pata pe picior in zona genitala si mancarimi

10-11-2008
dan!el
Nu este medic/terapeut
dan!el
Buna ziua,

In urma cu cateva saptamani in zona scrotului, pe picioare au aparut 2 pete rosii si mari (cat jumatate de palma). Seara acele locuri ma mananca destul de tare, ceea ce este estul de inconfortabil. Pe langa asta petele par sa creasca si sa se estinta pe picior in jos si spre anus.
Aveti idee ce este? cum as putea trata aceasta problema?

Multumesc.
9 comentarii
0
10-11-2008, ora 15:02
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Ati observat daca nu cumva aceste pete au aparut dupa un contact sexual neprotejat? Incercati sa va dati cu o crema pe nume Lomexin (nu va speriati, in farmacii se vinde ca fiind crema vaginala insa nu se foloseste exclusiv doar in acea zona). Cel mai probabil este vb dsp o infectie cu un fungus sau un protozoar. Daca puteti luati si metronidazol 2/zi timp de 7 zile.

Numai Bine!
0
10-11-2008, ora 16:47
dan!el
Nu este medic/terapeut
dan!el
Buna ziua din nou si multumesc de promptitudine,

Acele pete nu au aparut in urma unui contact sexual neprotejat, deoarece nu obijnuiesc sa fac sex neprotejat.
Daca-mi dau cu acele creme, si nu sunt adecvate problemei pe care o am eu se poate intampla ceva?

Multumesc.
0
10-11-2008, ora 18:44
alessia5158
Nu este medic/terapeut
alessia5158
Daca nu-ti trce cu CLARITIN cream(pentru dermatita, eczema si eruptie cutanata ), ai face bine sa mergi la dermatologie, caci pe forum sfaturile pot fi si neavizate !
0
10-11-2008, ora 19:51
dan!el
Nu este medic/terapeut
dan!el
marea mea problema este ca sunt foarte mult timp plecat in tara si nu prea am timp sa ajung la medic. Daca as fi avut acel timp liber, as fi fost din prima saptamana de cand mi-a aparut aceasta "eczema".
- Multumesc mult pentru sfaturi.

Voi incerca si parerea unui farmacist sa vad ce poate recomanda, daca se potrivesc parerile voi si incerca ceva. (eu am vrut sa stiu daca este ceva grav, deoarece m-am cam speriat cand am vazut ca nu trece)
0
10-11-2008, ora 20:07
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Daca nu ati avut contact sexual neprotejat inseamna ca ati facut o alergie. Va recomand unguent hidrocortizon 1% (este cel mai bun si mai rapid antialergic topic dintre toate). Daca nu va trece consultati un dermatolog in orice parte a mapamond-ului v-ati afla.

Exista intr-adevar si pareri sau sfaturi neavizate, insa in acest caz nu se pune aceasta problema doamnule/a
vbaltaretu :)
0
10-11-2008, ora 22:20
dan!el
Nu este medic/terapeut
dan!el
Multumesc mult, am sa incerc asta si voi reveni cu un post privind rezultatele solutiei.

Voi incerca unguent hidrocortizon 1%.

O seara placuta.
0
20-04-2009, ora 01:43
belami
Nu este medic/terapeut
belami
DACA SUNTETI MAI ATENT SA CAUTATI UN DOMN DOCTOR CU BLUZA ALBASTRA DE LA IASI DOCTOR DERMATOVENERICE DANSUL A DAT TRATAMENT LA ASA CEVA(DANSUL ESTE DE LA SPITALUL MILIATAR IASI)IL GASITI PE LA PAGINA 30.TRATAMENTUL ERA:TRAVOCORT 2I-7ZILE , TRAOGEN-SEARA , 23 ZILE.UITATIVA MAI LA SFARSIT REPREZINTA SPITALELE MIHALACHE ASA CEVA.E BRUNET CU BLUZA ALBASTRA.
SPUNEA CA APARE MAI ALES LA BARBATI IN REGIUNEA INGHINALA, RAREORI LA FEMEILE MAI GRASUTE.
0
05-06-2009, ora 17:40
myrel222
Nu este medic/terapeut
myrel222
buna ziua am si eu o problema ceva asemanatoate cu a lui daniel!!!!
da la mine sa format din cauza la transpiratie cred!!!!ma maninca si se intinde pata rosie dar mai e ceva ca si cum sar curata pielea e ceva alb asa puteti sa ma ajutati si pe mine cu un sfat??
multumesc anticipat
0
26-11-2021, ora 22:41
Alex771
Nu este medic/terapeut
Alex771
Salut! Și eu an patit la fel.. ai aflat ceva?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pete rosii pe piele - primul ajutor
  •