Parintii nu sunt de acord cu relatia mea.

12-02-2018
Cristina Chris
Nu este medic/terapeut
Cristina Chris
Buna ziua! Am 20 de ani si sunt impreuna cu prietenul meu care e mai mare ca mine cu 14 ani.suntem impreuna de aproape 2 ani...Cand aveam 12 ani si parintii mi au cumparat primul telefon am inceput sa vorbesc si eu cu un baiat din acelasi sat...Stiu ca am depasit costul la telefon si tatal meu s a dus la el acasa, iar cand a venit inapoi m a batut...chiar daca eram mica, s a pus foarte tare amprenta asupra mea aceasta situatie.au trecut multi ani si abia cand am implinit 18 ani mi am dat seama ca l am uitat...Inainte cu 2 zile de ziua mea l am cunoscut pe actualul meu prieten.mi am dorit extrem de mult pe cineva in viata mea.Parintii tot imi spun ca e mai mare ca mine si nu are facultate.Tin sa mentionez ca el are un servis si eu fac facultatea de asistent medical..Tatal meu a auzit ca vb cu el, dar nu mi a zis nimic.La craciun cand am vrut sa ies mi a facut scandal, mi a luat telefonul, am crezut ca ma bate iar.Maicamea tot zice ca il vrajeste si tot nu o sa fim impreuna...In familie am trait cam mereu dupa niste reguli..nu am putut sa ies aproape nicaieri.nici in adolescenta nu ma lasau nici macar la prietenii mei care imi erau vecini.acum cand am iesit din disconfortul meu ma simt mai linistita.daca ma credeti urasc cand se face weekend si trebuie sa vin acasa(stau la camin in timpul facultatii).un sfat, va rog
9 comentarii
1
13-02-2018, ora 14:03
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Bună ziua!
E o situație delicată. Părinții dvs. nu realizează că ați crescut și încearcă să vă impună deciziile lor pentru că nu au încredere în deciziile pe care le luați.
Încercați să stați de vorbă cu ei și asigurați-i că doriți să vă trăiți viața frumos și nu au de ce să-și facă griji.
Diferența de vârstă nu-i o problemă dacă vă iubiți și vă înțelegeți, cât despre studii se pot continua la orice vârstă, dacă acesta este impedimentul. Oricum societatea evoluează, sistemul informațional se schimbă tot timpul și e nevoie de educație permanentă dacă vrei să-ți fie bine și să te poți descurca.
0
13-02-2018, ora 14:37
Cristina Chris
Nu este medic/terapeut
Cristina Chris
Multumesc frumos pt raspuns! Incerc sa discut cu ei, dar orice as spune raspunsul lor e NU.Aduc tot timpul in discutie ca ii fac de ras, ca m au crescut si eu le fac asa ceva.Uneori chiar ma simt vinovata pt toata situatia asta..Pe mine nu ma deranjeaza absolut deloc ca nu are studii, nici macar nu ma gandesc la asa ceva.Imi place omul de langa mine, imi place ce vad in el si as dori sa traiesc in liniste, as vrea sa nu am parte de lucrurile mai putin frumoase pe care le am avut in familie.
0
16-02-2018, ora 20:26
Cristina Chris
Nu este medic/terapeut
Cristina Chris
Va rog dati mi un sfat..Mama ma nelinisteste tot timpul, spune ca o sa i "dea foc"..ca stie ea ce sa i faca..ma sperie foarte taree..nu stiu ce sa mai fac..Stiu ca imi vreau binele, chiar daca poate relatia noastra o sa se destrame la un moment, poate nu o sa ne intelegem, dar vreau sa ma dau cu capul singura...
1
17-02-2018, ora 18:13
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Cat depinzi de parintii tai nu ai ce face, asta este, daca vrei sa scapi, desprinde-te cumva de ei, fi independenta financiar daca se poate, altfel asta este, faci ce zic ei.
Cu tipul de 34 ani nu prea o sa ai viitor, cam au dreptate parintii tai, gaseste si tu pe unu de 22-25, ce naiba ai gasit la asta de 34 ?! Ala are nevoie de una de 30 nu de una ca tine pe care sa o foloseasca ptr sex de fapt, ca el asta vrea pana la urma orice ar zice ca te iubeste pana te zapaceste si asa mai departe.
Faptul ca nu are facultate nu ar conta daca ar fi om si te-ar iubi si ti-ar fi bine cu el, insa nu prea vad...ca e asa.
Fi si tu fata desteapta, ala isi face interesul cu tine si atat, nu te mai certa cu ai tai ptr un sexist de fapt, parintii sunt cu tine si la bine si la rau, ala...vrea fete tinere sa le reguleze si cand se satura iti da cu piciorul.
Ai nevoie de cineva cu care sa-ti faci un viitor, unul mai de varsta ta.

Insa eu te-as lasa sa faci ce doresti tu, aici ei gresesc, ti-as spune ce am de spus te-as lasa cum zici tu, sa te dai cu capul de peresti singura, asa era normal, dar parintii tai sunt mai innapoiati putin educational si intelectual si de aia se comporta ca niste tarani, ca daca erau destepti stiau ca orice ar face, tu tot ce stii aia faci.
Aia cu vraja e minciuna, nu exista asa ceva, alt semn ca parintii tai sunt cam...redusi asa putin.
Eu ti-am zis ce o sa fie, cand gaseste ceva mai bun ptr el, te lasa si aia e, sa fi pregatita daca se va intampla asta, sa nu zici "nu ma asteptam la asta...vai de mine...", la fel si daca te-ar insela si ai afla, sa nu te mire.
Dar deocamdata traieste-ti asta daca te bucura fara sa stie parintii.
0
17-02-2018, ora 19:20
Cristina Chris
Nu este medic/terapeut
Cristina Chris
Eu il cunosc cel mai bine pe prietenul meu.Stiu ca ma iubeste si nu ma foloseste absolut deloc.Ceea ce crezi tu acum, asta cred si parintii mei.Dupa ce am inceput sa vorbim pe parcurs am pus si problema varstei, si ne am despartit, dar ne am dat seama ca e ceva mai profund de cat noi si am hotarat sa ne dam o sansa...eu iti multumesc pt raspuns si iti respect opinia.multumesc.
0
17-02-2018, ora 19:52
Cristina Chris
Nu este medic/terapeut
Cristina Chris
Apoi, nu ai niciun drep sa spui ca parintii mei sunt redusi mintal..Uneori din prea multa iubire spun vorbe pe care nici ei nu le realizeaza.eu am cerut un sfat cum ar trebui sa procedez, nu jigniri
0
20-02-2018, ora 21:29
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Pai am zis ca te-as lasa ca parinte sa faci cum doresti, deci nu am zis ca parintii tai, chiar daca eu cred ca nu vei avea viitor cu el, iti respect ce simti si ce vrei, si este normal sa stai cu el daca doresti.
Insa foarte bine daca zici ca nu e nasol omul, speram sa fie bine ! Asa ca este okey.
Concluzia este ca sa mergi mai departe asa, stai cu iubitul tau, urmeaza ce simti, asta este sfatul, nu conteaza ce zic parintii tai, fereste-te de ei, ascunde-te cumva...ca nu iesi la capat cu ei ! Altfel va trebui sa faci ca ei si sa renunti la el, tu alegi.
Pana la urma la o adica si la o adica sunt n baieti buni si cu facultate si de varsta ta care sunt la fel de okey sau poate mai okey ca acesta, nu ar fi mare problema, poti sa te intelegi si cu unu din ei foarte bine, sa te iubesti la fel de mult si sa-ti placa la fel de mult, poate mai mult, nu este acesta unicul, insa sa vedem cum va merge treaba in timp.

Cu parintii tai este cumva un adevar, un adevar nu trebuie sa fie insulta, poate trebuia sa ma exprim altfel si anume capacitate de intelegere redusa, din moment ce nu au inteles ca tu nu poti face altfel, ca tu te iubesti cu acela, ca este normal sa te lase sa consumi dragostea asta si sa te convingi tu cum va fi, din moment ce spune de vraji adica chestii care nu sunt adevarate, ce reiese ? Te-a si batut, si ce daca ai vorbit mai mult la telefon, un om inteligent discuta cu copilul lui, e alaturi de el, il intelege, deci niste oameni cu cat de cat cap nu se comporta asa, tocmai din prea multa iubire te comporti okey.
Nu are nici o legatura ca de multa iubire sau nu, asta e vrajeala, real ei nu pot gandi mai mult.
Auzi, ca ii da foc aluia...ce-i asta ?
Daca consideri ca au facut bine (ca daca-s inteligenti inseamna ca au facut bine), atunci...fi deacord cu ei, cum se comporta si accepta si aia e, fa ca ei, nu pe deoparte zici ca nu iti convine, pe de alta ca sunt ei okey, lasa-l pe iubit si gata ! Dar nu este o idee buna asta dupa cum si tu zici.
Un parinte cu cap ii zice copilului odata de doua ori de trei ori, ii prezinta argumentele si gata, vede ca nu se poate intelege cu copilul, nu are de ce sa mai insiste, il lasa sa faca ce crede ca orice ar zice, tot aia face copilul, deci e logic.
Ai vorbit la tel mult, asta este, discutam cu tine, iti ziceam ca nu e bine, sa nu se mai repete, si atat !
Intelegeam ca dragostea ta ptr el e mare si ca oricum asa ai simtit sa faci si nu poti controla asta, tocmai din prea multa iubire faceam asa, iar daca greseam si mi se spunea ca nu procedez bine, ma indreptam !
Asa se face ca un parinte luminat la minte si cu caracter bun, ei nu doar ca nu se comporta bine dar practic cum se comporta e si o trauma pentru tine care te poate amprenta pe viata !

De exemplu termenul de idiot este termen psihiatric, nu este o insulta, este doar o descriere a unui om cu anumite trasaturi mintale nasoale.
0
20-02-2018, ora 22:06
Cristina Chris
Nu este medic/terapeut
Cristina Chris
Faza cu telefonul era de cand eram mai mica..o sa vad cum o sa mearga relatia si las ca timpul sa decida tot.multumesc pt parerea ta si timpul acordat!
0
21-02-2018, ora 10:14
Psihologie, București
Cristina Chris, trebuie să ai în vedere faptul că de multe ori părinții greșesc din prea multă iubire față de copiii lor, prin faptul că nu suportă să-i vadă suferind. Poate și ei au fost victimele unui astfel de sistem de educație, sau au avut experiențe în urma cărora au avut de suferit și nu vor ca și tu să treci prin asemenea momente.
Cheia e la tine. Dovedește-le că ești suficient de matură încât să iei cele mai bune decizii pentru tine, că e viața ta, că dorești să ai propriile experiențe, că relația cu acest băiat nu-ți cauzează. Ai răbdare, schimbările nu se produc peste noapte, au trecut 2 ani de când sunteți împreună, dar la 20 gândești altfel decât la 18 și tocmai pe acest lucru trebuie să pui accent, să demonstrezi părinților că relația voastră a trecut proba timpului și te simți bine în această relație. Încearcă să fii mai apropiată de mama ta, discută cu ea ce te deranjează, pentru că ea discută altfel cu tatăl tău și dacă reușești ca mama să-și facă o impresie bună despre prietenul tău, ai în ea un sprijin în a-l convinge și pe tatăl tău.
Adaugă un comentariu / răspuns

15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomanda un Psihoterapeut sau cauta unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care va prezinta peste 2500 de terapeuti din Romania. Avantajul acestui site este ca pune mare pret pe recomandarile pacientilor. Gasiti prezentari detaliate ale serviciilor psihologice, cititi recomandari, va puteti programa online. In plus, exista o sectiune cu o multime de articole interesante si teste psihologice.
Aplicația Activ (by ROmedic)
Vrei să fii sănătos? Vrei să slăbești? Vrei sa fii în formă și să arăți bine? Vrei să te simți bine în corpul tău? Atunci trebuie să faci eforturi. Aplicația web "Activ" te ajută să fii consecvent în lupta pentru sănătatea ta.

Accesează gratuit Aplicația
Acest site foloseste cookies. Continuand navigarea va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Detalii OK