Pata pigmentara

20-05-2015
gabriela23
Nu este medic/terapeut
gabriela23
Buna ziua. Am 3 pete pigmentare adanci, cate una in spatele fiecarui genunchi si una deasupra sanului. Sunt destul de mari si vizibile. Dr mi-a spus ca sunt destul de adanci dar mi-a dat crema de albire si mi-a zis ca nu e sigur ca vor trece. Am tot intrebat ce sa fac cu ele sa nu mai fie asa vizibile si mi-a zis ca nimic! Am citit eu pe net ca e posibil cu laser. Ce parere aveti? In ziua de azi se trateaza boli serioase si nu se trateAza o pata inestetica pe
Piele?
Multumesc
3 comentarii
0
21-05-2015, ora 15:01
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
Mai cereti o parere. "Pata pigmentara" nu este un diagnostic
0
21-05-2015, ora 16:40
gabriela23
Nu este medic/terapeut
gabriela23
Hiperpigmentare am vrut sa spun. Am o piele inchisa la culoare dupa tata care este din Africa si m-am nascut cu multe pete mongole care insa au trecut in timp. Astea le am de vreo 10 ani, eu am 26 ani acuma.
Multumesc
0
22-05-2015, ora 20:08
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
Nu imi este foarte clar despre ce fel de hiperpigmentatie este vorba. Oricum adresati-va unei clinici private unde exista si lasere. Pentru melanocitoza dermica dobandita de exemplu care arata similar cu petele mongoliene se utilizeaza lasere q-switched alexandrit, rubin sau Nd:YAG. Cel mai util tratament pentru dumneavoastra il stabileste un dermatolog care lucreaza cu lasere si va vede personal.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce facem cu petele de la soare?
  •