intre timp scad tot mai mult din medicatie fara probleme.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: