Pata ciudata la subratul stang

15-08-2012
FoCsi
Nu este medic/terapeut
FoCsi
Buna ! Acum o saptamana am observat ca mi-a aparut la subratul stang o pata roz. In centru este mai deschisa la culoare, iar la margini este uscata. Ma gandesc ca e o ciuperca ca altceva nu ar avea ce sa fie, din moment ce ma si mananca si e foarte inconfortabila. Nu imi prea pot da seama exact de la ce a aparut, dar inainte de a-si face aparitia am luat Orgametril pentru chist si am facut analize si tot ce trebuie. Eu una nu cred ca au vreo legatura. Ce ma sfatuiti sa iau pentru asa ceva ? Vineri voi merge la doctorul de familie care ma va trimite la dermatolog sigur care nu cred ca o sa imi faca mai nimic... Am uitat sa mentionez ca de cand a aparut ciuperca mi-e frig la picioare continuu. Un sfat va rog mult de tot ! :(
6 comentarii
0
15-08-2012, ora 21:26
the_eye
Nu este medic/terapeut
the_eye
Si eu am avut o problema asemanatoare, numai ca pata mea a fost langa subratul drept. :D Am fost la dermatolog si mi s-a dat diagnosticul de "herpes circinat" (nu te speria, desi se numeste "herpes", nu este o infectie virala, ci o micoza). Doctorita la care am fost mi-a sugerat ca l-as fi luat de la animalele de companie contaminate. Nu cred, dar in fine.

Ca tratament, mi-a dat Triderm Crema (15 mg), cu care sa ma dau de doua ori pe zi pe eczema si de jur-imprejurul ei, dimineata si seara, timp de 2 saptamani. Dupa aceste 2 saptamani de Triderm, mi-a zis sa ma dau cu Biazol 10 mg/g crema, timp de cateva saptamani, doar o data pe zi, seara, tot asa avand grija sa acopar atat pata cat si cativa centimetri de jur-imprejur. Faza e ca pana sa imi tratez eu pata de langa subrat, mi-a mai aparut una pe soldul stang si, un pic mai tarziu, am mai observat cateva si pe coapsa stanga (erau pozitionate mai spre partea din spate si de aceea nu le-am observat de la bun inceput). 2 luni m-am tot dat cu creme si am impresia ca tot nu mi s-au vindecat (la un moment dat se facusera bej de la tratament, dar acum se fac la loc roz-rosietice). Asa ca ma gandesc foarte serios ca e foarte posibil sa-mi fi gresit diagnosticul. Totusi, tot o micoza trebuie sa fie, chiar daca de alt tip, Iar Biazolul este un antimicotic, asa ca nu inteleg de ce recidiveaza.

Daca te duci la dermatolog, tine-me si pe mine la curent, te rog, cu diagnosticul primit si cu ce tratament primesti. Merci mult anticipat!

Multa sanatate!
0
15-08-2012, ora 21:55
FoCsi
Nu este medic/terapeut
FoCsi
Merci de informare dar eu cred ca am luat-o de la strand. Am uitat sa spun asta. Si s-a zvonit ca mai multa lume ar fi luat ceva ciuperca de acolo. Oricum am sa te tin la curent despre ce este vorba.
0
16-08-2012, ora 15:26
stefi68
Nu este medic/terapeut
stefi68
mi-am pus acum 7 ani o lucrare din 4 dinti de portelen, De anul trecut din vara a inceput sa ma doara toata dantura din partea unde am acesti dinti.Am fost la doctor crezand ca poate mai am vreo carie sau vreun rest.Mi-a spus ca nu am nici carie nici rest doar este putin inflamat, am luat antibiotic dar nu mi-a trecut.M-a mai durut cateva saptamani si apoi a trecut.Anul acesta in vara a inceput sa ma doara iar. Nu stiu ce sa mai fac. sa scap de durere.Solutia cu antibiotice nu a dat rezultate.Nu am carie, nu am ce trata.Ma doare in zona dintilor de portelan.Ce ma sfatuiti.?
Va mutumesc!
0
16-08-2012, ora 17:56
the_eye
Nu este medic/terapeut
the_eye
@stefi68

Eu stiu ca lucrarile astea dentare incep sa incomodeze din cand in cand si din aceasta cauza trebuie tot stomatologul care le-a pus sa le ajusteze, dupa o anumita perioada. In plus, nici o lucrare nu tine o vesnicie, o lucrare buna tina aproximativ 10 ani, dupa care trebuie schimbata.
0
20-08-2012, ora 12:58
FoCsi
Nu este medic/terapeut
FoCsi
Buna ! Am fost la dermatolog si nu mi-a zis exact ce este si ca as fi putut lua de oriunde ciuperca nu neaparat de la strand. Mi-a dat Betadine si Triderm.Cu fiecare trebuie sa ma dau de 2 ori pe zi. Mai intai dau cu Betadine care e o solutie ce vine plicata pe ciuperca, dupa care trebuie sa stau 5 - 10 minute pentru a fi absorbita de piele, iar Triderm este o crema ce vine plicata dupa pe ciuperca si in jurul acesteia. Dupa 3 saptamani va trebui sa ma duc sa vada cum a evoluat. Oricum, sper sa fie bine. Multa sanatate !
:)
0
20-08-2012, ora 13:36
the_eye
Nu este medic/terapeut
the_eye
@FocSi

Merci mult ca ma tii si pe mine la curent. Daca tratamentul pe care l-ai primit este asemenator cu al meu, atunci este bun. Sa stii ca, pana la urma, cred ca mi s-au vindecat toate petele. Se pare ca se inroseau pentru ca ma scarpinam eu si din cauza apei calde. Dar pielea nu mai arata la fel ca inainte in acele zone, au ramas pete bej, ceva mai inchise decat culoarea naturala a pielii. Presupun ca o fi de bine...

Multumesc din nou si vindecare rapida! ;) Urmeaza tratamentul prescris de dermatolog pana la capat! Pup.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce mă mănâncă pielea? (cauzele pruritului)
  • O cercetare recentă dezvăluie structura receptorilor care determină mâncărimile pielii
  • Uleiul de lavandă ar putea fi răspunsul la tratamentul mâncărimii pielii
  •