Parestezii faciale si cefalee

04-10-2017
NumbEncore
Nu este medic/terapeut
NumbEncore
Buna! Am 29 de ani si as dori un sfat legat de simptomatologia pe care o prezint.

-acum 5 ani am fost intepat de o capusa pe care am scos-o singur dar nu s-au gasit anticorpi borrelia in analizele de anul trecut. De asemenea nu a iesit nimic pe rmn (medicul neurolog care m-a consultat mi-a spus ca ar fi trebuit sa prezint pete albe pe creier la rmn in caz de Lyme)
-am avut clostridium difficilae acum doi ani. Simptome: vertij si varsaturi puternice din senin. Am fost tratat cu metronidazol si de atunci nu am mai prezentat aceasta simptomatologie. Am slabit foarte mult in urma internarii insa am luat in greutate apoi.
-anul trecut am fost la munte si am facut un traseu de creasta in iulie si am dormit o noapte cu haine ude pe mine pentru ca nu mai aveam schimburi uscate. Asta se intampla cam cu 3 luni inainte sa se declanseze simptomele foarte zgomotos
-tulburari de vedere - ca niste fire de par vazute la microscop pe retina
-parestezii faciale recurente in ultimii ani/ cu precadere in zona dreapta a fetei si in zona barbiei.
- o cefalee foarte ciudata pe care nu o pot localiza pentru ca imi afecteaza mare parte a scalpului si se manifesta ca niste furnicaturi/intepaturi. Se manifesta mai mult in partea dreapta a capului.
-oboseala cronica
-tulburari de memorie si de concentrare
-spasme musculare
-senzatie de intepatura in picioare ce provoaca miscare involuntara
-dureri articulare: umeri si genunchi
-stari de ameteala
-fisura anala recurenta si intepaturi anale periodice
-balonare
-scaun moale si fragmentat de ani de zile
-intepaturi oarbe in partea dreapta si la palpare
-in urma unei ecografii am descoperit ca am colon iritabil. De asemea, gaze in partea dreapta desi in stanga eram ok.
-am avut acum 3 luni balanita candidozica cu fimoza insa cred ca inca e prezenta desi fimoza nu mai e
-pierderea gustului si a mirosului treptata de-a lungul anilor
-tinitus
-lipsa de fier 47 dintr-un normal de 70 in rest analizele de urina si sange au iesit ok
- lipsa pofta de mancare
-anul trecut am facut rmn cu substanta de contrast si a reiesit o rinita cronica hipertrofica

Am fost diagnosticat cu anxietate pe baza simptomelor de mai sus si a analizelor in general bune. Am trecut prin mai multe antianxiolitice la recomandarea psihiatrului insa de revenit am inceput sa imi revin cam in 2 luni cand a inceput sa se incalzeasca.

Am facut analize pentru Hiv, ATPO, citomegalovieus. Toate negative sau in limite normale.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

03-10-2017, ora 9:30
Publicitate ROmedic
Administrator forum
ALAnerv
ALAnerv reprezinta una dintre solutiile cele mai performante pentru refacerea structurii si functiei nervilor lezati (in radiculopatii, radiculoneuropatii sau neuropatii periferice). Este considerat un foarte puternic antioxidant si trofic neuronal pe piata romaneasca ce poate adauga beneficii importante masurilor terapeutice recomandate pacientilor cu radiculopatii, radiculoneuropatii sau neuropatii periferice. Detalii aici
Aplicația Activ (by ROmedic)
Vrei să fii sănătos? Vrei să slăbești? Vrei sa fii în formă și să arăți bine? Vrei să te simți bine în corpul tău? Atunci trebuie să faci eforturi. Aplicația web "Activ" te ajută să fii consecvent în lupta pentru sănătatea ta.

Accesează gratuit Aplicația
Acest site foloseste cookies. Continuand navigarea va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Detalii OK