Pastilele de Branca Ursului afecteaza sarcina?

12-06-2010
doris2010
Nu este medic/terapeut
doris2010
Buna ziua,

Eu si sotul meu ne dorim foarte mult un copil si am fost la diferiti medici ginecologi.
Se pare ca era o problema cu motilitatea spermatozoizilor sotului.
Am tot citit pe net despre branca ursului si ne-am hotarat sa luam impreuna (o pastila dimineata si alta seara).
Am luat vreo 5 pastile si in a 6 zi urma sa merg sa-mi fac niste analize la endocrinologie (datorita cresterii prolactinei).
Am decis inainte de a face analizele sa fac si un test de sarcina, intrucat am CM neregulat si ultima menstra a fost pe 17 aprilie.
Nu-mi venea sa cred cand am vazut ca testul a iesit pozitiv.o bucurie fara margini.
Pentru a fi sigura ca e sarcina am fost si mi-am facut un HCG, care a confirmat faptul ca e o sarcina inca mica (2-3 saptamani).

Intrebarea mea este: ar putea cele 5 pastile de branca ursului luate sa afecteze evolutia sarcinii si a bebelusului?
Astept cu nerabdare un raspuns pentru care va multumesc anticipat.
3 comentarii
0
12-06-2010, ora 20:17
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!

Stimată d-nă, vă felicit din inimă pentru binecuvântarea pe care aţi primit-o de la Bunul Dumnezeu - pentru copil - însă trebuie să vă informez că brânca ursului este contraindicată femeilor însărcinate.
.
STOPAŢI consumul de Brânca ursului!!!
.
În ceea ce priveşte posibila afectare a evoluţiei sarcinii şi, implicit, a bebeluşului, ţinând cont că aţi luat doar o perioadă scurtă de timp...nu cred că va avea implicaţii negative. Şi totuşi, pentru a exclude orice complicaţie, chiar şi minoră, vă rog să vă consultaţi cu un medic ginecolog / obstetrician, pentru a beneficia de atenţia cuvenită.
Gândiţi cât mai pozitiv, alimentaţi-vă cât mai sănătos şi aveţi credinţă în Dumnezeu. EL vă va ajuta cu siguranţă (rugaţi-vă zilnic la El şi mulţumiţi-I pentru tot).



În speranţa că v-am putut fi de folos, cu plăcere şi deferenţă,
Mister Nick ;)
0
12-06-2010, ora 20:20
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Post Scriptum - http://dieta.romedic.ro/alimentatie/Alimentatia_la_gravide_0587.html
Numai bine!
0
12-06-2010, ora 20:35
doris2010
Nu este medic/terapeut
doris2010
Va multumesc pentru raspunsul dvs.
Oricum dupa ce am vazut ca este o sarcina am incetat sa iau pastilele de Branca ursului.
Doamne ajuta sa fie totul bine.
Numai bine va doresc si dvs.!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul