pauza de 7 zile

09-04-2009
cameliaelena
Nu este medic/terapeut
cameliaelena
Buna ziua!
As avea si eu niste intrebari. Tocmai am terminat primul blister de anticonceptionale novynette(acum 3 zile), recomandate de medicul meu ginecolog.In a cata zi de la incetarea primului blister ar trebui sa apara menstruatia in cele 7 zile???? Alta intrebare este daca antibioticul sau infectia urinara afecteaza in vreun fel venirea menstruatiei. Am facut o infectie urinara si de azi fac un tratament cu antibiotic.Ar trebui sa imi fac griji in privinta asta? Ce ar trebui sa fac in cazul in care menstruatia nu apare in aceste 7 zile desi pilulele le-am luat corect incepand din prima zi si mereu la aceasi ora. Pe parcursul lor nu am luat decat niste medicamente pe baza de plante pt.colesterol.
Astept raspuns si va multumesc !
In momentul de fata nu ma aflu in tara si nu am cui sa adresez aceasta intrebare.
o zi buna!
25 comentarii
0
10-04-2009, ora 08:40
dear
Nu este medic/terapeut
dear
menstruatia ar trebui sa-ti apara dupa 3-4 zile de la terminarea blisterului.
depinde de organism poate influenta in unele cazuri iar in altele nu., dar tu nu ai luat antibiotic cit ai luat si pastile, ar trebui sa iti vina ciclul si daca nu sti eficacitatea pastilutelor scade cit timp faci tratament cu antibiotice atunci trebuie sa te protejezi suplimentar.
daca nu iti apare ciclul fa si un test de sarcina
0
10-04-2009, ora 12:31
oany21
Nu este medic/terapeut
oany21
buna ziua! va rog mult daca ma puteti ajuta cu cateva raspunsuri. eu iau anticonceptionale meleva 35 de aproape 1 an dar eram virgina, doctora mi le-a recomamdat pentru reglarea ciclului menstrual si probeme hormonale. insa acum o saptamana m-am dus la prietenul meu care e plecat in strainatate si chiar in zilele cat eram la el eram in acea pauza de 7 zile si trebuia sa imi vina ciclul, insa eu am continuat sa iau o alta folie de pastile pentru a mai amana cu cateva zile ciclul. iar dupa ziua in care am avut primul contact sexual sangerez in fiecare zi, la inceput cate putin si apoi a inceput aproape ca un ciclu normal, mentionez ca asta s-a intamplat pe data de 6 aprilie si de pe 8 aprilie am incetat sa mai iau pastilele pentru ca am vrut sa las ciclul sa imi vina. dar nu mai stiu acum ce sa fac. nu stiu daca sangerarile pe care le am sunt ciclu sau din alta cauza. si as vrea sa stiu daca am intrerupt pastilele acum cand as putea sa reincep sa le iau si la cat timp o sa fiu protejata dupa ce voi reincepe sa le iau? va multumesc mult si va rog din suflet daca ma puteti ajuta.
0
10-04-2009, ora 12:47
dear
Nu este medic/terapeut
dear
buna oana! de fapt tu nu ai intrerupt administrarea de pastile inseamna ca esti protejata daca reincepi sa iei altele din a 5-a zi de cind ti-a venit ciclul.
ar fi bine sa nu practici foarte des asemenea aminari de cm.
0
10-04-2009, ora 13:01
oany21
Nu este medic/terapeut
oany21
multumesc mult. doar ca eu dupa cum v-am spus mai devreme am avut primul contact sexual pe 6 aprilie, si de atunci sangerez in fiecare zi, la inceput era putin si am zis ca e din cauza dezvirginarii, am inteles ca este posibil sa sangerez un timp, dar eu si azi sangerez inca...si e mai mult decat la inceput. Eu de pe 8 aprilie am incetat sa mai iau anticonceptionalele ca sa fac pauza pentru a imi veni cm, doar ca acum nu stiu sigur daca mi-a venit sau e doar o sangerare continua. eu nu am mai luat pastile deloc si as vrea sa stiu daca e bine sa le iau acum sau sa mai astept sa vad daca continua sangerarile mai abundent.
Nu am mai amanat niciodata cm si de asta sunt asa nelamurita acum ca s-a intamplat tocmai cand am avut si primul contact sexual si nu stiu cum e mai bine sa procedez. Daca o sa reiau pastilele mai tarziu de a 5-a zi de cand mi-a venit ciclul cam dupa cat timp o sa fiu protejata?
0
10-04-2009, ora 13:12
dear
Nu este medic/terapeut
dear
anticonceptionalele se iau dupa anumite reguli nu oricind de obicei se incepe dina5-a zi de cm.singerarea ta cred ca e cm. de la dezvirginare iti curge doar atunci singe sau doar te patezi la alte fete nu le curge deloc(himen elastic).daca nu vrei sa mai iei pastile acum atunci nu mai poti pina luna viitoare sau peste cit timp vrei tu tot asa in a5-a zi de la venirea ciclului.daca le iei acum singerarea o sa se opreasca (oricum o sa se opreasca) esti protejata daca le-ai luat corect si cele 7 zile de pauza iar daca le intrerupi cind o sa incepi sa le iei te protejezi 10 zile sau pina treci de perioada fertila ca sa fi mai sigura!bafta
0
10-04-2009, ora 13:24
oany21
Nu este medic/terapeut
oany21
am inteles. atunci o sa le iau de acum ca sa nu intrerup. sper doar ca nu mi-am dereglat prea rau organismul. doar ca eu cand am amanat cm am luat o parte din pastilele de pe folia pe care o am acum, iar acum mai am doar 16 pastile din 21, sa le iau acum doar pe astea pana le termin si apoi sa fac pauza de 7 zile?sau sa mai iau de pe alta folie restul in continuare sa fie 21 cum ar fi normal? are vreo importanta? si apropo, in perioada de pauza daca am contacte sexuale neprotejate sunt protejata in continuare de anticonceptionale? este adevarat ca 10 zile inainte si dupa cm sunt protejata? multumesc mult si scuze ca pun atatea intrebari, dar sunt foarte nesigura si as vrea sa procedez cum e mai bine.
0
10-04-2009, ora 13:37
dear
Nu este medic/terapeut
dear
trebuie sa incepi o placheta noua ca sa nu te incurci
daca le iei corect si nu le intrerupi esti protejata si in pauza de 7 zile
0
10-04-2009, ora 13:41
dear
Nu este medic/terapeut
dear
doar cind incepi administrarea lor trebuie sa te protejezi suplimentar 10 zile pe urma esti protejata.
ai priceput daca mai e ceva intreaba-ma!
0
10-04-2009, ora 13:43
oany21
Nu este medic/terapeut
oany21
atunci o sa iau alta folie si incep cum trebuie. sper sa nu mi se deregleze cm pe viitor din cauza amanarii pe care am facut-o acum, pentru ca pana acum il aveam foarte regulat datorita ac. si inca o mica intrebare, daca mi-a venit cm inseamna ca nu exista nicio sansa de sarcina nu? mai ales ca luam ac de mult timp si cand a avut loc contactul sexual eram in perioada de dinainte de cm. doar cu 3 zile inainte uitasem sa iau o pastila, dar in rest le-am luat mereu.
multumesc mult de tot.
0
10-04-2009, ora 14:57
dear
Nu este medic/terapeut
dear
draga oana nu trebuie sa uiti sa iei nici o pastila daca se intimpla trebuie luata imediat ce iti amintesti dar sa nu treaca mai mult de 12 ore ca altfel nu mai are efect.
in mod normal nu ar trebui sa fi insarcinata ca nu erai in perioada fertila si ti-a venit si ciclu.
0
10-04-2009, ora 15:17
oany21
Nu este medic/terapeut
oany21
stiu, dar a fost exact in perioada cand am amanat cm si am uitat complet de una din pastile. oricum ma bucur ca mi-a venit acum si sper sa nu mai fie niciun risc. de acum incolo o sa am foarte mare grija.
0
15-02-2010, ora 19:15
bibishor
Nu este medic/terapeut
bibishor
buna ziua.Iau anticonceptionale yasmin.vineri am terminat primul blister, dar sunt cam ingrijorata ca in aceasta perioada in care trebuie sa fac pauza de 7 zile nu apare menstruatia de intrerupere.pastilutele le-am luat corect din prima zi a mesntruatiei la aceeasi ora.este posibil sa fiu insarcinata?
multumesc mult
0
16-02-2010, ora 14:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Din moment ce abia ieri ati terminat primul blister, aveti putintica rabdare cateva zile si asteptati sa vina sangerarea.
0
18-02-2010, ora 11:30
ramonyka_A
Nu este medic/terapeut
ramonyka_A
Buna ziua, iau contraceptive karissa si as vrea sa reancep a 2 a folie dupa 5 zile de pauza si nu dupa 7 cum este precizat, mentionez ca vreau sa fac acest lucru pt a schimba data urmatoarei menstre. Intrebarea mea este dak m-ar putea afecta in vreun fel acest lucru?
Va multumesc frumos!
0
01-09-2011, ora 15:23
lumi1990
Nu este medic/terapeut
lumi1990
Buna ziua, ma numesc luminita si vreau si eu un rapuns.Folosesc contraceptive karissa de cva timp si am o problema nu stiu kt de grav referitoare la 7 zile pauza, de exemplu terminam folia duminik o incepeam tot duminik nu luni adica a 8 zi, si vreau sa stiu dak este grav dak pot ramane insarcinata k nu am inceput in a 8 zi!Va multumesc!
0
01-09-2011, ora 15:24
lumi1990
Nu este medic/terapeut
lumi1990
Si dak luna vitoare pot sa incep din a 8 zi cum este normal..nu am stiut pana acum!multumesc!
0
03-09-2011, ora 14:25
andreea969
Nu este medic/terapeut
andreea969
buna ziua.am fost la ginecolog sa mi prescrie anticonceptionale ptr reglarea ciclului si mi a prescris karissa, am inceput in prima zii d ciclu cum mi a spus si eu d atunci sangerez continuu, adik nu e ca si cum as fii p ciclu dar scurgeri cu un fel d substanta maronie si sange, am citit p prospect si am obs ca exista scurgeri dar nu specifica cat!...e normal la inceput sau ar trebuii sa consult iar medicul ginecolog?...akum o zii am terminat prima folie si azi cred ca a venit ciclu..spun cred ptr ca scurgeri aveam.doar ce ma doare burta ca la ciclu..in rest sangele e la fel.multumesc!
0
06-08-2012, ora 00:58
Rallucutza
Nu este medic/terapeut
Rallucutza
Buna seara!
Medicul ginecolog mi-a prescris Mercilon(fiind prima data cand iau anticonceptionale), dupa terminarea primului blister am facut pauza de 7 zile...dupa 4 zile de pauza a aparut o sangerare(o pot numi menstra?) trebuia sa incep de atunci un nou blister sau din a 8 zi? Mentionez k luna anterioara(iulie)am avut menstruatie pe data de 8.
Multumesc!
0
06-08-2012, ora 09:18
raluca88
Nu este medic/terapeut
raluca88
buna incepi sa iei dupa 7 zile de pauza in a 8a zi aia e menstra ceea ce ti a aparu dupa 4 zile asa se intampla
0
06-08-2012, ora 13:13
Rallucutza
Nu este medic/terapeut
Rallucutza
si e normal sa vina mai devreme decat luna anterioara?Multumesc
0
06-08-2012, ora 19:18
raluca88
Nu este medic/terapeut
raluca88
da este absolut normal si se se va schimba data in fiecare luna ar in a4a zi de pauza de obicei va aparea menstruatia:*
0
06-08-2012, ora 21:53
Rallucutza
Nu este medic/terapeut
Rallucutza
si daca nu am inceput un nou blister de atunci din prima zi de menstra si am luat din a 8-a zi sunt protejata?merci mult
0
07-08-2012, ora 13:15
raluca88
Nu este medic/terapeut
raluca88
nu esti protejata, protejata vei fu dupa a 8a pastiluta
0
07-08-2012, ora 23:15
Rallucutza
Nu este medic/terapeut
Rallucutza
Si daca o sa iau pilula de a doua zi, va afecta cu cv?
0
08-08-2012, ora 09:59
raluca88
Nu este medic/terapeut
raluca88
pai nu cree, ia pilula de a d9ua zi daca vrei sa o iei sib dupa 7 zile vei fi protejata si de ac
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  •