Pentru cei cu anxietate si atacuri de panica FOARTE IMPORTANT

12649 comentarii 1 2 ..... 377378379 ..... 421 422 Înainte ›
1
25-09-2017, ora 17:50
kitkat86
Nu este medic/terapeut
kitkat86
@ andreeamat, ma mir ca nu ti au prescris anxiolitice in Germania. Aia functioneaza pe xanax acolo. si Clara_p are dreptate, anxioliticele nu te fac leguma, din contra. Nu stiu de ce e asa gresit inteleasa treaba asta. Pastilele naturiste sunt egale cu 0. Eu mi am luat carnetul de conducere cu xanax la bord! un xanax de 0, 25 si am trecut un examen in care trebuie sa fii foarte atent si sa ai reflexele tipla. Despre ce vorbim? Acum fiecare face ce vrea, dar cand aud asta cu naturistele imi vine sa rad. In timp, anxietatea netratata se generalizeaza. Luata din pripa, TRECE. ma repet a mia oara, cu antidepresivele nici eu nu sunt de acord, dar un anxilotic este cu totul altceva.
@andreibrb, mass media este intr adevar o tampenie, eu nu ma uit la televizor de ani de zile, nu ma intereseaza dramele din lume sau de la jurnalul de la ora 5, cand afli ce violuri, crime sau batai mai sunt prin vaslui, ori ce uragane sau cutremure mai vin. Astia seamana frica in noi cu buna stiinta( vezi avertismentul meteo de saptamana trecuta, cu ciclonul, de a plecat lumea de la servici la ora 4)
0
25-09-2017, ora 19:05
alex901
Nu este medic/terapeut
alex901
Am intrat si eu pe acest forum anul trecut prin decembrie, cu probleme mari de anxietate si atacuri de panica. Am fost intr-o situatie delicata, cu stari de paranoia dupa o experienta in care am consumat marijuana(daca era marijuana, posibil legale). Ca idee atacurile de panica erau dese, anxietate permanenta si stari de paranoia cand ma gandeam la experienta in care am consumat acea tigara.

Imediat dupa primul atac de panica si experienta cu tigara am apelat la un psiholog si am facut vreo 7-8 luni de psihoterapie. Vindecarea a venit treptat, atacurile de panica fiind din ce in ce mai putine spre deloc de vreo 3 luni.

Scurt si la obiect, nu va mai alimentati starile pe internet, nu mai stati pe forumul asta( eu am intrat o perioada scurta 2-3 saptamani dupa care am renuntat la el), nu este obligatoriu sa apelati la un psihitaru sa faceti tratament. Eu in aceasta perioada nu m-am atins de nici o pastila, doar o luna am luat Super Rhodiola(din plante). Mai lasati sfaturile venite de la tot felul de amatori. Psihologul meu mi-a spus clar, o pastila nu schimba cu nimic situatia, suntem ca o oala sub presiune pe moment mai scade presiune dar dupa ce lasi tratamentul apare din nou. Secretul e psihoterapia, dar ATENTIE pana intr-un punct. Eu am simtit nevoia dupa 7-8 luni sa spun stop si sa incep sa lupt singur, ma simteam destul de puternic sa o iau pe cont propriu. Ca o concluzie, avem resurse foarte multe sa luptam fara tratament totul e sa fim puternici, sa avem sustinere si sa intelegem ceea ce se intampla cu noi. Nu veti innebunit, nu veti muri, nu este nimic grav. Este vorba despre o perioada mai stresanta, depinde dupa caz cu aparitia primului atac de panica(fiind ca un soc momorat in creier) dupa care apare anxietatea ca ne este frica sa nu mai apara un alt atac si apare cercul vicios.

Viata trebuie sa o traiti ca inainte, fara anxietate pentru ca de la anxietate pleaca totul. Eu cu starile mele am decis dupa terminarea anului doi de facultate, in iunie sa plec in Germania sa muncesc. M-am dus singur la 1.600km distanta de casa, cu starile mele si a fost foarte bine. In ianuarie anul acesta m-am apucat si de kickbox, in iulie de jiu-jitsu, am si o competitie castigata la kickbox, deci viata am incercat sa o traiesc la fel.

Binenteles si in cazul meu vindecarea nu este definitiva, mai am "cicatrici" si poate vindecarea definitiva o sa apara dupa 10 ani, dar functionez bine, aproape ca inainte. Este un drum lung si anevoios, destul de dificil. Vor fi momente cand ve-ti plange, cand o sa va simtiti descurajati, ca nu mai scapati ca traiti un iad dar toate in timp vor reveni la normal. ("Rabdare, Rabdare si Iar Rabdare Mânca-v-ar raiul!")

Repet, lasati forumul si treceti la treaba, este foarte simplu. Inainte si eu cand citeam vindecarea la altii mi se pare cam dificil, dar treptat, treptat am inteles ca am o banalitate alimentata de ganduri negative.

Multa sanatate!
0
25-09-2017, ora 20:42
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
La unii anxietatea e mai grava si stau cu anii inchisi in casa. Sa nu generalizam. Unii au nevoie de tratament.
Seroxatul e un antidepresiv bun. Daca a mers prima oara tratamentul cu Seroxat, mergi la acelasi medic sa ti-l prescrie. Nu te face leguma si nu mai treci prin cosmarul chinurilor legate de anxietate.
Nu imi plac psihologii care te invata ca antidepresivele (medicamente care se folosesc in depresie si anxietate) nu sunt bune si trebuie sa vii doar la ei. Isi urmaresc interesele financiare pe sanatatea pacientilor. Cel mai bine e sa combini medicatia alopata cu psihoterapia. Dar uite ca nu toata lumea are bani de psihoterapie si se ajuta cum poate.
1
25-09-2017, ora 21:15
alex901
Nu este medic/terapeut
alex901
@clara_p Intradevar asta spunea si psihologul meu, daca situatia este mai grava trebuia apelat si la medicamentatia data de psihiatru. Dar si la mine situatia a fost cam delicata si am trecut peste fara medicamente..
0
25-09-2017, ora 22:04
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Bravo! Eu am trecut peste cu medicamente 2 ani si fara psihoterapie. Sunt cazuri si cazuri. Iti doresc sa nu mai treci prin asa ceva!
1
26-09-2017, ora 12:11
MagieAI
Nu este medic/terapeut
MagieAI
N am mai intrat de ceva timp pe aici, ma bucur ca dualtrax confirma a nu stiu cata oara ca se poate trece peste aceste senzatii interesante. Multumim. Clara si ea a ramas tot in stilul ei caracteristic :). Salutari tuturor si sa auzim de bine!
0
26-09-2017, ora 17:05
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Situatia lui Dualtrax nu este comuna sau obisnuita, dupa cum rezulta din plangerile de pe acest topic. Majoritatea se lupta de ani cu anxietatea.
1
26-09-2017, ora 18:11
morar aura
Nu este medic/terapeut
morar aura
nici eu nu am mai intrat de mult pe aici, de cand sunt pe linia de plutire
eu am atacuri de panica de 10 ani, cu suisuri si coborasuri
anul trecut am avut un episod psihotic major, de am crezut ca sunt schizofrenica
am fost la psihiatru si de un an am reluat medicatia cu rispolept si escitalopram. SUNT BINE ceea ce va doresc si voua
Fara medicatie cred ca ajungeam la.
0
30-09-2017, ora 19:23
Bianca86
Nu este medic/terapeut
Bianca86
@moraru aura
Buna seara Dna Aura
Sa inteleg ca din anxietate se poate ajunge la psihoza? Asta e frica mea cea mare pe langa frica de alte boli psihice!
Si la mine tot cu atac de panica au debutat starile !
0
01-10-2017, ora 11:38
alinanemes35
Nu este medic/terapeut
alinanemes35
Parea mea este ca nu se ajunge la psihoza dar totusi trebuie sa se inlature gandurile negative, amintirile dureroase, ranile sufletesti care sunt in subconstient si produc aceste atacuri de panica.Eu am postat mai sus cum am scapat desi alte persoane au scris ca sunt excrocherii.Eu , cu ajutor , am reusit sa -mi analizez aceste ganduri , le-am eliminat si am pus alte intentii in mintea mea.
0
02-10-2017, ora 12:59
anxiar
Nu este medic/terapeut
anxiar
Revin :)
Am fost la un alt medic psihiatru, eu de 4 ani de zile urmez un tratament cu anxiar și dintr-o întâmplare am auzit cum ca anxiarul este destul de puternic... bun... am ajuns la ea, eu iau de vreo 1 an jumatate, o jumatate de pastila de anxiar (zilnic).
Am ajuns la ea, i-am explicat ce si cum și ce mi-a zis m-a șocat... ca provoacă o dependentă care iti da o stare de sevraj exagerata, bla bla... de 1 saptamana am inceput sa reduc, iau o jumătate de pastila la 2 zile, din 10 Octombrie o sa iau o jumatate din jumatate la 2 zile.
oare sa fie dracu asa negru???? Sa fie chiar asa stare de sevraj etc ?
Numai la asta m-am gandit...
0
02-10-2017, ora 14:16
eusieu
Nu este medic/terapeut
eusieu
@anxiar, eu am spus ca anxioliticele dau dependenta... Acuma fiecare reactioneaza diferit! La Anxiar, scrie si in prospect:
" - tratamentul de SCURTA DURATA al starilor de anxietate, inclusiv al celor asociate cu depresie; - tratamentul de SCURTA DURATA al insomniei cauzate de anxietate;"
si mai zice ca:
"In cazul unui tratament indelungat cu benzodiazepine, exista posibilitatea sa deveniti dependent(a) de acesta. De aceea, Anxiar se utilizeaza, in general, in tratamente de scurta durata, de la cateva zile pana la 4 saptamani, incluzand perioada de scadere a dozei. Tratamentul poate fi prelungit doar la recomandarea medicului dumneavoastra. Astfel poate fi scazut riscul dependentei sau posibilitatea efectelor nedorite la intreruperea tratamentului"
ca si niste sfaturi:
"Daca incetati sa utilizati Anxiar
Nu incetati sa utilizati Anxiar fara sa-l intrebati inainte pe medicul dumneavoastra, chiar daca va simtiti mai bine.
Dupa ce ati utilizat toata cantitatea de Anxiar prescrisa, medicul dumneavoastra va va spune daca aveti nevoie sau nu de prelungirea tratamentului. Daca medicul dumneavoastra considera ca nu mai aveti nevoie de Anxiar, va va recomanda sa reduceti doza, inainte de oprirea tratamentului. Acest lucru permite organismului dumneavoastra sa se obisnuiasca cu lipsa medicamentului si reduce riscul unor efecte neplacute.
La intreruperea tratamentului cu Anxiar puteti prezenta simptome de abstinenta ca dureri de cap, dureri musculare, anxietate, tensiune psihica, depresie, tulburari ale somnului, neliniste, ameteala, greata, diaree, pierderea poftei de mancare, confuzie, halucinatii/delir si iritabilitate, tulburarea dispozitiei, convulsii/crize convulsive, tremuraturi, crampe abdominale, agitatie, palpitatii, accelerarea batailor inimii (tahicardie), atacuri de panica, vertij, reflexe exagerate (hiperreflexie), pierderea memoriei de scurta durata (amnezie), cresterea temperaturii corporale, transpiratii si intensificarea anxietatii (fenomenul de “rebound”). Aceste simptome, in general, nu persista mult timp. Daca suferiti de aceste simptome, adresati-va medicului dumneavoastra."...
In cazuri mai grave puteti prezenta simptome ca derealizare (detasare de realitate), depersonalizare (instrainare de sine), tulburari ale auzului, rigiditate si senzatii de furnicaturi (parestezii) la nivelul extremitatilor, sensibilitate exagerata la diferiti stimuli externi (lumina, zgomot sau contact fizic), miscari involuntare, voma, halucinatii si convulsii. In aceste cazuri cereti imediat sfatul medicului dumneavoastra.
Daca intrerupeti tratamentul dupa o perioada lunga de utilizare poate, de asemenea, sa apara fenomenul de “rebound”, in care simptomele care au justificat instituirea tratamentului cu Anxiar, reapar cu intensitate marita.
Daca aveti orice intrebari suplimentare cu privire la acest produs, adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului."
Acuma, vezi ce zice medicul! Nu este obligatoriu sa ai aceste simptome dar ai grija totusi!
0
02-10-2017, ora 15:10
anxiar
Nu este medic/terapeut
anxiar
Deci noi luam anxiar pentru atacuri de panică, iar când il întrerupi, gradat sau brusc, tot atacuri de panica faci... deci pana la urma, de ce il mai luam ? Să ne facem și mai rau... eu la o periodica de 4 ani, automat dependenta e destul de mare... Adica acum iau la 2 zile o jumatate de pastila și ma simt la fel ca inainte... o singura noapte nu prea am dormit.
Sper sa fie bine, sa nu am vreun rebound, altfel, mi-am batut joc de mine.

O zi bună
0
02-10-2017, ora 17:53
SIulian
Nu este medic/terapeut
SIulian
Eu in afara insomniei nu am atacuri de panica si ies zilnic afara. Din contra, sunt supraponderal si fac miscare. Am inceput o dieta, nu stiu daca are sau ne legatura, dar dupa cateva zile am cazut in patima asta, a nesomnului. Mi-a dat anxiar, serodeps si gerodorm. IMi recomandati sa le iau pe toate sau doar anxiar?
0
02-10-2017, ora 18:22
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Serodepsul este pentru anxietate. Gerodormul pentru somn. Depinde cand ti-a dat anxiarul. Daca ti l-a dat seara pentru somn, ai putea sa incerci doar cu anxiarul sa dormi. Iei Gerodorm doar daca nu poti dormi cu anxiarul. Daca ti-a dat anxiarul ziua, ca sa te obisnuiesti mai usor cu Serodepsul, atunci ia pentru somn Gerodorm, dar nu prea mult timp ca si asta da dependenta. Pastreaza legatura cu medicul tau si intreaba-l orice nelamurire ai avea.
Psihoterapie ai incercat?
0
03-10-2017, ora 01:08
SIulian
Nu este medic/terapeut
SIulian
Anxiar mi a pus 1/2 dimineața si 1 seara, iar daca ma simt obosit, sa l elimin pe cel de dimineața.
0
04-10-2017, ora 09:29
eusieu
Nu este medic/terapeut
eusieu
@anxiar, incerca sa reduci doza de Anxiar pana o elimini, dar sub supraveghere medicala!
0
04-10-2017, ora 10:03
anxiar
Nu este medic/terapeut
anxiar
@eusieu
Asta fac, cred ca norocul meu este ca prima data am inceput cu o 1 pastila jumatate si treptat am redus, de vreo aproximativ 2 ani sunt pe jumatate de pastila... acum de vreo 10 zile iau o jumatate de pastila la 2 zile... iar de pe 10 Octombrie incep sa iau jumatate din jumatate la 2 zile...
Am putin o teama de sevraj... dar sper sa fie bine.
0
04-10-2017, ora 20:25
StefanyaS
Nu este medic/terapeut
StefanyaS
Eu iau escitalopram de 1 an si cand am incercat sa reduc la jumate mi sa intors tot.Am început dinou doza normala si sunt cat de cat pe linia de plutire.
0
05-10-2017, ora 09:01
tudor.vrancu
Nu este medic/terapeut
tudor.vrancu
de ce nu incercati sa lucrati cu subconstientul sa-l programati ca puteti trai fara pastile?sa ainlaturati , dizolvati cauzele strailor de panica? sa echilibrati fizicul, pshihicul, mentalul??eu asa am scapat de atacuri, anxietate, printr-o terapie de o luna, cu multe metode.Am descris-o pe acest site mai pe larg.
0
05-10-2017, ora 09:58
SIulian
Nu este medic/terapeut
SIulian
Daca azi iau pt prima data anxiar si serodeps, dimineata. Am voie sa fac sala sau efort putin mai sustinu?
0
05-10-2017, ora 10:19
MagieAI
Nu este medic/terapeut
MagieAI
De la ce discutii incepusera pe acest forum adica cum sa depasesti aceasta perioada "interesanta" fara medicatie ci doar cu anumite schimbari in viata de zi cu zi, vad ca acum se vb doar despre medicatie ce sa luati, cum sa luati, cand sa luati? Dupa parerea mea si sper ca si altii sunt de acord cu mine, sfaturile cu privire la medicatie se obtin de la un medic psihiatru, au facut o facultate de cativa ani, cu asta se ocupa zilnic. Ii rog pe cei care au iesti invingatori din "lupta" cu anxietatea sa ne mai spuna una alta:):). Zi buna tuturor!
0
05-10-2017, ora 13:06
eusieu
Nu este medic/terapeut
eusieu
@MagieAl, pai eu nu prea agreez medicatia in cazurile astea... Eu ma lupt cu anxietatea de una singura desi merg la psihiatru regulat - am renuntat la medicamente in momentul in care am costatat ca, luand medicamente, devin dependenta si cand le las ma ia cu atacuri de panica mai dur decat inainte! La mine nu tine medicatia - si n-am sa ma apuc sa "experimentez" tot soiul de medicamente sa vad care mi-e bun! I-am spus si psihiatrului asta! Deocamdata, cu Panic away, nu am mai avut atacuri de panica, adorm instant cand ma culc, indiferent de ora, dar am ramas cu ganduri negre si cu o stare de frica, depresie... In timp, sper sa scap si de astea!
0
06-10-2017, ora 22:36
Raluca3555
Nu este medic/terapeut
Raluca3555
@eusieu
Exact acelasi lucru simt si eu. Dorm, nu mai fac atacuri de panica dar am ramas cu un gol asa in suflet, o tristete, o perspectiva sumbra asupra vietii, pesimism si ganduri negre. Eu incerc sa ma autosugestionez ca totul e ok, dar tot e enervanta starea asta. Sper sa treaca!!!
0
06-10-2017, ora 23:48
StefanyaS
Nu este medic/terapeut
StefanyaS
Eu iau escitalopram de 1 an de zile. Problema este ca tusesc si sunt racita.Oare pot lua coldrex aspirina ceva si ceva de tuse?Cine stie?
0
08-10-2017, ora 00:43
Raluca3555
Nu este medic/terapeut
Raluca3555
eu am luat medicamente de raceala cu antidepresive. Doctora mea mi a spus ca pot lua cam orice. Si am luat si antibiotice, iar in prezent iau pastile pt glanda si suplimente (ca, mg).
0
08-10-2017, ora 13:51
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Si eu am luat. Fara probleme. Uita-te pe prospectul de hartie de la Escitalopram, la interactiuni cu alte medicamente.
2
08-10-2017, ora 19:15
Ionut2109
Nu este medic/terapeut
Ionut2109
Salutare,

Vad multe lume noua pe aici, am zis sa revin dupa 1 an, imi amintesc acum un an eram exact in situatia voastra atacuri de panica, anxietate, stres, frica, insa am revenit cu o veste buna. EXISTA VINDECARE ! Poate va intrebati cum m-am vindecat eu ?

Sa stiti ca solutia vindecarii nu este in pastilele psihiatrice solutia este doar in mintea voastra.
Eu am scapat de atacuri de panica si anxietate folosindu-mi doar mintea, solutia este psihologia asta este scaparea, de 1 an am inceput sa studiez psihologie si dezvoltare personala, am inteles cum functioneaza creierul. Atacurile de panica, anxietatea, stresul, sunt doar un efect al gandirii voastre, subconstientul iti ofera doar ceea ce ii ceri, iar daca tu iti alimentezi zilnic mintea cu frica, cu ganduri negative, distructive, si multe altele, subconstientul va raspunde la ceea ce ii ceri si iti va oferii stari in corp pe masura gandurilor transmise.

Primul pas pe care l-am facut a fost sa imi imaginez ca deja sunt vindecat ca nu mai am nimic, la 3 luni eram exact cum mi-am imaginat. Am zis : WOW ! Dupa aveam sa aflu ca, creierul nostru poate fii programat si reprogramat prin imagini si cuvinte, au cel mai mare impact asupra creierului. Dupa am stat si m-a gandit ca ceea ce am facut eu defapt a fost sa ma imaginez deja vindecat, asta inseamna ca m-am vazut adica o imagine cu mine vindecat, iar dupa aceea mi-am rostit in fiecare zi doar afirmatii pozitive de genul '' sunt cel mai bun '' '' eu nu sunt bonlav'' '' eu nu am nimic '' '' sunt sanatos '' '' sunt minunat '' toate asta spuse cu voce tare si intretinute de emotii de speranta si fericire.

Ce sa va zic ? in 3 luni eram alt om. Acum sa va zic ca tot ce se intampla este spre binele vostru ? Da, da este ! Dupa toata perioada astra groaznica in care am crezut ca asta imi este sfarsitul ce credeti ca sa intamplat ? Mi-am descoperit vocatia pentru psihologie si pentru scris, de 1 an studiez psihologie, dezvoltare personala, NLP sunt pe cale sa imi deschid o afacere iar viata mea arata minunat.

Am incredere in voi ca va ve-ti vindeca, totul este doar in mintea voastra atat ! Pastilele sunt egale cu zero ele nu trateaza cauza pentru care va simtiti asa, ele trateaza doar efectul si anume atacurile de panica anxietatea, stresul, dupa ce terminati pastilele gandurile voastre sunt tot acelasi, frica e tot acolo, totul este acolo.

Pentru vindecare trebuie sa actionati la cauza problemei adica la gandurile voastre, la emotile voastre, la fricile voastre acolo trebuie actionat si schimbat tiparul mental. Poate va intrebati de ce deveniti dependenti de pastile ? Ei bine pentru ca creierul vostru a inregistrat acest obicei si el crede acum ca asa e bine, ca asa scapa de stari, plus eliberarea de dopamina care este hormonul motivarii si placerii, cand creirul sa obijnuit sa secrete dopamina cand luati pastile sa se simta bine deja o puteti numii dependenta.

Deci v-am zis unde este solutia, eu am refuzat sa iau pastile am zis ca mai bine mor dar pastile nu iau ! Mult succes am incredere in voi ca va ve-ti vindeca.
1
13-10-2017, ora 07:24
tudor.vrancu
Nu este medic/terapeut
tudor.vrancu
Ai dreptate Ionut.Si eu tot tehnici de astea am facut si m-am vindecat doar ca eu nu am reusit singur , de aceea am apelat la un terapeut sa ma ajute Apoi, situatia in care eram nu puteam face asta de unul singur , nici rabdare sa studiez nu aveam un an, poate doi.Asa ca am scapat repede, intr-o luna.Eu am aplicat mai multe tehnici, am descris mai sus pe alta pagina . si sub indrumare directa , am mers direct la cauzele care produceau atacurile, anxietatea.Am postat acolo ca pot oferi indicatii la cine sa apelati in cazul in care nu puteti singuri.Va doresc si voua sa va insanatositi grabnic.
2
16-10-2017, ora 11:17
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Felicitari Ionut, ma bucur ca ai reusit sa scapi de anxietate prin restructurarea gandurilor tale. Gasirea echilibrului in relatia ganduri-emotii-comportamente e principala interventie din sesiunile de psihoterapie ce au efect in depasirea anxietatii.

Psihoterapeutul va ajuta sa intelegeti impactul gandurilor asupra emotiilor si comportamentelor. Va sprijina sa vedeti relatiile umane intr-o alta lumina. Va ajuta sa intelegeti mai bine interactiunile cu cei din jur. Urmareste intreruperea cercului vicios al gandurilor disfunctionale ce stau la baza depresiei si a anxietatii. Va indruma spre a va da singur(a) seama la ce ganduri nefolositoare ati putea sa renuntati, ce anume ati putea sa faceti, sau sa nu mai faceti, pentru a diminua treptat depresia sau anxietatea.

Dr Rares Ignat
psihoterapie pentru depasirea obstacolelor din viata
Adaugă un comentariu / răspuns
12649 comentarii 1 2 ..... 377378379 ..... 421 422 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul