Pentru cei cu anxietate si atacuri de panica FOARTE IMPORTANT | Forumul Medical ROmedic

Pentru cei cu anxietate si atacuri de panica FOARTE IMPORTANT

12649 comentarii 1 2 ..... 397398399 ..... 421 422 ÃŽnainte ›
0
22-05-2018, ora 12:02
anxiar
Nu este medic/terapeut
anxiar
O sa vorbesc cu dna doctor, dumneai a zis sa nu schimb schema fara sa imi zica ea, o sa merg acum la reteta o sa ii spun toate simptomele sa vedem ce zice dumneai.
Dansa a zis sa continui asa chiar daca imi da somnolenta rau pentru ca pana la urma o sa ma invat cu pastila si o sa fie bine.

Acum parca imi este frica sa ma duc la fotbal, sa alerg ca poate lesin:) sau poate imi vine rau...
0
22-05-2018, ora 22:54
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Iti da somnolenta pentru ca tu ai cerut o pastila care sa dea somnolenta. I-ai zis ca ai insomnie.
0
22-05-2018, ora 23:07
anxiar
Nu este medic/terapeut
anxiar
Da, aici in dreptate... i-am spus a vreau o pastila sa dorm ca nu mai suportam noptile albe !
O sa vorbesc cu dumneaei sa o reducem
1
31-05-2018, ora 22:19
Dersu
Nu este medic/terapeut
Dersu
'Hope and help for your nerves' de Dr. Claire Weekes. O recomand cu căldură, desi eu nu am găsit decât varianta in engleza. Pe mine cartea asta 'm-a scos''. ( coroborata cu psihoterapie și medicamentatie binenteles - care sunt recomandate și în carte). Descrie cam toate stările legate de anxietate astfel încât să nu te mai ia nimic prin surprindere, inclusiv o metoda astfel încât să-ți 'calmezi nervii'.
0
04-06-2018, ora 19:02
Raluca1986
Nu este medic/terapeut
Raluca1986
Buna! Am si eu nevoie de ajutorul vostru, poate niste sfaturi, sugestii...acum 2 Saptamani am lesinat la biserica( era destul spatiu, nu era cald) din senin, am ametit, mi s-a facut greata si am picat jos. M am trezit dupa 1-2 minute afara inconjurata de oameni din biserica. De atunci cand merg la Biserica mi se face rau, ametesc, transpir... imi este teama ca pierd controlul asupra corpului meu, imi este teama ca voi lesina iarasi. Am impresia ca sotul nu ma intelege, nu am cu cine sa vorbesc despre asta. Acum paca zilnic simt o teama de care nu pot scapa. Mentionez ca nu am avut niciodata pana acum aceste simptome. Ce sa fac ?:(va multumesc anticipat ptr răspunsuri
0
04-06-2018, ora 19:54
CatincaR
Nu este medic/terapeut
CatincaR
Nu te mai duce la biserica! Se poate trai si fara asta, roaga-te acasa. Si fa-ti un set de analize, poate esti gravida, poate anemica, poate glicemia, cine stie. Poate n-ai mancat atunci si ai lesinat de foame. Cand o sa te simti in stare, candva, oricand, te vei duce acolo din nou. Si fa sport.
0
04-06-2018, ora 22:25
Raluca1986
Nu este medic/terapeut
Raluca1986
Multumesc ptr. Raspuns. Mi -am facut analizele, sideremiea imi este putin crescuta si ggt-ul in rest totul este ok. Nu imi explic, motivul lesinului. Ideea este ca in urma acelui lesin, simt o teama ca se va intampla din nou si ca nu ma voi putea controla. Mi am cumparat astazi magneb6, poate ma va ajuta.
1
05-06-2018, ora 05:38
CatincaR
Nu este medic/terapeut
CatincaR
Motivul lesinului... de obicei in biserici, mai ales in cele mici, nu e aer suficient, nu este oxigen pt. ca nici nu se aeriseste, stau ingramaditi multi oameni ce respira si apoi acolo ard continuu multe lumanari. N-ai avut aer, te-ai simtit poate inconfortabil dar nu ai iesit si pe nesimtite ai lesinat. Se mai intampla, unii oameni lesina mai usor, altii nu. Controlul asupra propriului corp il mai pierdem si altfel...sa zicem ca faci o gripa. Poti controla temperatura, starile proaste, tusea, stranutul? Faci o toxiinfectie alimentara, la fel, ce mai poti controla?!...

Acum e f. important sa nu te sperii din cauza lesinului, sa nu ramai cu anxietate sau o fobie din acel simplu accident. Te poti ajuta cu sport zilnic si pana la epuizare si in plus cu alte activitati absorbante, care iti fac placere. Daca totusi e necesar, cere la farmacie ceva sedative din plante. Retine: sportul, orice sport iti place si ti-e accesibil. Si preferabil in aer liber.
2
06-06-2018, ora 23:29
dualtrax
Nu este medic/terapeut
dualtrax
Am revenit sa vad ce mai e pe aici :) ma bucur sa aud ca sfaturile mele au fost utile si ia-ta-ma dupa atata timp fara anxietate, depresie etc. Sincer va spun ca am momente cand sunt plictisit si mi-as dori un atac de panica ca sa il simt si sa il analizez dar... nu mai vine :)) nu vrea. Atacul de panica vine doar atunci cand te temi de el. Atunci cand nu o sa va mai temeti de panica o sa vedeti ca dispare si senzatia de cap in nori si fobiile si amortelile cu dureri in piept etc. Cine zice ca anxietatea nu trece e un pierzant care nu isi vede asul din maneca. Va urez toate cele bune si in limita timpului meu o sa mai raspund mesajelor din privat.
3
06-06-2018, ora 23:29
dualtrax
Nu este medic/terapeut
dualtrax
App ma gasiti si pe fb cu userul bogdanelius emx
2
07-06-2018, ora 05:53
ronicolle
Nu este medic/terapeut
ronicolle
Buna dualtrax...eu sunt una din persoanele pe care le-ai ajutat f mult.daca nu gaseam mesajele de la tine si de la maya poate eram si mai adancita in "plasa anxietatii".
Nu prea mai intru pe forum ptr ca s-a schimbat foarte mult...nu mai sunt discutii incurajatoare si deschise cum erau inainte desi citesc mesajele doar sa ma bucur sa aud ca persoanele de aici mai au si zile bune si curaj sa lupte.au aparut persoane care cred ca au mai multe cunostinte decat psihiatrii si alti doctori, esti trimis direct la psihiatru de parca gata...pana aici ti-a fost, nu mai ai nici o scapare...trebuie sa iei si sa incerci tot felul de medicamente si multe informatii sunt de pe "doctor google".
Eu sunt in cea mai fericita perioada a vietii mele...desi sunt si speriata si ingrijorata si stresata dar fara atacuri de panica, fara nopti nedormite fara stari de panica si bineinteles fara medicamente ptr ca nu am voie.
Sper sa auzim numai de bine si poate forumul mai pri de un refresh ca ar face bine tuturor anxiosilor sa stie ca nu sunt singuri, ca nu e sfarsit de lume, ca sunt multe metode prin care se pot ajuta si pot fi ajutati.
Toate cele bune.
0
12-06-2018, ora 21:55
alinamihaela82
Nu este medic/terapeut
alinamihaela82
Salut tuturor!

Am descoperit ecent forumul. Ma bucur mult de acest forum. M-ati putea ajuta cu sfaturi astfel incat sa evit tratamentul medicamentos pentru anxietate. Nu vreau pastile. Am 36 de ani, inca nu am copii, si tocmai acum, cand sa ne pregatim sa ne asezam si noi la casa noastra, a venit tampenia asta de anxietate inexplicabila.
Stiti vreun tratament? Vreun medic? Vreo metoda? Reiki e bun? Ce parere aveti despre hipnoza?

As aprecia mult daca ati putea imparatasi din exeprientele voastre. Cum reusiti sa dormiti?

Va imbratisez cu drag!
0
12-06-2018, ora 22:14
alinamihaela82
Nu este medic/terapeut
alinamihaela82
Inca o chestie. Daca suferiti de anxietate si aveti Facebook si vreti sa comunicam, mi-ar prinde bine.

Cristian Roman Iasi, nu am gasit profilul tau. Voiam sa te intreb cum ai facut de ai reusit fara medicamente?

Multumesc mult tuturor!
1
12-06-2018, ora 22:14
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Buna seara "alinamihaela"

Poate ca raspunsul este cuprins in intrebare, ca sa zic asa. Poate ca "asezatul la casa" ascunde frici si indoieli...sau poate ca intrarea in viata de adult a scos la iveala frici mai vechi si mai profunde.

Observ ca aveti tendinta de a va duce mai degraba in zona "cenusie" a abordarii situatiei: "energii", hipnoza etc. Va recomand solutii de an 2018, adica solutii verificate, respectiv forme de psihoterapie ce si-au demonstrat eficacitatea. Altfel, abordand nepotrivit situatia si ratand rezolvarea nu veti face decat sa va adanciti in suferinta.
Inainte de orice abordare va recomand insa o evaluare profesionista si responsabila a situatiei dumneavoastra la un psiholog clinician cu experienta. Acesta va evalua situatia dumneavoastra specifica si va putea recomanda cele mai bune solutii de abordare: daca va fi cazul tratament medicamentos, psihoterapie etc.
0
13-06-2018, ora 16:38
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Bună ziua!
Vă recomand ca și colegul meu o evaluare psihologică la un psiholog clinician cu experiență, iar pe baza diagnosticului faceți psihoterapie. Rezultate bune în anxietate se obțin cu psihoterapia cognitiv-comportamentală.
Puteți reuși și fără medicamente dacă este o formă ușoară sau medie de anxietate. De obicei formele severe necesită și medicație, cel puțin în prima fază pentru că reglează acele mecanisme din creier care sunt afectate.
1
13-06-2018, ora 21:37
nusu81
Nu este medic/terapeut
nusu81
Salutare.
Cand am gasit acest forum eram in aceasi situatie ca dualtrax la inceput. Prietenul oamenilor de la ugente :))), ala care nu mai suporta viata, nu suporta nici cand batea vantul :))))

Am citit cred de 30 de ori toate comentariile lui dualtrax si am incercat sa invat. Dar nu e usor nici macar sa te gandesti la vindecare.
Asa ca primul lucru impus a fost sa stau un an fara sa ajung la urgente si chiar daca simteam ca mor instantaneu nu m-am dus de un an si jumatate. Nu sunt vindecat complet insa asa cum a zis si dualtrax am inceput sa imi doresc sa am atacuti de panica.acum le iubesc si cand ma mai lua valul de caldura si incepeam sa constientizez atacul de panica disparea. Totul are la baza FRICA DE MOARTE si cand veti ajunge sa va dati seama ca toti suntem datori cu o moarte toate vor disparea. ASA SI DACA MOR CE?????. si uite asa dupa 5 ani de chinuri acum am un copil de un an si 3 luni am o motocicleta si ma bucur de viata destul de mult.
Nu sunt vindecat complet.in fiecare zi ma doare cate ceva, am ameteli si stari de anxietate insa m-am obisnuit cu ele si atunci cand plec departe nu imi mai fac griji ca sunt departe de spital. Starile si durerile sunt groaznice dar trec peste, am saptamani intregi cand nu am nimic si cand imi aduc aminte brusc ma apuca cate o stare ciudata.
Am uitat sa mentionez ca am toate analizele la zi si nu am organ care sa nu fi fost controlat de cel putin doua ori pe an, sunt sanstos tun.
Va las cu bine si nu stiu ce sfaturi sa va dau doar ca atunci cand zici ca nu mai poti stai si indura, stai si traieste fiecare senzatie, obisnuieste organismul cu ea.
Nu stiu daca ne vom vindeca dar stiu sigur ca totul sta in noi. Eu am trecut peste si din ala care nu mai putea nici sa vorbeasca am ajuns sa ma bucur de viata la fel ca inainte de 2013 cand s-a intamplat primul atac de panica.
Am trecut peste fara medicamente si fara psihoterapie.
Am luat in primul an medicamente si am fost leguma dormind 20 de ore din 24, am cheltuit bani grei pe psihoterapie (120 lei sedinta) si nimic nu ma ajuta. Plecam de la psiholog direct la urgente.
Mai am un sfat. Pe mine cand ma lua atacul ma puneam in pat pe spate si imi doream sa fie mai tare sa ma surprinda cu ceva mai dur. Mai rau e cand esti la un restaurant si fuge totul de sub tine si cu tine si mai ai si mancare in gura de bei o sticla de apa si nu te mai racoresti ca de da cu gheata pe tine ia foc dar am invatat sa ma opresc sa respir foarte foarte rar si sa astept sa treaca si brusc dispareau.
Sunt atatea de spus dar cand ma gandesc ca si voi le stiti nu mai are rost sa le enumar insa va zic ca le-am avut pe toate.
Va las cu bine si va garantez ca va veti vindeca singuri.
0
15-06-2018, ora 09:53
Dersu
Nu este medic/terapeut
Dersu
Am incercat sa trec și eu peste stările astea fara medicamentatie. Am rezistat o lună jumătate :). Dar în toată povestea cu anxietatea eu nu am ajuns decât o data la urgente, la primul atac de panica. In rest am realizat că simptomele sunt de la anxietate și nu altceva. Fara medicamentatie nu cred că aș fi putut să-mi continui munca la servici. Nu am avut nici o zi de concediu medical. De o vreme iau o jumate de tableta de seroxat de 20. O fi mult, puțin, habar nu am. Dar cu timpul sper sa scap și de ea. Încă o dată: 'Help and hope for your nerves' de Dr. Claire Weekes. Cartea asta m-a salvat de multe. E de căpătâi pt.cei cu anxietate.
0
26-06-2018, ora 23:04
Maria just me
Nu este medic/terapeut
Maria just me
Buna tuturor. Mai stie cineva ceva de Dualtrax? Sunt curioasa daca este ok...
0
27-06-2018, ora 12:34
eusieu
Nu este medic/terapeut
eusieu
@alinamihaela82, buna!.
In ceea ce intrebi: "Stiti vreun tratament? Vreun medic? Vreo metoda? Reiki e bun? Ce parere aveti despre hipnoza?"
Am sa incerc sa-ti raspund:
Nu exista tratament, totul este la tine! Ba ma voi corecta, exista tratament pentru cei ce vor sa se simta "bine" imediat, indiferent de consecinte...
Da, reiki e bun pentru multe si iti recomand sa-l incerci! De altfel exista si alte metode - eu cu reiki n-am incercat ca nu-mi permit...
Hipnoza insa, din cate am auzit, iti induce starea de bine (si somnul) dar iti da o oarecare dependenta - nu faci decat ceea ce ti se sugereaza!
Trebuie ca tu, singura, sa gasesti cauza si sa o elimini - nu este usor...
Da, ceea ce ti-au recomandat cei doi psihologi, este ok - o evaluare psihologica si psihoterapie!
In privat iti voi lasa profilul meu de pe FB!
0
27-06-2018, ora 17:24
Adrian BOA
Nu este medic/terapeut
Adrian BOA
Am 33 de ani si lucrez la Londra. De cateva luni simt.ca Raman fara aer, .ca nu voi respira in minutul urmatot. Nu fumez. EKG si raze plamani sunt bune. Doctorita de familie spune ca este anxietate si urmez treatment cu Citalopram.
Sa fie anxietate ??!!
0
01-07-2018, ora 11:33
Tibiti
Nu este medic/terapeut
Tibiti
Salut de 6 luni ma confrunt cu atacuri de panica și frica, sa va spun pe scurt povestea poate ma ajuta cineva cu un sfat : Acum 6 luni dimineață după o tura de 24 de ore fumam o țigare și beam cafea dintr-o data mi s a făcut amețeală și ceata în fata ochilor nu am căzut jos dar m am speriat foarte tare am plecat la urgenta tensiunea 160 cu 100 și de atunci de fiecare data când ma doare în piept sau capul ma sperii foarte tare și îmi creste tensiunea la 180, 190cu 110, 112 îmi este frica ca mor ca leșin nu îmi mai vine sa ies din casa la servici când merg zi de zi aceasta frica ca fac infarct sau avc menționez ca nu mai fumez de atunci și nu mai beau cafea tensiunea cand sunt acasă o am 140cu 90 am făcut analizele sunt bune CT, EKG, DOLTER, GLANDA, FICAT, RINICHI au ieșit bine un început de hipertensiune pt care iau tratament dar cu toate astea când merg la servici sau undeva unde este aglomerație gălăgie îmi creste tensiunea brusc și ma panichez fff rău nu știu ce sa mai fac îmi este frica sa ies din casa sau sa rămân singur va rog un sfat menționez ca mai iau și calmogen dar degeaba. Mulțumesc.
1
01-07-2018, ora 18:10
Dersu
Nu este medic/terapeut
Dersu
Vizita la un psihiatru și psiholog! Când apar acele stări nu trebuie să îți fie frica de ele, sa te panichezi, le observi, le accepți și ușor o să treacă. La inceput mă panicam și eu de la niste simptome de genul, dar sunt doar simptome fizice și atât. Cu timpul înveți să le accepți și încet se sting. Recomand cartea amintită de mine mai sus.
0
01-07-2018, ora 21:18
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Adrian BOA

Fa un Test de Anxietate pe net orientativ.
0
14-07-2018, ora 23:41
Seli 32
Nu este medic/terapeut
Seli 32
Buna tuturor si eu ma confrunt cu anxietatea de 3 ani stiu prin ce stari treceti fiecare ptr ca eu am trait toate simptomele posibile ale anxietati la inceput am apelat la psihoterapie rezultate nu foarte mari dupa vreo cateva luni am apelat si la dr psihiatru ptr tratament medicamentos intradevar am început să mă simt bine fara atacuri de panica fara frica aia de moarte luam o pastila de serodeps dimineata si anxiar la nevoie jumatate acum de o luna de zile am renuntat la serodeps si mai iau doar anxiar la nevoie dar de vreo cateva zile ma simt rau au inceput iar palpitatiile amețeală dureri musculare si presiune in piept se poate sa fie din cauza ca am intrerupt tratamentul?
0
15-07-2018, ora 09:00
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Buna ziua,

Puteti afla multe despre ce inseamna anxietatea si de ce apar atacurile de panica din evenimentul pe care il organizez sambata 21.07.2018. Se va discuta despre metodele si instrumentele de tratare. Participarea la eveniment este GRATUITÄ‚!
Cei interesati pot sa-mi trimita email in particular pentru mai multe detalii.
0
15-07-2018, ora 20:45
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Seli32

Tratamentul se intrerupe treptat, cu acordul si dupa schema data de medicul psihiatru. Daca va e rau, se revine la tratamentul initial.
0
15-07-2018, ora 22:50
Seli 32
Nu este medic/terapeut
Seli 32
Clara dupa schema medicului psihiatru am intrerupt tratamentul imi zicea ca se poate sa am cateva zile mai grele dupa intreruperea tratamentului la inceput imi zicea că doar un an o sa iau antidepresive si atat am mai incercat sa intrerup tratamentul acum vreo cateva luni dar din pacate a decedat tatal meu si ma dat cu totul peste cap si am revenit din nou la med pana acum ieri am avut o zi mai grea dar azi m-am simtit bine
0
16-07-2018, ora 12:12
alinamihaela82
Nu este medic/terapeut
alinamihaela82
A ma urmat cineva tratament cu s3rodeps și anxiar? Cat luati? V-au ajutat?
1
16-07-2018, ora 13:26
Seli 32
Nu este medic/terapeut
Seli 32
Da eu am luat doi ani serodeps o pastila dimineata si anxiar iau si acum la nevoie jumatate m-au ajutat foarte mult dar eu am facut si terapie aproape un an
0
24-07-2018, ora 23:41
Anca@11
Nu este medic/terapeut
Anca@11
Buna seara!!!Suntem asa multi cu aceste stariVa rog sa ma ajutati!!!De 2 ani ametesc continuu, senzatie de ameteala de plutire, parca din cap din ochi.Nici nu mai stiu cum sa ma adresez!Am toate analizele bune:tomograf, sange, interne, cardiolog, neurolog etc.Cu sotul nu am o relatie buna deloc, deci stres zilnic.Dar...pot ameti din aceasta cauza?Am o teama de ametelile acestea!Am o fetita si vreau sa redevin cea care am fost!Ma iertati daca nu m am exprimat chiar corect!O seara frumoasa si Dumnezeu sa ne intareasca sa putem trece peste aceste simptome urate!Am uitat sa mentionez ca iau ceva pastile pt stres din plante dar nu ma prea ajuta, eu tot ametita sunt!
Adaugă un comentariu / răspuns
12649 comentarii 1 2 ..... 397398399 ..... 421 422 ÃŽnainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul