Pastila de a doua zi

10-08-2017
Lg.rg
Nu este medic/terapeut
Lg.rg
Salut, am o intrebare. Pe data de 5 august am avut ultima zi a menstruatiei, mentionez ca am un ciclu regulat de 28-29 zile, iar luni 7 august, in urma unui contact sexual protejat, dar care a esuat, s-a rupt prezervativul, dar ejacularea nu a vut loc in interior, peste 15 ore de la accident am luat pastila de a doua zi ( escapelle). Am citit cu atentie prospectul, nu am avut reactii adverse, doar dupa 3 ore au inceput dureri ale rinichiului drept, astazi 10 august toyul este bine, dar ma ingrioreaza faptul daca a avut efect pastila si daca e posibil sa fiu insarcinata. Va rog mult, ajutati-ma cu un sfat
5 comentarii
0
10-08-2017, ora 11:25
Lg.rg
Nu este medic/terapeut
Lg.rg
Va rog mult.sunt foarte ingrijorata, macar cineva raspundeti-mi
0
10-08-2017, ora 11:51
Lg.rg
Nu este medic/terapeut
Lg.rg
Va rog frumos, am nevoie de un un raspuns, ma simt foarte ingrijorata, sunt foarte nelinistita
0
10-08-2017, ora 13:28
Dr. Moise Oana
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Moise Oana
Contraceptia de urgenta nu e 100% eficienta dar in contextual dat fara ejaculare si cu escapelle probabilitatea unei sarcini e aproape nula.
0
10-08-2017, ora 15:53
Lg.rg
Nu este medic/terapeut
Lg.rg
Daca de exemplu, dupa administrarea escapellei nu au existat reactii adverse, daca nu au fost scurgeri, sau daca menstruatia a venit la timpul potrivit, inseamna ca pastila a avut efect sau nu?
0
11-08-2017, ora 13:00
Dr. Moise Oana
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Moise Oana
Eficienta nu e legata de reactiile adverse si nici sangerarea nu e criteriu de siguranta 100% doar ca o sangerarea abundenta scade probabilitatea unei sarcini.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul