Pareza faciala dreapta de tip periferic grad 2

19-02-2018
JustNico
Nu este medic/terapeut
JustNico
Buna dimineata. In speranta ca voi reusi sa linistesc ceva persoane cu postarea mea voi face publice cateva informatii despre noul meu disgnostic despre care pana acum 10 zile nici nu stiam ca exista. Totul a inceput ptr mine in seara zilei de 9 februarie 2018, atunci cand fara vreun motiv anume (zic eu) am realizat ca nu mai simt gustul mancarii in timpul cinei ( indeosebi cel sarat). S-a alaturat lipsei senzatiei de gust si o oboseala a fetei in timp ce mestecam, pe care sincer nu am luat-o in seama. Urmatorul semnal care m-a alarmat a fost in baie cand, spalandu-ma pe dinti am realizat ca nu mai pot sa ma hlizesc in oglinda( obisnuiesc sa ma ranjesc sa imi verific dantura). Din nou, sincer am crezut ca sunt paranoica mi-am indreptat fata incercand sa inteleg ce se intampla cu mine. Ma rog nu am considerat ca ar fi o problema reala tinand cont de faptul ca practic nu ma durea nimic
4 comentarii
0
19-02-2018, ora 05:28
JustNico
Nu este medic/terapeut
JustNico
Se vrea a fii o postare mult mai detaliata, am tastat ca nebuna si descopar ca apare doar jumatate nimic nu m-a anuntat ca am depasit numarul caracterelor folosite, , , revin cu continuarea
0
02-05-2018, ora 11:49
steluta56ok
Identitate neconfirmată
steluta56ok
Cum ati evoluat? Sunt in aceeasi...suferinta din 22 martie 2018 Din pacate nu mi s.a dat cortizon. Doar movalis, aciclovir si milgama. Probabil ca recuperarea mea va fi mai lunga.
0
02-05-2018, ora 12:58
JustNico
Nu este medic/terapeut
JustNico
Eu sunt vindecata in proportie de 100% dupa tratament cu Medrol gramaj descrescator, Lyrica, Alanerv, Controloc. Durata tratamentului a fost de 6-7 saptamani timp in care m-am vindecat rapid. Totul s-a incheiat cu o nevralgie pe partea afectata pe care am diminuat-o si ulterior am vindecat-o cu Antinevralgic si geluri din acelea ptr bebelusi ptr dinti, aveam gingia foarte inflamata. Am continuat sa iau Alanerv 1 cp la 12 ore inca o luna. Nu am consumat nici un gram de sare pe perioada tratamentului, am mestecat guma zi de zi, nu am facut masaj sau altceva asemanator. Ah si am uitat sa precizez ca absolut in fiecare zi am luat si iau Maxi Mag o singura pastila pe zi, si pana cand s-a incalzit vremea am purtat gluga pe cap si vata in ureche pe partea afectata cat timp eram afara. Nu a fost usor dar acum pot spune ca nu mai am nici un disconfort. Inca ma feresc de vant, vreme rece, curent. Daca va mai pot ajuta nu ezitati va rog. Multa sanatate va doresc!!
0
02-05-2018, ora 23:26
steluta56ok
Identitate neconfirmată
steluta56ok
Multumesc si ma bucur sincer pt dvs.
Fara prednison/medrol va fi mai lenta recuperarea la mine.
Eram curioada daca mai sunt persoane care din cauza de sarcina, diabet, HTA sau alte motive au fost tratate cu antiinflamatorii nesteroidiene, adica nu cu cortizon/prednison/medrol, ci cu movalis alaturi de mg, milgama, aciclovir etc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: