pareza dreapta si neoplasm bronhopulmonar

15-07-2016
ramona adriana
Nu este medic/terapeut
ramona adriana
Buna ziua.numele meu este Ramona si as vrea sa va rog frumos daca ma puteti ajuta cu niste informatii.Tatal meu in varsta de 61 ani a fost operat de tumora pe creier anul trecut, operatia a reusit.La scurt timp a descoperit un cancer pulmonar in metastaza(acum aprox un an).In luna mai a facut o pareza de NV VI DR iar dr neurolog i a spus ca nu se mai poate face nimic.VA ROG FRUMOS DACA IMI PUTETI SPUNE CE SA FACEM, UNDE SA MERGEM?
2 comentarii
1
15-07-2016, ora 21:49
Dr. Cozubas Roxana
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Cozubas Roxana
Buna ziua, daca are diplopie (vedere dubla) se poate rezolva temporar prin purtarea unor ochelari cu prisme (in lentila sau Fresnel, depinde de marimea devierii). Ulterior, dupa 6-8 luni, daca pareza nu s-a remis, se poate interveni chirurgical pentru strabismul restant.
0
16-07-2016, ora 10:28
drakos
Nu este medic/terapeut
drakos
Ramona, din pacate prognosticul nu este foarte bun. Metastazele pulmonare sunt in general multiple si nu prea ai ce sa le faci. Interesarea nervilor cranieni arata si o revenire a tumorii craniene.

Chirurgical nu cred ca mai intervine nimeni, poate doar in scop paleativ.
Pune intrebarea si pe www.ghid-cancer.ro. Este acolo un oncolog exceptional care iti raspunde rapid.

Multa sanatate tatalui tau si putere pentru tine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: