pareza faciala, va rog rsp urgent!!

142 comentarii 1 2 345 Înainte ›
0
30-01-2010, ora 13:01
petcu adina
Nu este medic/terapeut
petcu adina
tudor...sunt din motru un oras din gorj.este un oras mic unde nu prea avem parte de foarte multe in materie de medicatii.eu am facut electrostimulari si tratament.pe 27 m implinit un an de cand am facut pareza si iau si acum tratament pentru ca am niste spasme(adica mi se zbate muschiul de pe partea stanga si ochiul).sper sa-mi treaca.te pup papa.sa-mi spui ce mai faci tu.
0
30-01-2010, ora 13:05
petcu adina
Nu este medic/terapeut
petcu adina
claudia, si eu m-am simtit la fel, chiar mult mai rau!e normal nu-ti face griji, o sa-ti treaca!eu am avut o pareza foarte dificila pentru ca mi-a trecut abia dupa 3 luni si acum ma mai trezesc cu fata umflata si trebuie sa fac cateva exerciti de mimica ca sa imi revin.eu am trecut peste, de fapt cu greu, dar am trecut desi aveam doar 16 ani.multa sanatate, claudia!
0
30-01-2010, ora 13:11
petcu adina
Nu este medic/terapeut
petcu adina
madalin...cati ani ai tu?sie u am trecut prin acelasi lucru si stiu cat este de greu.e foarte greu chiar!eu incercam sa nu ma gandesc, sa par normala, cat se putea de normala, dar numai eu stiu cum ma simteam cand trebuia sa fac toate aceste lucruri amintite de tine.o sa-ti iau eu id-ul si o sa mai vorbim pe mess.nu-ti face griji si in plus...chiar daca nu poti zambi asa cum o fac toti oamenii, zambeste in sufletul tau si asa o sa te simti mult mai bine!eu, inainte sa mi se intample asta...zambeam mereu, intotdeauna, mergeam pe strada vorbind cu prietenii mei si zambeam mereu.cand n-am mai putut face asta, mi-a fost foarte greu, dar mi-am revenit si acum is la fel ca inainte.poate ca acest lucru e o invatatura pentru fiecare dintre noi!multa sanatate, madalin!vorbim pe mess.papapa
0
01-02-2010, ora 14:29
poliana-clau
Nu este medic/terapeut
poliana-clau
Buna ziua, sunt uimita de durerea si afectiunea pina la urma si psihica a fiecaruia dintre voi.De curind si sotul meu a facut o pareza faciala periferica stinga.Este speriat dar trebuie constientizat ca aceasta afectiune se remediaza in timp, cu rabdare cu tratament medicamentos, mult masaj facial, pina si mestecatul de guma ajuta.Eu vroiam sa va intreb care dintre cei de aici ati facut RMNsi la ce v-a folosit.Afectiunea a facut-o de la curent, spalatul pe cap dimineata vara cel p[utin nu mai punea nimic pe cap iesea asa afara, statul in frig in anotimpul rece, toate s-au adunat.Ca medicatie i-a fost adm.Neuromultivit si medrol.Deja merge pe a doua saptamina, facem masaj facial si il pun sa se strimbe tot timpul pt.a face miscare la fata.Cu rabdare se trece peste boala, si cu mult optimismTREBUIE SA MA FAC BINE.Sanatate tuturor
0
02-02-2010, ora 16:11
petcu adina
Nu este medic/terapeut
petcu adina
eu am facut RMN la sfatul doctoritei care ma trateaza.credea ca mi se rupsese vrun nerv sau mi-au fost afectate meningele si de asta m-a pus sa-l fac.e bine daca mergeti sa-l faceti...pentru mine a fost o premiera foarte ciudata, zgomotoasa si mai ales...foarte rece!mi-a detectat ca am sinuzita, dar in rest totul a fost bine...multumesc lui dumnezeu!!!eu am luat multe multe pastile, dar medrol nu am luat.multa sanatate sotului tau!banuiesc ca el nu are 17 ani ca mine...eu am reusit sa trec cu bine peste problemele provocate de aceasta pareza, ii doresc si lui sa faca acelasi lucru!
0
23-02-2010, ora 02:54
STEFAN1987
Nu este medic/terapeut
STEFAN1987
SALUT SI BUNA TUTUROR!!! DESI AM DOAR 22 ANI AM FACUT DEJA DE 4 ORI PAREZA FACIALA PERIFERICA!2 PE STANGA 2 PE DREAPTA!!!ACUM NU AM PATITO DIN NOU SLAVA DOMNULUI dar am ramas cu niste sechele:cand vreau sa fluier mi se trage ochiul stang adica se inchide putin, daca ma enervez sau bate vantul afara puternic ori ma trage curentul imediat ma iau dureri in spatele urechii sau la maxilar!!!!ultima data cand am facut pareza o doctora ma intrebat de cate ori am facut pareza si ma pus sa ii arat limba!eu am limba cum o numesc unii geometrica sau altii geografica adica pt cei ce nu stiu am pe limba niste taieturi sau niste santuri!!si doctora mi a spus ca este foarte posibil sa sufar de un sindrom insa nu mai stiu numele acestuia!as vrea sa aflu mai detaliat despre acest sindrom csi rog pe cei care stiu despre ce e vorba sa mi raspunda!!daca pot ajuta la randul meu puteti apela nu e nici un deranj poate va pot ajuta cu un sfat etc avand in vedere ca sunt trecut prin asta de atatea ori!!! feritiva de spalari dese pe cap, de stat in vant, de stat in masina cu geamul deschis etc sanatate la toti si numai bine
0
23-02-2010, ora 18:32
krysstyna_crissu
Nu este medic/terapeut
krysstyna_crissu
buna stefan am si eu aceeasi problema cu ochiul ca si tine daca vreau sa fluiier mi se intampla acelas loucru se inchide ochiul mai mult dar si atunci cand rad pe partea cu pareza se incordeaza muchii mai tare si mai multi decat pe cealalta numai ca eu si aud un zgomot in urecheca un fasait cand incerc sa fluier de fapt aud asta de cate ori se incordeaza partea de fata cu pareza.ceea ce vreau sa te intreb este daca se mai poate face ceva sa scap de chestia CU OCHIUL.daca stii te rog sa imi raspunzi.ciudat este ca mie nu mi s-a intamplat de la inceput asa , imi revenisem bine si deodata a aparut treaba asta.eu am facut pareza numai o data acum 9 luni cred si inca sper sa ma refac.tie ti se intampla de mult timp sa ti se inchida mai mult ochiul ai intrebat dr daca exista ceva ce poti face sa te refaci?ms mult
0
23-02-2010, ora 18:36
krysstyna_crissu
Nu este medic/terapeut
krysstyna_crissu
PT PETCU ADINA:TE ROG SA IMI SPUI SI MIE CE TRATAMENT TI S-A PRESCRIS PT CA TI SE ZBATE OCHIUL SI MIE MI SE INTAMLA LA FEL DAR NU TOT TIMPUL.ASTEPT RASPUNS MS
0
23-02-2010, ora 18:57
krysstyna_crissu
Nu este medic/terapeut
krysstyna_crissu
AM CITIT CA AI LUAT RIVOTRIL DAR VEZI VREUN EFECT AL MEDICAMENTULUI DA REZULTATE?CREZI CA O SA NE REVENIM LA OCHI?
SI EU AM FACUT FIZIOTERAPIE MULTA SI MA INROSEAM CATEO DATA, CHIAR AM FOST SI ARSA DE LA ELECTROSTIMULARE.DOAMNE CAND OI SCAPA DE CHINUL ASTA CU PAREZA CA NU MAI SUPORT!!!!!!!!!!!!!!!!!!DAR VOI SARACII CA AVETI ASA DE PUTINI ANI.SUNTETI ASA MICI UNII...16 19 22 ANI PACAT CA TREBUIE SA TRECETI PRIN ASTA EU AM 24 DAR TOT GREU IMI ESTE SA SUPORT ASA CEVA.SANATATE
0
24-02-2010, ora 02:22
STEFAN1987
Nu este medic/terapeut
STEFAN1987
cristina problema asta cu ochiul mi sa intamplat dupa a patra pareza suferita dar nu direct!ma refacusem aproape total cu exceptia a unor mici probleme si dupa ceva timp (sa zic vreo 6 luni)am sesizat problema asta si acum observ si altele!incep sa cred ca anumiti muschi cedeaza sau ceva de genul asta!!dar nu mi se intampla mereu faza asta cu ochiul doar uneori!acum mi se intampla din ce in mai des dureri de cap pe partea stanga de fiecare data cand fac baie la cap sau ma bate vantul si daca ma cert ma doare foarte tare maxilaru stang!nu am intrebat doctorul deoarece de cand am inceput sa patetesc fazele astea sunt plecat din tara asa ca.!oricum cand am terminat recuperarea la ultima pareza si i am spus doctorei ca totul e bine cu exceptia acelor mici probleme ma luat la misto zicandu mi ca "ce vrei sa fii fotomodel acum?"poate daca aflii tu ceva poate ma anunti si pe mine oricum te sfatuiesc sa ti protejezi capu de tot ce inseamna curent ca asa il sensibilizezi din ce in ce mai rau(nervul)si ramane cu sechele!bafta si mulata sanatate la toti si toate!!noapte buna
0
26-02-2010, ora 14:21
petcu adina
Nu este medic/terapeut
petcu adina
cristina...mie mi s-a dat rivotril, dar revin mereu spasmele acestea la ochii!trebuie sa urmezi tratament indelungat ca altfel nu isi face efectul!eu si acum mai iau tratament...si nu mi se mai zbate decat foarte putin.trebuie cu totii sa avenm grija de noi dupa ceea ce am patit pentru ca nervul nostru care cedeaza mai mereu are nevoie sa fie protejat!
0
26-02-2010, ora 14:28
petcu adina
Nu este medic/terapeut
petcu adina
stefan, voreai tu de anumite uramri ale acestei pareze.eu de exemplu am facut multe electrostimulari la fel ca si cristina, vreau sa zic ca eu am fost arsa pe fata, dar imi trecea foarte repede, deci nu aceasta este o problema.eu acum am ochiul stang, unde am avut pareza putin mai mic decat celalalt, dar se observa doar daca te uiti atent.sincer la mine a trecut deja un an de cand am facut pareza si tot se resimt uramrile de gen dureri infioratoare la cap, in special pe partea stanga, chestia cu ochiul...eu am trecut destul de bine peste lucrurile astea si sincer imi dosresc mult sa ma fac bine!sper ca intr-o zi sa revin la normalitate...sa nu mai iau pastile si alte astea ca sincer m-am saturat si eu.auzi...stefan, nu sti.daca lucrurile astea ce tin de estetica nu se pot vindeca sau sa se reduca in timp, desi ele sunt minore, se pot face operatii pentru asa ceva ca mie asa mi s-a spus la bucuresti...?
va pup pe toti...sanatate multa!
0
26-02-2010, ora 14:31
petcu adina
Nu este medic/terapeut
petcu adina
inca ceva pentru stefan.cum de ai facut tu de atatea ori pareza?ma speri...sincer.nu te-ai ferit de frig dupa prima sau cum?
0
26-02-2010, ora 14:43
madalin_br
Nu este medic/terapeut
madalin_br
Nu mai luati fartilor atatea pastile, mai faceti o cura de detoxifiere a organismului. Nici pra multe pastile nu sunt bune, si eu am avut pareza si in cam 3 sapt mi-a trecut dar din cauza medicamentelor ma simteam aiurea tare ma miscam ca un mos si genuchi ma cam lasau. Dar dupa o sapt de cura numai cu legume si fructe -* ma simt mult mai bine. Si app. am auzit ca parea trece si fara vre-un tratament anume. Mie tot asa mi-se zbatea ochiul si doctorul mi-a zis sa nu mai stau mult la calculator si la televizor si sa imi mai masez fata. IS fiti mai optimisti ca trece totul si o sa fie bine.
Sanatate tuturor


(*modificat de administrator)
0
06-03-2010, ora 00:24
STEFAN1987
Nu este medic/terapeut
STEFAN1987
adina legat de operatii pt estetica nu stiu sigur dar e foarte posibil!!eu unu as vrea sa mai fac electrostimulari cand ma intorc in tara!!!! sincer nu stiu dc am facut de 4 ori pareza primele 2 aproape sigur nu au lgatura cu frigul sau curentul, celelalte 2 da au legatura!!!!!si am spus in primul mesaj al meu ca o doctorita mi a spuus ca e foarte posibil sa sufar de un sindrom dar nu ii mai stiu numele sindromului!!!de la prima pareza doctorul mi a spus sa ma feresc sa mai fac pareza pt ca e foare posibil sa raman asa.sper sa nu mai patesc asta niciodata
0
07-03-2010, ora 17:10
petcu adina
Nu este medic/terapeut
petcu adina
madalin.crede-ma.eu nu stau deloc mult timp la calculator si nici la televizor, in schimb citesc si invat forte mult.eu sunt optimista, mereu am fost.o sa incerc sa cer doctoritei mele sa fac o cura de detoxifiere.promit!pupici!!!
0
07-03-2010, ora 17:11
petcu adina
Nu este medic/terapeut
petcu adina
stefan...eu iti doresc din suflet sa nu mai treci prin asa ceva!cu totii trebuie sa ne ferim de frig si curent pentru ca acum asta este...!pupici!multa sanatate!
0
21-03-2010, ora 13:42
george_alex
Nu este medic/terapeut
george_alex
salut, am si eu o problema de 2 zile nu mai simt partea dreapta a fetei am fost la spitalul colentina la neurolog si a zis ca am pareza faciala periferica dreapta a figore mi a prescris o reteta cu medicamentele: arcoxia-1/zi, aciclovit 400-5/zi, omeran-1/zi, thiogamma-1/zi, milgamma/1zi nu stiu ce sa fac am luat pastilele si momentan nici un rezultat, va rog sa ma indrumati si pe mine ce anume sa fac...va multumesc
0
22-03-2010, ora 09:44
STEFAN1987
Nu este medic/terapeut
STEFAN1987
adina si eu iti doresc sanatate!!!!! george_alex rezultatele nu sunt imediate, nu te speria
cam la o saptamana ar trebui sa apara vreun semn.insa pe langa pastile trebuie sa faci electrostimulari altfel nu are rost!!!!sanatate
0
22-03-2010, ora 10:47
george_alex
Nu este medic/terapeut
george_alex
iti multumesc frumos STEFAN1987 pentru incurajare am citit pe forum toate discutiile si am inceput sa fac masaj(cu ciupituri, mestecarea gumei toata ziua si compresa cu sare calda) sper sa aiba efect oricum iti multumesc si mai vb sanatate tuturor!!!!!
0
22-03-2010, ora 11:09
STEFAN1987
Nu este medic/terapeut
STEFAN1987
george_alex sa ti mai dau niste sfaturi care poate o sa ti fie folositoare:pana termini recuperarea incerca sa nu te speli pe cap, cand te speli pe fata foloseste apa calda si pe viitor de cate ori te speli pe cap fa o numai cu apa calda si te usuci mediat pe cap cu aer cald nu rece, daca mergi cu masina nu sta cu geamul deschis mananca cat mai sanatos fructe legume etc.acum nu mi vin in cap toate insa numai sta niciodata in vant (aer conditionat geamuri deschise ) bafta si sanatate
0
22-03-2010, ora 11:59
george_alex
Nu este medic/terapeut
george_alex
multumesc STEFAN1987 o sa ti urmez sfaturile
0
26-03-2010, ora 14:20
petcu adina
Nu este medic/terapeut
petcu adina
stefan...sa-mi expluci si mie cum trebuie facute compresele alea cu sare calda.eu imi amintesc ca atunci cand aveam pareza, imi faceam comprese cu spirt incalzit, dar stiu ca trebuia sa pun spirtul p un prosopel peste el puneam o folie si apoi un prosop uscat...cam asa ceva...
0
10-07-2010, ora 07:28
p.piedone
Nu este medic/terapeut
p.piedone
Va sfatuiesc sa nu stati pe ganduri sa mergeti imediat la neurolog. Pe 28.06.2010, m-am trezit cu partea dreapta amortita, in prima faza am zis ca este din cauza somnului, dar am vazut ca se agraveaza. Am mers la un medic, mi s-a administrat antiinflamatoare, dar fara rezultat. Pe 01.07.2010, m-am hotarat sa merg la neurolog, Dupa un foarte scurt consult, mi s-a prescris medicamentul MEDROL, dar atentie dupa o schema stabilita de medic (este foarte important cum le iei) si neuromultivit. Am inceput tratamentul, am simtit eficieta de a doua zi. Acum pot vorbi mult mai bine, pot inchide ochiul, misca muschiul drept al fetei. DAR ATENTIE, acest lucru s-a realizat si datorita exercitiilor facute in permanenta (strans din ochi, fortarea miscarii muschiului obrazului, strans din buze, fluieratul, suflatul intr-o sticla goala). Faceti exercitii, deoarece este pacat sa ramaneti cu urmari faciale, sunt de baza, chiar daca tratamentul difera, la mine a fost pe fondul curentului, dar poate fi cauzata si din alte motive neurologice.
MULTA SANATATE
0
11-07-2010, ora 20:06
Spoler
Nu este medic/terapeut
Spoler
eu pt a doua oara am avut pareza dar precis asta a fost nervul trigemene am primit medicamente: Milagama, Melox. -intramuscular;Nimesil, Asparcam, -oral; si cyteva zile de fizioterapir(cu electro.., gimnastica), afara ft rar ieseam, in casa stateam cu caciula in cap si cu a mai spus mihaela714 rugumam permanent guma ;)..sanatate voua!!
0
12-07-2010, ora 14:35
petcu adina
Nu este medic/terapeut
petcu adina
buna tuturor! ce mai faceti?tot citindu-va mesajele mi-am dat seama ca multi din voi ati facut si o a doua pareza...cum este posibil asa ceva?eu nu mai vreau sa trec prin aceleasi clipe...exista posibilitatea de a face din nou?doamne...ma ingrozeste ideea...!sanatate tuturor!
0
15-07-2010, ora 11:25
STEFAN1987
Nu este medic/terapeut
STEFAN1987
BUNA SI TIE ADINA! DA EXISTA SANSA SA O FACI IAR ATATA TIMP CAT NU TE PROTEJEZI (IN SPECIAL CAPUL) AM LASAT MAI SUS UN MESAJ PRIN CARE AM SPUS PE LARG CE TREBUIE FACUTPT EVITARE!!!!!SANATATE TUTUROR
0
29-07-2010, ora 14:42
ELENA1156
Nu este medic/terapeut
ELENA1156
Buna ziua!
In urma cu 5 zile am simtit ca mi-a amortit limba, apoi a doua zi am simtit obrazul amortit.M-am alarmat f.tare si am pecat la Uregente.Acolo m-au internat la Neurologie.Mentionez ca am avut tesiune 17 cu 9.Mi-au dat ceva pentru tensiune si mi-au facut nieste injectii in vena (vitamine B6.)si atat, fara sa-mi spuna ce este si de la ce macar sumar pentru linistea mea, pareza faciala si atat.A doua zi am asteptat in zadar sa vina d-na doctor sa-mi faca un control, au venit asistentele ni-au luat sange pentru analize si atat.Stiind ca m-am internat cu tensiunea mare am asteptat in zadar pe cineva sa vina sa-mi controleze tensiunea m-am rugat de un medic sa vina pentru asa ceva.In afar de diazepam si vitamine injectabile si inca o pastiluta (nu am retinut ce fel)nu am primit nimic.A treia zi la fel fara o medicatie si un diagnostic clar (d-na doctor mi-a spus ca o sa fiu straba pana s-or satura ceilalti bolnavi de mine).Deja nu puteam sa mai inchid ochiul, coltul gurii in partea dreapta lasat.Am cerut externarea sa plec in alta parte.Asta se intimpla la Spitalul de renume Moinesti, jud.Bacau, cu aparatura de specialitate ce aproape nu exista in multe spitale.Am plecat la o clinica particulara la Bacau.Aici mi-au facut control si mi-au spus ca din cauza ca am stat in curent si mi-au prescris urmatoarele medicamente
Milgamma, dexametazona, betaserc, mydocalm, aspacardin, medrol, Neostigmina.De astazi 29.07.2010 am inceput tratamentul.cu gimnastica faciala zilnic.O sa fie sanse de vindecare?sau raman cu sechele?Astept un raspuns f.urgent Multumesc!
0
04-08-2010, ora 04:53
STEFAN1987
Nu este medic/terapeut
STEFAN1987
BUNA ELENA!DIN PACATE ASTA E SISTEMUL NOSTRU SANITAR SI NU NUMAI!DIN CATE SPUI LA TINE A EVOLUAT DESTUL DE GREU BOALA (CEL PUTIN IN COMPARATIE CU MINE CARE AVEAM SI LIMBA AMOSRTITA SI GURA, OCHIU, NASUL, OBRAZUL BLOCATE INTR O SINGURA ZI NU PE PARCUSUL A CATEVA ZILE)CE NU E BINE IN CAZUL TAU E FAPTUL CA DACA NU TI A PRESCRIS UN TRATAMENT PE CARE SA L URMEZI IMEDIAT TREBUIA MACAR SA TI PRESCRIE NISTE INJECTII PE CARE SA LE FACI DIN 6 IN 6 ORE PT A E NU EVOLUA BOALA! ACUM NU MAI STIU CE PASTILE MI A PRESCRIS MIE CA SI TRATAMENT DAR AM SA MA UIT AZI SI AM SA TI SPUN !NU TE PANICA INCEARCA SA FI CAT PE POSIBIL CALMA ASTA VA AJUTA LA VINDECAREA TA SI SANSE DE VINDECARE SUNT. SECHELE VOR FI IN CAZUL IN CARE NU URMEZI CORESPUNZATOR INDICATIILE MEDICULUI.PROBABIL AI CITIT SI CELELALTE MESAJE ALE UTILIZATORILOR SI STII DESPRE GUMA DE MESTECAT DESPRE EVITAREA BAILOR CU APA RECE IN SPECIAL PE CAP ETC!!SI PROBABIL DOCTORUL TI A SPUS SA NU CONSUMI SARE!!!!!IN REST DACA TE POT AJUTA CU CEVA ANUME LASA MESAJ!SANATETE SI INSANATOSIRE GRABNICA! NU TE PANICA DACA NU TE AI VINDECAT DEJA DEOARECE RECUPERAREA POATE DURA INTRE 2 3 SAPTAMANI SI 2 3LUNI ACUM DEPINDE DE VOINTA TA SI PROPIUL ORGANISM SI BINEINTELES DE MEDIC!A SI INCA CEVA NU AI SPUS NIMIC DE ELECTROSTIMULARI!SUNT FOARTE IMPORTANTE!!!!!!! SANTATE
0
07-08-2010, ora 09:14
crisav
Nu este medic/terapeut
crisav
Pe mine m-a lovit de curind o pareza faciala dreapta concomitenta unei "zone zoster".A trecut o saptamina si apar primele semne de ameliorare-incep sa misc coltul gurii si ochiul drept.Tratamentul consta in;Movalis(una pe zi, timp de 10 zile), Milgama(trei pe zi) si Pentoxi retard(doua pe zi).Tratament care la mine si-a facut efectul..Fara consum de sare, evitarea curentilor de aer, pareza fiind afrigora, intrucit analizele de singe au iesit"curate".Nu intrati in panica-recunosc, eu am facut-o-se vindeca cu rabdare si urmarea stricta a tratamentului.
Si inca ceva.Nu pot trece cu vederea profesionalismul si profesionismul medicilor de la sectia de neurologie de la Spitalul Sf.Spiridon din Iasi, in special d-na doctor Iuliana Grigore.
Adaugă un comentariu / răspuns
142 comentarii 1 2 345 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: