Pectus Excavatum

30-03-2013
mercury1996
Nu este medic/terapeut
mercury1996
Buna seara,

Sunt Alex si am 17 ani. De cand ma stiu am avut aceasta problema dar de vreo 2-3 ani a devenit un complex URIAS (pentru ca e greu sa nu fac toate lucrurile pe care toti prietenii tai le fac pe timp de vara (strand, mare) si de asemenea imposibil de purtat unele haine...). Am fost la doctorul de familie si mi-a dat trimitere la cardiologie, unde mi s-a spus ca am un BRD (blocaj pe ramura dreapta (cred ca asa era)). Saptamana care vine ma duc la Spitalul 'Marius Nasta' la pneumologie. As dori si eu sa stiu daca pentru minori operatia este suportata de CASMB si ce este cel mai bun lucru pe care as putea sa-l fac (mai exact la ce doctor sa ma duc).

V-as fi recunoscator pentru orice informatie pe care mi-ati putea-o da puteti da.
9 comentarii
0
31-03-2013, ora 00:59
Ionyssa
Nu este medic/terapeut
Ionyssa
Buna seara, nu ar trebui sa te ingrijoreze aspectul estetic in cazul acestei deformari congenitale. Ar trebui sa te preocupe buna functionare a inimii si plamanilor, care pot fi afectate mai mult sau mai putin. Parintii tai nu te-au dus pana acum la un medic pentru a incerca o corectare a acestei boli? Nu ai de ce sa ai complexe, cu toate ca esti la varsta la care te preocupa esteticul. Valoarea ta ca om este data de faptele tale, nu de infatisare. Gandeste-te ca sunt oameni foarte frumosi din punct de vedere estetic, dar care n-au prea multe de oferit in rest. Esti unic, ca noi toti de altfel. Stiai ca toti oamenii au jumatatea stanga din corp usor disproportionata? Toate organele, inclusiv membrele din stanga sunt un pic mai mari decat cele din dreapta. Asta nu e o problema, atata timp cat functioneaza corespunzator. Ai mai mare incredere in tine, gandeste-te ca asa cum te vezi tu, asa te vor percepe si ceilalti. Am vazut odata un tip fara maini care, in loc sa-si planga de mila, s-a reapucat sa invete sa faca totul cu picioarele. Se barbierea singur, isi facea mancare singur, mergea chiar si la coasa. O adevarata lectie de viata mi-a dat omul ala. Am plans ore in sir, dupa ce l-am vazut. Si nu pentru ca mi-era mila de el. Am plans pentru ca mi-am dat seama ca daca eu eram in locul lui, nu m-as fi descurcat niciodata de una singura. Cu toate ca eu am maini, am plans pentru ca m-am simtit neputincioasa in fata acelui om. N-are cum sa-ti fie mila de un om cu o asemenea atitudine in fata vietii. Asta vreau si de la tine, sa fii un luptator, sa-ti gasesti resursele necesare sa treci peste complexe si sa-i bucuri pe cei din jurul tau cu ceea ce esti pe interior. Du-te la strand si zambeste-le oamenilor care se vor uita ciudat la tine. Arata-le ca esti ok, chiar daca esti un pic diferit fata de ei. Nu te inchide in tine si fii natural. Unii oameni sunt rautaciosi, din lipsa de educatie. Toti avem de-a face cu ei dar e important sa ne vedem de drumul nostru, fara sa-i bagam prea mult in seama.
0
31-03-2013, ora 22:19
mercury1996
Nu este medic/terapeut
mercury1996
Iti multumesc. Mi-ar placea ca totii oamenii sa fie ca tine dar din pacate majoritatea iti pun eticheta dupa aspect...
0
31-03-2013, ora 22:47
Ionyssa
Nu este medic/terapeut
Ionyssa
Tocmai asta e interesant la lumea care ne inconjoara. Faptul ca suntem diferiti. Sa stii ca si eu i-am etichetat pe altii dupa aspect, spre rusinea mea. Pana am inteles eu ca o carte nu se judeca dupa coperti a durat ceva. Stii cand am inceput sa apreciez interiorul oamenilor? Cand am fost si eu etichetata :). M-a deranjat superficialitatea unora si mi-am invatat, totodata, lectia. Am inceput sa privesc oamenii ca pe niste experiente de viata din care pot sa invat ceva. Chiar si de la oamenii superficiali putem invata. Invatam sa nu fim ca ei, pentru ca doare sa fi judecat din ochi, precum o marfa de pe o taraba. Are Kathy Perry o melodie super misto-Fireworks. In clipul melodiei apar mai multe persoane, care nu arata deloc dupa standardele impuse de societate. La un moment dat, apare o fata plinuta (asa ca mine), care e la o petrecere care se desfasoara in jurul unei piscine. Toata lumea se balaceste in apa dar ei ii este jena sa se dezbrace, din teama da a nu fi judecata. Dar ceva se intampla si fara sa ezite, isi arunca hainele de pe ea si sare in piscina. Alege sa straluceasca in toata splendoarea si sa se elibereze de povara ochilor rautaciosi care-o priveau, alege sa fie fericita si sa isi traiasca viata, chiar daca n-are corp de model. Prin gestul ei spune ca este valoroasa, ca are multe de oferit si ca un suflet frumos poate fi impachetat si intr-un "ambalaj" nestandardizat. Important e ca lumea din jur sa incerce sa descopere ceea ce suntem cu adevarat. Daca nu fac asta, unii oameni au doar de pierdut. Nu e vina ta pentru cum gandesc si te privesc ei. E fix problema lor si ar trebui sa-ti para rau pentru ei, pentru ca nu-si acorda sansa de a cunoaste un om deosebit care le poate schimba viata in bine.
0
01-04-2013, ora 07:54
mama 50
Nu este medic/terapeut
mama 50
Cita dreptate are domnisoara, si ce frumos scrie, bravo.Dar totusi tinarul acesta are o problema pe care a avut-o si copilul meu, exact la fel cu mersul la mare, strand si nu numai.Slava domnului ca am rezolvat problema foarte bine la spitalul militar, la dr.Grozavu, si noi nu am platit nimic.Poate incerci si tu.Succes
0
01-04-2013, ora 19:32
mercury1996
Nu este medic/terapeut
mercury1996
Ati avut nevoie de trimitere de la doctorul de familie ? Am foat si la spitalul militar si m-au expediat rapid de acolo spunand ca daca nu am vreo ruda din cadrul militar n-am ce cauta acolo...
0
02-04-2013, ora 07:35
mama 50
Nu este medic/terapeut
mama 50
da, am avut bilet de trimitere de la medicul de familie si adeverinta de elev, si am fost la chirurgie toracica, nu stiu pe unde ati ajuns voi la ce sectie sau medic, noi am fost la dr grozavu si totul a mers perfect,.succes
0
11-04-2013, ora 01:39
mercury1996
Nu este medic/terapeut
mercury1996
Am fost la Spitalul Marius Nasta cu trimitere iar acolo mi-au spus ca din cauza ca sunt din sectorul 2 (ei ocupandu-se de sectoarele 4 si 5) trebuie sa ma duc la Spitalul TBC care este pe la Romana... A fost cineva acolo ?
0
06-05-2013, ora 23:39
mercury1996
Nu este medic/terapeut
mercury1996
Maine ma duc la Spitalul Militar, am sunat de acum o saptamana. Sper ca totul sa iasa cum imi doresc...
0
08-05-2013, ora 16:27
nicorici
Nu este medic/terapeut
nicorici
baiatul meu de 15 ani a fost operat de Domnul Profesor Doctor Burnei in data de 6 martie anul acesta la Spitalul Budimex, operatia a avut succes mutumita dumnealui si echipei dumnealui.iti trebuie trimitere, trebuie sa ai multa rabdare dar merita ! suferinta psihica e mai mare decat suferinta fizica, te inteleg perfect, iti doresc succes, sanatate multa si nu uita -trebuie (daca vrei) sa te vada D-nul Prof.Gheorghe Burnei, d.lui iti spune ce ai de facut, succes
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: