Pensarea spatiului coxo-femural bilateral. Osteocondensarese semfizo-pubiana stanga

12-03-2017
coddor
Nu este medic/terapeut
coddor
Buna ziua! Am dureri la articulatia soldului -coxo-femural si inghinal, pe piciorul stang in special.
Cand merg putin mai mult pe jos merge durerea pana la laba, se lasa cu arsura inclusiv degetele.Durere foarte puternica.Mentionez ca am si doi pinteni calcanieni tot la piciorul sting!
In acelasi timp am dureri si la talpa piciorului drept cu tot cu degete, dar nu asa puternice.
Va rog ce ma sfatuiti ce sa fac? Multumesc.
daresc sa mai adaug, concluzia de la RMN coloana : Spondilidiscartroze C5-C6, T2-T10, L2-S1, cu contact radicularstg.L4-L5.
Status post hernie discala operata L3-L4 cu mica recidiva herniala ce prezinta contact radicular stg.
Formatiuni hepatice in hipersemnal T2, cel ma probabil chisturi biliare !
Va multumesc din sufet !
2 comentarii
1
13-03-2017, ora 11:36
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
D-voastra descrieti simptomele tipice sindromului compresiv lombar (hernie de disc), dar agravate de supra-solicitarea mecanica a membrului inferior.
Va rog sa ma scuzati, dar nu am inteles tocmai esentialul:
- sex, varsta;
- fumati cumva? Cate tigari/zi?
- greutate/inaltime;
- statusn ocupational si sportiv;
- eforturi practicate zilinic (stat in picioare, mers pe jos, sporturi etc).
- antecedente traumatice, vasculare, reumatologic-inflamatorii etc.
Asteptam elemente relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
13-03-2017, ora 11:53
Kinetoterapeut Ana Florescu
Recuperare, medicina fizica si balneologie, Bucuresti sect 3
Kinetoterapeut Ana Florescu
Buna ziua,
Parerea mea este ca ar fi bine sa consultati un medic de recuperare, caruia sa-i prezentati rezultatele RMN si care sa va indrume mai departe. Cel mai probabil, asa cum spune si dl dr Uscatu, este vorba de o compresie radiculara care va da si simptomatologia pe planta si care, chiar daca se va atenua in timp, va reveni pentru ca trebuie rezolvata cauza.
Multa sanatate!
A Florescu
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: