pata pe cerul gurii

10-01-2014
cristi432
Nu este medic/terapeut
cristi432
buna seara, in urma cu 7 zile am simtit in gat niste secretii ciudate... nu stiu daca are relevanta.

ce ma ingrijorat in schimb este o pata pe cerul gurii.. pe asa zisa bolta palatina moale... pate este de culoare galbena..rosie.. nu prea imi dau seama pentru ca e nevoie de o lumina puternica sa se vada foarte bine
arata asa http://postimg.org/image/a7xihv6xb/ (limba e sevede mare pentru ca e mai aproape de camera..)
nu simt durere in cerul gurii decat seara cand mi se usuca gura si bea apa continu. In primiele 2 zile cand m-am trezit am avut durere in zona respectiva..mai degraba arsita. in poza respectiva se vede cel mai accentuat pata in lumina naturala sau artificiala se vede mai greu... am o amigdala mai umflata.. cea din dreapta si cea din stanga nu are nimic dar se vede ceva alb ca o afta
as dori un sfat de la cineva in masura... pentru ca eu is mai ipohondru asa... si ma gandesc numai la ce e mai rau..ch
7 comentarii
0
10-01-2014, ora 20:15
cristi432
Nu este medic/terapeut
cristi432
si am uitat sa precizez ca am si o tuse... nu stiu daca e pe font nervos dar simt ca am secretii in gat si simt nevoia sa tusesc

am 20 de ani... si fumator
0
11-01-2014, ora 17:03
Terapeut Denis Chiurtu
Psihologie, Bucuresti
Terapeut Denis Chiurtu
Pe moment, nu ştim dacă este o candidoză bucală. pentru orice eventualitate, faceţi gargară 5-7 zile, de două ori pe zi cu două linguri de bicarbonat de sodiu (alimentar) la un litru de apă. Va mai persista o vreme uscăciunea gurii dar pot să dispară petele respective, şi cele de pe limbă. Trebuie să observati în ce condiţii apare uscăciunea: ce aţi mâncat, ce aţi băut, nu mai fumaţi o perioadă... Eliminaţi alcoolul - poate să apară la un anumit vin şi la altul să nu aveţi nimic. Observaţi după ce feluri de mâncare vă apar aceste senzaţii si eliminaţi-le din dietă. pentru a împiedica uscăciunea gurii puteţi lua câte o linguriţă de miere când apare această senzaţie. Vă rugăm să ne ţineţi la curent, da?
0
11-01-2014, ora 19:20
cristi432
Nu este medic/terapeut
cristi432
da, va multumesc !

am fost azi la orl si am fost diagnosticat cu epifaringita acuta, pata rosie de pe cerul gurii continua si in gat aceasi culoare, doar pe partea tare a cerului gurii cea din fata culoarea e normala, acum am capatat si o senzatie de gadileala in gat si imi vine sa tusesc mereu

doctorul mi-a prescris nexium 1 cp /zi dim inainte de masa cu jumatate de ora, Xyzal 1 cp seara, eurespal 1 cp x3/zi dupa masa, vitamina A cate 3 picaturi in fiecare nara si maxitrol tot 3 picaturi in fiecare nara, si o solutie de facut gargara
0
11-01-2014, ora 21:17
Terapeut Denis Chiurtu
Psihologie, Bucuresti
Terapeut Denis Chiurtu
ok, respectaţi vă rog indicaţiile medicului. El este singurul care v-a evaluat.
0
15-01-2014, ora 20:29
cristi432
Nu este medic/terapeut
cristi432
revin acum cu un nou simptom, am sub barbie deasupra marului lu adam o durere cand inghit si cand aplec capul... credeti ca este legat tot de viroza ?
0
15-01-2014, ora 22:57
cristi432
Nu este medic/terapeut
cristi432
pe langa durerea de deasupra marului lu adam... mi sa umflat un ganglion..si este foarte dureros cand incerc sa inghit sau sa misc capul
0
16-01-2014, ora 19:25
cristi432
Nu este medic/terapeut
cristi432
a mai trecut din durere... cand inghit simt deasupra marului lui adam o mica durere... nu prea am pofta de mancare si cred ca datorita stresului am slabit vreo 2 kilograme in ultimele 2 zile
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.