Parul in exces pe corp

18-02-2015
ashleyw196
Nu este medic/terapeut
ashleyw196
De 2 ani ma confrunt cu o problema foarte neplacuta, parul excesiv pe corp
Acum 3-4 ani, pe cand aveam 16 ani, aveam o menstrauatie nedureroasa, dar care intarzaia si cateva luni si mi-am dat seama ca e o problema.Insa, cu cat am crescut, menstruatia mi s-a mai reglat, iar la 18 ani aveam in mod normal 2-3 saptamani intarzaiere.Acum insa, la 19 ani, de cateva luni menstruatia imi vine exact in a 28-a zi, asta in conditiile in care nu am urmat vreun tratament sau anticonceptionale.Am mers si la endocrinolog, crezand ca am ovare polichistice, insa mi-a spus ca cu greutatea mea ( 47 kg) si cu menstruatie lunara nu pot avea asa ceva.Si atunci eu ma intreb, daca organismul meu nu (mai) are nicio problema hormonala, as putea oare scapa de parul nedorit? Am auzit de niste cazuri asemanatoare si ca detixifierea ar fi o metoda buna sa scapi de toxine si de hormonii ramasi in corp.Are cineva vreo solutie la problema mea?
2 comentarii
0
18-02-2015, ora 21:18
dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
Identitate neconfirmată
dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
E posibil sa existe totusi anumite modificari hormonale in organism (exis-
ta mai multe glande care produc hormoni), de aceea va recomand sa va adresati si
unui medic endocrinolog. In acelasi timp, cred ca problema dumneavoastra ar
putea beneficia si de un tratament homeopat; pentru prescrierea acestui tip de
tratament natural este nevoie de o consultatie personala, individualizata, efec-
tuata de un medic cu competenta in homeopatie.
0
21-02-2015, ora 10:04
ashleyw196
Nu este medic/terapeut
ashleyw196
Cu glandele suprarenale stiu sigur ca nu am nicio problema, atunci mai raman ovarele.La endocrinolog am fost si mj-a spus ca nu are rost sa imi dea analize pentru ca am menstruatia regulata si nu as putea avea vreo dereglare hormonala.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.