Pastila de a doua zi

10-08-2017
Lg.rg
Nu este medic/terapeut
Lg.rg
Salut, am o intrebare. Pe data de 5 august am avut ultima zi a menstruatiei, mentionez ca am un ciclu regulat de 28-29 zile, iar luni 7 august, in urma unui contact sexual protejat, dar care a esuat, s-a rupt prezervativul, dar ejacularea nu a vut loc in interior, peste 15 ore de la accident am luat pastila de a doua zi ( escapelle). Am citit cu atentie prospectul, nu am avut reactii adverse, doar dupa 3 ore au inceput dureri ale rinichiului drept, astazi 10 august toyul este bine, dar ma ingrioreaza faptul daca a avut efect pastila si daca e posibil sa fiu insarcinata. Va rog mult, ajutati-ma cu un sfat
5 comentarii
0
10-08-2017, ora 11:25
Lg.rg
Nu este medic/terapeut
Lg.rg
Va rog mult.sunt foarte ingrijorata, macar cineva raspundeti-mi
0
10-08-2017, ora 11:51
Lg.rg
Nu este medic/terapeut
Lg.rg
Va rog frumos, am nevoie de un un raspuns, ma simt foarte ingrijorata, sunt foarte nelinistita
0
10-08-2017, ora 13:28
Dr. Moise Oana
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Moise Oana
Contraceptia de urgenta nu e 100% eficienta dar in contextual dat fara ejaculare si cu escapelle probabilitatea unei sarcini e aproape nula.
0
10-08-2017, ora 15:53
Lg.rg
Nu este medic/terapeut
Lg.rg
Daca de exemplu, dupa administrarea escapellei nu au existat reactii adverse, daca nu au fost scurgeri, sau daca menstruatia a venit la timpul potrivit, inseamna ca pastila a avut efect sau nu?
0
11-08-2017, ora 13:00
Dr. Moise Oana
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Moise Oana
Eficienta nu e legata de reactiile adverse si nici sangerarea nu e criteriu de siguranta 100% doar ca o sangerarea abundenta scade probabilitatea unei sarcini.
Adaugă un comentariu / răspuns

10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Contracepția de urgență
  • Aplicația Activ (by ROmedic)
    Vrei să fii sănătos? Vrei să slăbești? Vrei sa fii în formă și să arăți bine? Vrei să te simți bine în corpul tău? Atunci trebuie să faci eforturi. Aplicația web "Activ" te ajută să fii consecvent în lupta pentru sănătatea ta.

Accesează gratuit Aplicația
    Acest site foloseste cookies. Continuand navigarea va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Detalii OK