Pareri diferite de la stomatologi

11-08-2015
roxanaade
Nu este medic/terapeut
roxanaade
Buna ziua,

De cateva zile mi-a dat sa iasa maseaua de minte, dreapta jos. Nu am avut dureri de masea/gingie sau umflaturi pana acum. Datorita informatiilor pe care le stiam despre molarii am decis sa fac un control preventiv la stomatologie. La medicul stomatolog, dupa radiografie mi s-a indicat sa fac o operatie si m-a indrumat catre un alt medic chriurg (maseaua creste vertical insa are radacina rasucita. Am inteles ca pot aparea probleme de igiena cu aceasta masea si de aceea de cand a aparut folosesc periuta de copii pentru accesul la zona resprectiva). Am consultat un alt medic stomatolog si chirurg de la spitalul OMF Dan Theodorescu Bucuresti care mi-a spus ca atat timp cat maseaua nu imi cauzeaza probleme nu am de ce sa o scot. Acum sunt impartita intre doua pareri si nu stiu care este solutia pentru...viitoarele probleme pe care le poate cauza o masea de mine. Am radiografia si pe PC si as dori daca se poate o a treia parere. Este destul de greu de hotarat intrucat decizia este la latitudinea pacientului insa pacientul (eu) am fost zapacit de medicii care m-au consultat. Va multumesc
3 comentarii
0
11-08-2015, ora 09:53
Prof. Dr. Giuseppe Scandale
Stomatologie, Bucuresti
Prof. Dr. Giuseppe Scandale
Buna ziua. Aveti posibilitate sa trimiteti o radiografia?
0
11-08-2015, ora 09:56
roxanaade
Nu este medic/terapeut
roxanaade
Buna dimineata,
Da, pot trimite radiografia daca imi oferiti adresa de mail. Multumesc.
0
11-08-2015, ora 21:55
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Daca e crescuta, las-o acolo. Eu am avut o data dureri de dinti si de masele si o doctorita a apucat sa imi scoata o masea de minte. Locul a ramas gol si de multe ori am probleme cu mancarea care imi intra acolo si nu pot sa o scot. Ulterior durerile mele de dinti si de masele s-au dovedit ca erau din cauza unor medicamente pe care le-am luat.
Parerea mea e ca daca nu te deranjeaza sa o lasi acolo. O scoti numai cand te va deranja.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce rol are măseaua de minte?
  • Un nou studiu arată că extracția celui de-al treilea molar are efecte pozitive pe termen lung asupra gustului
  •