pauza anticonceptionale trebuie? pilula de a doua zi:D

25-08-2012
Dan101
Nu este medic/terapeut
Dan101
Buna seara, am nevoie de un raspuns cat mai rapid daca se poate. In urma cu 2 luni am incetat sa mai anticonceptionale Harmonet ptr ca nu ma simteam bine si aveam ameteli+ dureri de cap...am fost la medic, analizele sunt ok...In urma cu 2 zile am avut un contact sexual neprotejat, avand in vedere ca ultimul ciclu a venit pe data de 27 iulie, ar mai trebui sa iau pilula de a doua zi?...ma gandesc ca acum ca sunt doar la 2 luni dupa anticonceptionale, ciclul meu nu mai este regulat si habar nu am daca sunt sau nu in perioada fertila. As vrea sa iau pilula de a doua zi, insa mi-e frica sa nu imi fie rau...
8 comentarii
0
26-08-2012, ora 12:04
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Eu te sfatuiesc sa nu iei pilula de a doua zi, insa raspunsul meu vine cam tarziu. De obicei in prima luna dupa anticonceptionale menstruatia vine la fel, la 28 de zile. Ca sa fii acum in perioada fertila ar trebui sa iti intarzie 14 zile menstruatia.
0
27-08-2012, ora 11:43
lexys
Nu este medic/terapeut
lexys
Buna ziua,

Am luat timp de 5 ani logest, nu am avut nici un fel de probleme, insa as dori sa stiu daca este obligatoriu sa se faca pauza.Multumesc Anticipat!
0
27-08-2012, ora 16:47
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
pauzele sunt bune o data la 6 luni timp de o luna pentru ficat intrucat anticonceptionalele luate pe termen lung fara pauze au efecte nocive asupra ficatului, insa nu este obligatoriu, ramane la alegerea dumneavoastra daca faceti pauza sau nu.
De asemenea multe femei ce folosesc anticonceptionale ani de zile, la momentul intreruperii au mari probleme hormonale, si anume menstruatia nu mai apare deoarece ovarele nu-si mai reiau activitatea asa usor. Practic au fost pe repaus pentru toti anii in care ati luat anticonceptionale, e greu sa-si reintre in functii. Veti ajunge sa va indpopati cu alte medicamente hormonale pentru a le repune in functiune.
0
29-08-2012, ora 00:44
Dan101
Nu este medic/terapeut
Dan101
am cumparat pastiluta insa nu am luat-o, mi-a fost frica sa nu imi fie rau. Deocamdata nu am nici un semn cum ca ciclul meu ar veni...dupa cat timp de la contact pot face un test de sarcina?
0
29-08-2012, ora 11:34
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
La minimum 14 zile, nu mai devreme.
0
29-08-2012, ora 14:36
lexys
Nu este medic/terapeut
lexys
In aceste conditii voi opri pastilele dupa ce termin acest blister.
Intentionez sa le opresc definitiv. Momentan nu imi doresc copii, insa peste 4 ani probabil voi dori unul.
Sper sa nu am confrunt cu mari probleme in momentul in care le opresc.
Va multumesc!
0
04-09-2012, ora 23:17
Dan101
Nu este medic/terapeut
Dan101
Buna, azi am facut un test de sarcina, sunt 2 saptamani de la contactul cu risc, a iesit negativ, sa mai fac unul? dupa cate zile sa il repet? pe prospect scrie ca poate depista sarcina inca din prima zi de intarziere a menstruatiei, mie imi inarzie cam de o saptamana.
0
04-09-2012, ora 23:39
Dan101
Nu este medic/terapeut
Dan101
am uitam sa spun ca mamelonul este foarte sensibil la atingere, niciodata nu am avut sanii atat de sensibili ca si un semn premenstrual...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  • De ce întârzie menstruația?
  • De ce ai menstruații neregulate și ce poți face
  •