pe cine sa cred?

04-04-2008
petre.nicoleta73@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
petre.nicoleta73@yahoo.com
sora mea a fost diagnosticata cu chist ovarian(stang), a mers la un medic oncolog care a trimis-o sa faca analiza CA125, unde i-a iesit valoarea de 41, 6.Acesta i-a recomandat de urgenta operetia.Ea sufera si de tromboflebita.Are 28 de ani.A consultat si un alt medic oncolog care i-a spus sa stea linistita ca se rezolva cu un copil. Suntem bulversati.Nu stim pe cine sa credem.Daca puteti sa-mi dati un sfat, va rog s-o faceti.Am uitat sa mentionez ca Papanicolau esteC1.(nu stiu daca are vreo importanta).
4 comentarii
0
07-04-2008, ora 00:00
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Buna seara,
V-am trimis un mesaj, pentru a-l vizualiza trebuie sa va logati!
Numai bine!
0
08-04-2008, ora 00:00
petre.nicoleta73@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
petre.nicoleta73@yahoo.com
va multumesc mult ca v-ati facut timp si pentru mine, si va trimit ceea ce scrie pe biletinul de ecografie:
anexa stanga:juxtauterin, 44, 7/25, 6 mm, cu peste 12 foliculi periferici, cu dimensiuni intre 2, 7mm si 9, 8mm;la polul superior imagine dine delimitata, continut izoecogen, fin ecogen, de 9, 3/8, 4mm-aspect formatiune solida sau un mic chist endometriozic;la polul inferior imagine bine delimitata, de 34/24, 2mm, continut izoecogen, cu zone hiperecogene, cea mai mare de 4, 1mm-aspect chist endometriozic sau dermoid.
lichid in FSD si perianexial cu false membrane in jurul OD.
CONCLUZII: formatiune OS-posibil chist endometriozic sau dermoid.
tromboflebita a fost depistata in 2003, in urmra unei cazaturi pe o scara de bloc(a alunecat pe gheata) alte afectiuni nu are.d-voastra la ce fel de medic credeti ca trebuie sa mergem la un oncolog, sau la un ginecolog?multumesc mult si astept cu nerabdare raspunsul d-voastra
0
08-04-2008, ora 00:00
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
In ecografie apare termenul de "formatiune solida" de care v-am vorbit, insa e urmat de "sau un mic chist endometriozic". De asemenea, lichidul in fundul de sac Douglas si perianexial cu false membrane in jurul ovarului drept, nu sunt nici ele tocmai de trecut cu vederea. Si ar mai fi si CA 125...
Dar putem sa ne mai gandim si la faptul ca ar putea fi vorba de o endometrioza, aparitia de tesut endometrial in alte locatii decat uterul, o situatie in care, de asemenea, poate creste CA 125...
Este o decizie greu de luat, mai cereti si parerea unui ginecolog.
Ar mai fi posibila o interventie laparoscopica cu recoltare de proba biopsica urmata de o decizie terapeutica adecvata.
Cam atat va pot spune deocamdata... mai astept vesti de la dvs.
Numai bine!
0
09-04-2008, ora 00:00
petre.nicoleta73@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
petre.nicoleta73@yahoo.com
va multumesc din suflet ca ati raspuns atat de repede probblemei mele.din ce am citit pe internet si am inteles eu ar fi mai bine daca ar fi dermoid dacat chist endometriozic.saptamana aceasta ne vom duce si la un alt medic.inca odata va multumesc.sper sa revin cu vesti bune.trebuie!!!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: