pauza de diane 35

22-01-2010
vasilicapopescu
Nu este medic/terapeut
vasilicapopescu
Buna ziua,


Iau Diane 35 din aprilie anul trecut si m-am gandit ca ar fi bine sa fac o pauza, dar nu stiu exact de cat 1 luna - 2 luni? Aceasta pauza este neaparat necesara? Inainte aveam ciclul foarte neregulat, cu intarzieri mari (inainte sa iau imi intarziare vreo 60 de zile si tot nu-mi venise, mi-a venit abia dupa ce am terminat folia de Diane 35). In aceasta pauza este sa nu-mi vina? Si daca nu-mi vine cand sa incep sa iau o noua folie?
Va multumesc frumos.
1 comentarii
0
22-01-2010, ora 22:30
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
1. Pauzele nu sunt necesare. De fapt, nu aveti practic nici un avantaj facand pauza, in schimb va expuneti efectelor advrese specifice intreruperii si initierii tratamentului.

2. Printre aceste efecte specifice sunt si tulburarile de ciclu. Deci, este posibil sa nu apara menstruatia in pauza sau sa apara la o data neprecizabila.

3. In cazul de mai sus, puteti reincepe pilulele oricand doriti, avand grija sa:
-excludeti posibilitatea unei sarcini la reinceperea tratamentului hormonal
-va protejati suplimentar in primele 7 zile.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pauza la anticoncepționale și riscul apariției simptomelor psihiatrice
  •