pe baietelul meu de 4 ani la muscat un caine

08-09-2009
mry
Nu este medic/terapeut
mry
Am un baietel de 4 ani care a fost muscat de cainele vecinului; am fost cu el la urgenta si i s-a facut vaccinul antitetanos, ar trebui facut si antirabic ?
A fost muscat de spate (un pic mai sus de fundulet), i-a curs si un pic de sange;
8 comentarii
0
08-09-2009, ora 16:02
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
depinde dacă câinele era vaccinat antirabic sau nu. dacă nu era, atunci ar fi precaut să faceţi vaccinul
0
08-09-2009, ora 19:49
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Trebuie urmarit cainele o zi, doua ; daca este mai agresiv ca de obicei, latra si se zbate in lant toata ziua, daca sare la toata lumea si cauta sa-i muste pe toti, inclusiv pe stapanii lui, daca face spume la gura, are tendinta de a manca orice, trebuie anuntat veterinarul si copilul trebuie dus imediat la un spital de boli infectioase.Daca nu, a fost doar un accident - si cam asa se intampla, copii mici cred ca toate animalele pot fi prietenoase si, nesupravegheati, se apropie prea mult de ele. Trebuie dezinfectata rana si, eventual pansata, si trebuie sa ai grija sa nu se infecteze. Daca in urmatoarele zile zona se umfla, devine mai tare, rosie, sa mergi la medicul de familie cu copilul.Numai bine!
0
09-09-2009, ora 11:24
mry
Nu este medic/terapeut
mry
Va multumesc din suflet pentru ajutor; eu voiam sa-i fac vaccinul antirabic pt siguranta, am inteles ca si peste 1 an se poate declansa virusul, eram ingrozita, dar sotul meu tot zice ca e o rana superficiala. Dar cum se transmite prin saliva de la caine si pe baietelul meu l-a muscat un pic imi era teama. O sa urmaresc cateaua vecinilor asa cum ati zis. (O catea care are pui l-a muscat). Este un pic vanat in jurul ranei si se vad coltii (rana s-a inchis) , il curat in fiecare zi cu apa oxigenata si rivanol apoi il dau cu crema de galbenele, tataneasa si sunatoare; este de ajuns ?

Va multumesc
0
09-09-2009, ora 17:40
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Cateaua sigur nu este bolnava, faptul ca are pui o face mai agresiva fata de cel care se apropie prea mult. virusul rabic se gaseste in saliva aminalului bolnav, de aceea se transmite prin muscatura.Odata intrat la om prin muscatura, papa sa apara boala pot trece 20-60 de zile, exceptional 1-2 ani. vaccinarea antirabica se face in primele 48-72 de ore de la muscatura infectanta. Ch
0
09-09-2009, ora 17:43
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Doream sa-ti mai spun sa stai linistita caci copilul va fi bine.Dezinfecteaza si cu putin alcool - spirt- chiar daca-l va ustura.Numai bine!
0
10-09-2009, ora 09:59
mry
Nu este medic/terapeut
mry
Doamna doctor va multumesc din suflet pentru sfaturi; acum sant mai linistita.
O zi buna va doresc !
0
01-06-2010, ora 22:02
imurar0305
Nu este medic/terapeut
imurar0305
buna ziua, astazi m-a zgariat catelul meu cu unghia, mi-a luat putin pielea si au iesit niste mici punctulete de sange.ar trebui sa imi fac vaccin antitetanic?multumesc anticipat.
0
04-06-2010, ora 01:15
monica2005
Nu este medic/terapeut
monica2005
fetita mea este plecata pe litoral la munca.la telefon mi-a spus ca a fost muscata de un caine al strazii.am sfatuit-o sa mearga la dispensar ptr vaccin, dar nu era nimeni la ora 22.ce urmari poate avea?.si ce sa faca??...multumesc anticipat
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dispozitivul pentru monitorizarea vaccinărilor
  • Speranțe pentru vaccinuri produse mai ieftin și cu o perioadă mai mare de valabilitate
  • Vaccin împotriva gripei porcine care oferă perspective pentru dezvoltarea unui vaccin universal pentru oameni
  • Substanțele toxice din compoziția unui vaccin și riscul intoxicării post-vaccinare
  • Tipuri de vaccin (în funcție de mecanismul de acțiune)
  •