Pensia de urmas

12-07-2014
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
ART. 83

Pensia de urmas se cuvine copiilor si sotului supravietuitor, daca sustinatorul decedat era pensionar sau indeplinea conditiile pentru obtinerea unei pensii.

ART. 84

Copiii au dreptul la pensie de urmas:
a) pana la varsta de 16 ani;
b) daca isi continua studiile intr-o forma de invatamant organizata potrivit legii, pana la terminarea acestora, fara a depasi varsta de 26 de ani;
c) pe toata durata invaliditatii de orice grad, daca aceasta s-a ivit in perioada in care se aflau in una dintre situatiile prevazute la lit. a) sau b).

ART. 85

(1) Sotul supravietuitor are dreptul la pensie de urmas pe tot timpul vietii, la implinirea varstei standard de pensionare, daca durata casatoriei a fost de cel putin 15 ani.
(2) In cazul in care durata casatoriei este mai mica de 15 ani, dar de cel putin 10 ani, cuantumul pensiei de urmas cuvenit sotului supravietuitor se diminueaza cu 0, 5% pentru fiecare luna, respectiv cu 6, 0% pentru fiecare an de casatorie in minus.

ART. 86

(1) Sotul supravietuitor are dreptul la pensie de urmas, indiferent de varsta, pe perioada in care este invalid de gradul I sau II, daca durata casatoriei a fost de cel putin un an.
(2) Sotul supravietuitor are dreptul la pensie de urmas, indiferent de varsta si de durata casatoriei, daca decesul sotului sustinator s-a produs ca urmare a unui accident de munca sau a unei boli profesionale si daca nu realizeaza venituri lunare dintr-o activitate profesionala pentru care asigurarea este obligatorie ori daca acestea sunt mai mici de 35% din castigul salarial mediu brut, prevazut la art. 33 alin. (5).

ART. 87

Sotul supravietuitor care nu indeplineste conditiile prevazute la art. 85 si la art. 86 alin. (1) beneficiaza de pensie de urmas pe o perioada de 6 luni de la data decesului, daca in aceasta perioada nu realizeaza venituri lunare dintr-o activitate profesionala pentru care asigurarea este obligatorie sau daca acestea sunt mai mici de 35% din castigul salarial mediu brut, prevazut la art. 33 alin. (5).

ART. 88

Sotul supravietuitor care are in ingrijire, la data decesului sustinatorului, unul sau mai multi copii in varsta de pana la 7 ani, beneficiaza de pensie de urmas pana la data implinirii de catre ultimul copil a varstei de 7 ani, in perioadele in care nu realizeaza venituri lunare dintr-o activitate profesionala pentru care asigurarea este obligatorie sau daca acestea sunt mai mici de 35% din castigul salarial mediu brut, prevazut la art. 33 alin. (5).

ART. 89

(1) Pensia de urmas se stabileste, dupa caz, din:
a) pensia pentru limita de varsta aflata in plata sau la care ar fi avut dreptul, in conditiile legii, sustinatorul decedat;
b) pensia de invaliditate gradul I, in cazul in care decesul sustinatorului a survenit inaintea indeplinirii conditiilor pentru obtinerea pensiei pentru limita de varsta.
(2) Cuantumul pensiei de urmas se stabileste procentual din punctajul mediu anual realizat de sustinator, aferent pensiei prevazute la alin. (1), in functie de numarul urmasilor indreptatiti, astfel:
a) 50% - pentru un singur urmas;
b) 75% - pentru 2 urmasi;
c) 100% - pentru 3 sau mai multi urmasi.

ART. 90

Cuantumul pensiei de urmas, in cazul orfanilor de ambii parinti, se stabileste prin insumarea drepturilor de pensie de urmas, calculate dupa fiecare parinte.

ART. 91

In cazul modificarii numarului de urmasi, pensia se recalculeaza in conformitate cu dispozitiile art. 89 alin. (2).

ART. 92

Sotul supravietuitor care are dreptul la o pensie proprie si indeplineste conditiile prevazute de lege pentru obtinerea pensiei de urmas dupa sotul decedat poate opta pentru cea mai avantajoasa pensie.

ART. 93

Persoanele prevazute la art. 84 lit. c) si la art. 86 alin. (1) sunt expertizate, revizuite medical si au obligatia de a urma programele recuperatorii, conform reglementarilor prevazute pentru pensia de invaliditate.
18 comentarii
0
12-07-2014, ora 12:41
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Acte necesare pentru obtinerea pensiei de urmas:

- cerere tip de la Casa de Pensii
- certificatul de deces (original si copie), cauza decesului pentru sustinatorul decedat care nu are calitatea de pensionar
- adeverinta de studii pentru urmasii copii peste varsta de 16 ani
- actul de identitate al solicitantului
- carnet de munca (original si copie)
- livret militar (original si copie)
- acte de stare civila ale solicitantului si ale urmasilor din care sa rezulte gradul de rudenie cu decedatul
- talonul de pensie al decedatului

Cererea, impreuna cu actele doveditoare, se depune de catre solicitant, in termen de 90 de zile de la data decesulului sustinatorului sau in termen de 90 de zile de la data indeplinirii conditiilor.
0
12-07-2014, ora 12:53
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Sunt foarte multi tineri cu afectiuni psihice care sunt ingrijorati de ce se va intampla cu ei, dupa decesul parintilor.
O mare parte, poate cea mai mare, traiesc in ingrijirea acestora, fara sa poata lucra si fara sa aiba la un moment dat, din viata lor, dreptul la o pensie proprie.

Aceste persoane au dreptul legal, de a beneficia de pensia de urmas, in conditiile in care au Certificat de handicap.

Amanunt deosebit de important:

Pe Certificatul de handicap:

a. pentru cei care nu au facultate la ZI, trebuie mentionata specificatia ca handicapul a aparut inaintea varstei de 16 ani.
b. pentru cei care au facultate la zi (trebuie sa dovedeasca cu acte), pe Certificatul de handicap trebuie mentionat ca handicapul a aparut inaintea varstei de 26 de ani.



Orfanii de ambii parinti vor avea dreptul la 50 % din pensia mamei plus 50 % din pensia tatalui.



Daca mai adunati la aceste venituri si indemnizatia de handicap, care la momentul actual, 12.07.2014, este 234 lei, atunci va veti linisti si va trece anxietatea ca nu veti mai avea cu ce trai la batranete, cand parintii nu vor mai fi.

* sa aveti grija sa va pastrati toate actele care trebuie depuse pentru alcatuirea acestor dosare de pensie; sunt foarte importante.
0
16-07-2014, ora 14:48
Laura85
Nu este medic/terapeut
Laura85
Buna Clara! Sunt utile informatiile pe care le oferi.
0
28-07-2014, ora 17:25
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Pensia de urmaş şi cea de invaliditate

Pe lângă pensia la limită de vârstă, pensia anticipată şi cea anticipată-parţial mai există şi alte venituri de care puteţi beneficia dacă vă încadraţi în situaţii speciale. E vorba despre pensia de invaliditate şi despre cea de urmaş. Reprezentanţii Casei Naţionale de Pensii şi alte Asigurări de Sănătate (CNPAS) ne-au explicat în ce condiţii puteţi beneficia de acestea.

Beneficiari sunt copiii şi/sau soţul supravieţuitor

La pensia de urmaş au dreptul copiii şi soţul supravieţuitor dacă persoana decedată, după urma căreia vor lua banii, a fost pensionată sau îndeplinea condiţiile pentru obţinerea unei pensii.

"Copiii au dreptul la pensie de urmaş până la vârsta de 16 ani sau până la vârsta de 26 de ani dacă îşi continuă studiile. Dacă invaliditatea s-a ivit până la împlinirea acestor vârste, atunci copilul va beneficia de pensie de urmaş pe toată durata invalidităţii de orice grad.
0
23-09-2014, ora 16:09
eu_fabian
Nu este medic/terapeut
eu_fabian
am schizofrenie si recent m-am pensionat;am pensie de invaliditate si boala.Am vrut sa-mi fac pensie de urmas de la mama mea dar, am avut de ales intrecea de boala si cea de urmas
0
06-08-2016, ora 00:06
AdrianKM
Nu este medic/terapeut
AdrianKM
Catre clara_p,

M-am imbolnavit in timpul studiilor sub 26 de ani si am acte internari cu diagnostic si foaia matricola.
Sunt in ingrijirea mamei mele.
Beneficiez de indemnizatie de handicap accentuat si pensie de invaliditate gradul II.
Casa de pensii spune ca nu pot schimba pensia de invaliditate cu pensie de urmas.
Pensia de urmas ar fi triplul la ce primesc acum.Ce sa fac si cum sa procedez?
0
06-08-2016, ora 01:17
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Vreau sa vad si eu hartia prin care Casa iti zice asta. Iti trimit mailul pe privat.
0
06-08-2016, ora 05:07
AdrianKM
Nu este medic/terapeut
AdrianKM
Nu am un raspuns scris.

Am dat telefon la Casa si mi s-a spus ca, conform cu legea pensiilor din 2010 nu pot trece la pensie de urmas.
Am intrebat pe alt site si s-a raspuns ca nu pot obtine pensie de urmas la 35 de ani.

Totusi am citit pe net despre cineva cu pensie de urmas obtinuta la 40 de ani.

Parintii mei traiesc cu un punctaj de 2 pct fiecare iar pensia mea e de 0, 60.
Sunt ingrijorat doar de ce o sa se intample cu mine cand raman singur pe lume.parintii mei sunt trecuti de 70 amandoi.

Va multumesc.
0
06-08-2016, ora 06:31
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Trebuie sa faceti adresa scrisa catre Casa de Pensii sa vi se raspunda in scris de o persoana autorizata sau sa cereti audienta. Nu la telefon.
0
06-08-2016, ora 06:33
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Erai la facultate la zi cand te-ai imbolnavit ?
Ai indemnizatie de handicap ? De cand ?
0
06-08-2016, ora 10:57
AdrianKM
Nu este medic/terapeut
AdrianKM
Da eram la facultate la zi electromecanica navala 5 ani.
Am pensie de invaliditate si indemnizatie din 2012.
In 2004 aveam 24 de ani si am internari cu diagnostic schizofrenie.
M-am prezentat la psihiatru din 2002 initial diagnosticul a fost depresie.
Am circa 20 de internari pana acum 3 in strainatate chiar.
Am reusit sa lucrez in 2007-2008 si 4 luni pe vapor in 2010.

O sa fac o adresa catre Casa si va trimit raspunsul pe e-mail.
Multumesc.
0
06-08-2016, ora 13:01
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Legea spune ca aveti dreptul daca handicapul a aparut inainte de 26 de ani si erati la facultate.
Nu cunosc decat cazuri in care legea e aplicata.
Nu stiu de nici un caz invers.
0
13-08-2016, ora 01:18
AdrianKM
Nu este medic/terapeut
AdrianKM
catre clara_p,

am scris celor de la lapensie.com despre problema mea.
mi-au spus ca in cazul in care casa de pensii spune nu se poate face contestatie la comisia centrala si contestatia se depune la registratura.in caz ca si ei spun nu se poate deschide actiune in justitie.

la rubrica pensie de urmas se vede pe site-ul respectiv raspunsul lor.

multumesc foarte mult clara_p
0
13-08-2016, ora 06:16
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Stai linistit ca se va putea.
0
30-10-2017, ora 18:24
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Din nefericire am primit mai multe mesaje pe privat in care se spune ca nu se poate schimba pensia de invaliditate cu pensia de urmas... Nu inteleg de ce nu se aplica legea. Daca imi survin mai multe amanunte, voi reveni.
0
30-10-2017, ora 18:48
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Daca cineva are informatii in legatura cu obtinerea pensiei de urmas dupa 35 de ani sau neobtinerea ei, rog sa posteze aici sau sa imi trimita mesaj pe Privat.
0
02-11-2017, ora 19:33
AdrianKM
Nu este medic/terapeut
AdrianKM
@clara,

eu am intrebat pe forumul la pensie.com in legatura cu pensia de urmas si mi s-a spus ca trebuie sa intreb casa de pensii in judetul meu oficial, in caz contrar sa depun o contestatie la comisia centrala de la Bucuresti si daca nici asa nu se rezolva pot deschide actiune in justitie cu avocat.

Mi s-a spus ca exista o diferenta intre litera legii si spiritul legii in raport cu problema noastra si doar din cauza gandirii inguste a unor functionari exista probleme. Mi s-a spus de catre domnii de acolo ca in spiritul legii am dreptul la pensia respectiva.(cei de pe lapensie.com)
0
22-01-2018, ora 17:49
AdrianKM
Nu este medic/terapeut
AdrianKM
Problema pensiei de urmas s-a reglementat printr-o lege intrata in vigoare la 1 ianuarie 2018. Copii urmasi cu pensie proprie ( de invaliditate)au drept de optiune intre pensia de invaliditate si cea de urmas.Cei cu problema asta ma puteti contacta si va lamuresc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul