Pentru cei cu anxietate si atacuri de panica FOARTE IMPORTANT | Forumul Medical ROmedic

Pentru cei cu anxietate si atacuri de panica FOARTE IMPORTANT

12649 comentarii 1 2 ..... 401402403 ..... 421 422 ÃŽnainte ›
0
14-09-2018, ora 22:23
Anca@11
Nu este medic/terapeut
Anca@11
Buna seara!!!Am primit de la medic o reteta cu Fobiless!Ce stiti despre el caci mie m i s a facut un rau de la el ca am crezut ca pier!Transpiratii reci pana in cap, greata, ameteala etc.L am primit pe langa rivotril!De la rivotril de 1 luna nu mai ametesc deloc pana sa iau fobiless.Pot avea aceste simptome de la el??Sanatate tuturor!!!
0
16-09-2018, ora 18:39
Iulia-
Nu este medic/terapeut
Iulia-
Maria nu am inceput terapia Bowen, sunt in stadiul in care imi inteleg si accept starile si lucrez cu mine, pt a le depasi singura. Ma imbarbatez si incurajez singura, pt ca sunt constienta ca vindecarea vine din interior si din forte proprii. Cand "ma ia valul" revin la mesajele voastre de aici, si imi fac bine citindu-le pt ca imi dau sentimentul ca pot si eu, daca voi ati putut. Daca starea mea se va inrautati cu siguranta voi merge din nou la psiholog. Sper sa nu fie nevoie, deocamdata mi-e relativ bine, de exemplu maine dimineata voi sta singura dupa foarte multa vreme, ceea ce ma sperie putin, dar voi fi puternica si voi reusi.
0
16-09-2018, ora 22:38
Maria just me
Nu este medic/terapeut
Maria just me
F bine. Asa cred si eu in marea majoritate a timpului...ca trebuie sa ne redescoperim puterea interioara. Insa sunt si momente in care nu mai stiu ce sa cred.
0
16-09-2018, ora 23:31
Iulia-
Nu este medic/terapeut
Iulia-
Da, ai perfecta dreptate Maria, sunt momente in care starea de rau depaseste ratiunea pozitiva. Dar, trebuie sa gasim puterea interioara de a trece peste si de a inlatura acele momente...si singuri fara ajutor din exeterior gen doctori sau medicatie.
2
17-09-2018, ora 12:35
Elleonora
Nu este medic/terapeut
Elleonora
Buna ziua tuturor,
Si eu am avut anxietate pana mai zilele trecute cand am gasit postarea lui dualtrax care m-a ajutat enorm. Cautam de 6 luni o solutie la o stare generala de rau: ameteli ingrozitoare (aproape ca nu puteam iesi din casa), tremuraturi de picioare, puls marit, diaree, urmate toate acestea de atacuri de panica. Nu de putine ori am crezut ca lesin. Am facut cam 23 vizite la doctor-internari, ambulante venite in toiul noptii, cabinete medicale, analize din cap pana in picioare.si nimic, nimic. Toata lumea mi-a spus ca am anxietate, oboseala cronica, atacuri de panica. Bine si...ce puteam sa fac pentru a scapa de toate astea. Nici nu ma puteam aduna ca sa gasesc o solutie. Am inceput sedinte de psihoterapie si usor am inceput sa gasesc de unde mi se trag toate astea. Se pare ca toate frustrarile acumulate o viata intreaga se aduna intr-un fel de alter ego care incepe sa isi faca de cap...Deci am realizat ca trebuie sa ma confrunt chiar cu o parte din mine, acea parte din mine pe care nu am lasat-o sa se manifeste de-a lungul timpului, cu umbra mea. Si zilele trecute in timpul unui atac de panica, am inceput sa nu ma mai tem ci sa infrunt cu curaj acea UMBRA...Si culmea, asa cum a spus si dulatrax a functionat pe loc. Am inceput mai apoi sa plang, a fost mai degraba un plans eliberator si de atunci am avut numai zile bune. Va multumesc tuturor pentru cele scrise pe acest forum si va doresc multa sanatate!
0
18-09-2018, ora 10:29
ruxi_stan
Nu este medic/terapeut
ruxi_stan
---------*

(*modificat de admin)
0
18-09-2018, ora 10:31
ruxi_stan
Nu este medic/terapeut
ruxi_stan
este una dintre metodele pe care le-am facut in terapia despre care am postat, sper sa se deschida videoul
0
18-09-2018, ora 14:24
tea-cristina
Nu este medic/terapeut
tea-cristina
Dupa o relatie traumatizanta, care a durat mai bine de 3 ani, m-am gasit in imposibilitatea de a ma regasi. Nopti nedormite, ganduri amestecate, nici o viziune pentru viitor si nici o dorinta de a trai in prezent. Pana cand am descoperit uleiul CBd la o prietena. Dupa cateva saptamani, 2-3, starile de anxietate s-au diminuat si am inceput sa dorm din nou. Am realizat cat de important este un somn de calitate si incet-incet am revenit la o stare de spirit mai buna.Stiu ca mai am pana sa pot tine sub control toate starile de panica sau anxietate, dar simt ca sunt pe drumul cel bun. Eu iau 3 picaturi, de 2 ori pe zi, din uleiul de concentratie 8% CBD. I-am trimis si mamei mele acasa, si rezultatele pentru ea s-au vazut mai repede decat ne asteptam. Mama a fost si ea afectata de starile mele si de trairile uneori de-a dreptul haotice. Uleiul pe care il consum eu este produs in America, dar l-am comandat de pe net, de la o firma importatoare. Produsul a ajuns intr-o zi, prin curieri. Uleiurile se numesc LOVE HEMP si le-am gasit la cei de la ---------*

(*modificat de admin)
0
19-09-2018, ora 08:21
ruxi_stan
Nu este medic/terapeut
ruxi_stan
---------*

(*modificat de admin)
0
19-09-2018, ora 16:31
Mareck
Nu este medic/terapeut
Mareck
Buna ziua dragii mei! Va scriu aceste randuri in ideea clara ca va veti indrepta si va veti renevi complet! Stiu ca doare, stiu ca simptomle sunt suparatoare, deranjante, uneori groaznice si ca ceea ce nu puteti controla va face mare rau si va provoaca lipsa de incredere in viitor, depersonalizare, teama de a innebuni si cel mai rau...este cand doare sufletul.Nu incercati absolut nici un fel de pastile, la suflet nu ajunge nici o pastila ci numai autosugestia si cuvantul, ATAT!
Va povestesc din experienta, factorul declansator conteaza mai putin, totul vine de la modalitatile irationale prin care interpretam lumea, evenimentele din jurul nostru, senzatiile fizice, sau relatiile interumne!
Va spun clar ca nu ati innebunit si nici nu veti innebuni ci doar aveti o stare afectiva anxioasa!In fine, vreau sa trecem la actiune.Eu m am vindecat cam in nici 2 luni, complet si fara recaderi!Atacurile de panica sunt varful acestor stari..le veti controla in timp.Vor disparea cand va veti da seama ca nu va fac nici un rau!
Face-ti in felul urmator:
1.Eliminati orice bautura alcoolica, substanta psihotropa, inclusiv cafeaua, nicotina, ciocolata si cacaua, sunteti sensibili in perioada asta iar acestea sunt excitante nervoase..nu aveti evoie de ele.
Beti ceaiuri calmanete pe sistemul nervos..le gasiti la farmacie!
2.Dormiti mult, nu va privati de somn, chiar 10 ore pe zi daca se poate!
3.Mergeti la psihoterapie, aveti incredere in psihoterapeut si dupa cateva sedinte veti simti schimbari.Acesta va va da alte scheme cognitive, va va cauta originea fricii si a nemultumirilor sufletesti si le va aduce in plan constient astfel incat voi sa le puteti combate! Va va ridica mingea la fileu iar voi veti putea vedea mai clar ce frici si nemultumiri v au generat starile.
4.Luati Claciu, Magneziu, Crom si Omega 3 cu complexe de Vitamine.
5.Cand aveti stari luati adidasi si mergeti sa alergati.Asta va va consuma adrenalina responsabila pentru atacurile de panica si va va da un sentiment de libertate si de calm.Daca nu puteti macar mergeti sau faceti cumva putin efort fizic pt ca va consuma adrenalina ai veti reduce simptomele!
Va doresc trecere usoara si sa stiti ca nu tine o vesnicie! Va veti face bine! Este doar o oboseala cerebrala si un travaliu sufletesc generat de nemultumire, dorinta de mai bine, probleme si necazuri sau la unele persoane de la viata prea buna, dependente de parinti, sot sau alte persoane! Astept intrebarile voastre!
0
19-09-2018, ora 19:40
Maria just me
Nu este medic/terapeut
Maria just me
Cat te a tinut depersonalizarea?
0
19-09-2018, ora 21:52
Mareck
Nu este medic/terapeut
Mareck
In jur de o luna dar cu intermitente.Si confuzie!
0
19-09-2018, ora 22:47
Maria just me
Nu este medic/terapeut
Maria just me
Cum ai reusit sa scapi? Si cum ti ai dat seama ca nu mai ai?
0
20-09-2018, ora 04:27
Mareck
Nu este medic/terapeut
Mareck
Maria, cum am reusit sa scap am scris in prima recenzie.Mi am dat seama ca nu mai am cand am inceput sa imi placa tot ceea ce imi placea si inainte! Cand am inceput sa iubesc viata din nou! Contrar aparentelor, starea de anxietate este un antrenament, o pregatire cognitiva care te va obliga sa te iubesti pe sine, sa ai incredere in tine, sa privesti viata si situatiile ei cu detasare, cu incredere si ponderare! Este un semnal de alarma pe care ti-l da psihicul in limbaj fizic spunandu ti ca este obosit si ca ii ajunge.Iti spune gata"PANA AICI, DE AICI INCOLO NU SE TRECE, M-AI ABUZAT DESTUL".Pe mine m-a schimbat, am devenit alt om, privesc deja totul altfel.Multa sanatate si recuperare usoara va doresc!
0
20-09-2018, ora 04:35
Mareck
Nu este medic/terapeut
Mareck
Pentru a combate mai usor starea va trimit urmatorul citat pe care sa il cititi cand intrati in starile de anxietate:"Sa nu ma tem. Frica ucide mintea. Frica este moartea marunta, purtatoarea desfiintarii totale. Voi infrunta frica. O voi lasa sa treaca peste mine, prin mine. Si, dupa ce va fi trecut, imi voi intoarce ochiul interior si voi privi in urma ei. Pe unde a trecut frica, nu va mai fi nimic. Voi ramane doar eu." – Frank Herbert
Cititi-l cu voce tare in oglinda de mai multe ori si faceti constientizarea lui!
0
20-09-2018, ora 06:49
Maria just me
Nu este medic/terapeut
Maria just me
Multumesc foarte mult de sfaturi. Inteleg ca v a trecut dp, dimimuand anxietatea...
0
20-09-2018, ora 22:52
costy05
Nu este medic/terapeut
costy05
Reteta pt a scapa de anxietate : 1 Controlul gandurilor negative prin demonstrarea lor ca nu au cum sa fie adevarate 100 % in viata reala, 2 Trebuie sa facem sport minim o ora pe zi pt ca atunci creierul produce endorfine si ne relaxam si consumam cortisol hormonul stresului responsabil pt anxietate, chiar si o plimbare prin parc face minuni. 3 Un animal de companie ne incarca cu energie pozitiva . 4 Evitarea persoanelor negativiste si trebuie sa intelegem de la bun inceput ca oameni sunt diferiti au gandiri diferite si trebuie sai accepti asa cum sunt si trebuie sa te accepti si pe tine asa cum esti. 5 Alimentatia este si ea foarte importanta de evitat cofeina, dulciuri in exces, micul dejun trebuie sa fie cea mai importanta masa a zilei pt a avea energie si hidratarea minim
0
20-09-2018, ora 23:23
costy05
Nu este medic/terapeut
costy05
2 litri de lichide pe zi. 6 Sa invatati o tehnica de meditatie pt a va putea relaxa si controla respiratia, in timpul unui atac de panica corpul se hiperventileaza si la un moment dat o sa simtiti ameteala si senzatia de sufocare pt ca respirati prea repede din cauza frici sau respirati prea putin, un exemplu : respirati pana la 5 pe nas tineti respiratia 5 sec si expirati pana la 5 pe gura, se respira abdominal pt a se re.laxa corpul. Tot ce vam scris mai sus este din experienta mea pe care am acumulato dupa citirea unor carti din domeniul psihologiei bineinteles sunt multe de discutat dar oricum sigur o sa va fie de folos ce am scris mai sus.Pe mine ma ajutat enorm
0
21-09-2018, ora 09:53
Maria just me
Nu este medic/terapeut
Maria just me
Multumesc mult pentru sfaruri. Eu pana n gasit o metoda de relaxare, nu am putut sa aplic nimic rational. Simt ca dp s a dus, se subtiaza, doar ca imediat ce te gandesti, sau vorbesti despre...e acolo, ca si cum accesezi in portal
1
21-09-2018, ora 12:34
Dersu
Nu este medic/terapeut
Dersu
Controlul gândurilor... gândurile nu prea pot fi controlate. Eu as zice mai degrabă, acceptarea cu împăcare și detașare a gândurilor negative. Acestea revin, din când în când, dar le accepți și nu urmărești scenariul lor, nu te pui în situația ipotetica unde te duc ele, ci le privesti detașat ca simple gânduri.
În ceea ce privește controlul respirației, dacă stai calm în momentele alea, corpul știe ce sa facă, eu nu trebuie să-mi controlez nici o respirație chiar dacă îmi dau seama ca e destul de scurta și superficiala.
Ca să trec peste problemele legate de anxietate eu am aplicat metoda descrisa de dr. Claire Weekes in cărțile sale. Acestea nu se bazează deloc pe control, ci doar pe acceptare totala a gândurilor și simptomelor. Acceptarea e mai simpla decât controlul. La mine a funcționat.
0
21-09-2018, ora 12:44
Dersu
Nu este medic/terapeut
Dersu
Conform dr. Claire Weekes, tratamentul medicamentos e parte a procesului de recuperare. Prin urmare am urmat și eu un tratament. Momentan iau un sfert de seroxat de 20 pe zi, ma simt ok fizic și mental, ar trebui să-l scot și pe acesta. Prin urmare psihoterapia + tratament medicamentos + metoda lui Claire Weekess, au dat rezultate în cazul meu.
1
21-09-2018, ora 15:34
ronicolle
Nu este medic/terapeut
ronicolle
Buna tuturor...nu am mai intrat de mult pe forum dar acum am avut o surpriza placuta sa vad si persoane care reusesc sa-si gaseasca "remediul" pentru anxietate.din pacate vad ca din ce in ce mai multa lume este afectata de aceasta problema si ma gandesc ca dupa atatia ani de cand a intrat anxietatea in viata mea am reusit sa gasesc o explicatie...poate se potriveste in cazul meu, nu si in altora.de cum a aparut si de ce.
Voiam sa fug de situatia reala, de problemele de atunci, nu reuseam sa controlez situatia, nu gaseam o rezolvare la problemele mele si singura scapare era sa ma inchid in mine, spre interiorul meu...si asa am devenit mult mai preocupata de sanatatea mea, de gandurile mele incercand sa fug de realitate.asa ca mi-am creeat alta imagine, negativa din pacate, a vietii.
Cu timpul m-am obisnuit cu toate starile, si cum zice si Dersu...acceptarea e mai usoara, dar si lupta e buna.accept ca asa sunt acum, ca am niste ganduri negative dar nerealiste uneori dar nu ma las doborata..imi continui viata, activitatile, imi umplu mintea cu alte ganduri cum ar fi...ce am de pregatit la munca, de gatit acasa, de facut o plimbare, sa ma joc cu pisica sau catelul, un joc pe telefon.
De un an de zile nu am mai trecut prin nici o stare de panica, nu mai am nici o noapte nedormita la activ, parca deja sunt satula sa ma gandesc numai la anxietate si la frica si se duc gandurile singure fara sa ma mai chinui.acum am alt scop in viata, alte probleme, alt stres dar sunt si cea mai fericita si implinita persoana.nici nu credeam acum 5 ani ca o sa ajung unde sunt acum...la cat de panicata eram si cate stari aveam ma si vedeam internata si cu pastile pe viata.
Eu zic sa incercati orice credeti ca va face bine, la urma urmei asta e scopul...sa va simtiti bine, sa aveti incredere in voi si mult curaj.nu fiti dezamagiti daca mai sunt si zile rele...asa e viata.dupa orice noapte intunecata apare si soarele
1
21-09-2018, ora 20:32
Maria just me
Nu este medic/terapeut
Maria just me
Ma bucur sa vad ca mai intra si oameni care au depasit problema. Si toti care acum se simt bune au cateva puncte comune: 1nu au luat trarament, sau au renuntat 2 au acceptat starile, sau mai bine zis s au saturat de ganduri anxioase si s au mai focusat si pe ALTCEVA. Probabil trebuie sa fii rau o vreme, ca sa poti fi mai apoi bine.
1
21-09-2018, ora 22:44
ronicolle
Nu este medic/terapeut
ronicolle
Nu mai ganditi ca trebuie sa "scapati" de starea rea in care sunteti si dupa o sa vina numai momente frumoase si fericire.voi treceti si acum prin momente frumoase pline de fericire numai ca sunteti axati doar pe raul la care va ganditi(nici macar nu este ceva real, e doar in minte) si credeti ca vi se intampla.
Nu o sa dispara raul si o sa vina binele.viata are si suisuri si coborasuri dar trebuie sa invatam din nou sa trecem prin toate fara sa ramanem axati pe una din ele.
Daca ati sti prin cate am trecut in ultimul an si prin cate mai am de trecut v-ar lua panica instant dar nu-mi ramane decat sa am rabdare, sa fac tot posibilul sa fie bine si cum o sa fie o sa fie.m-am saturat sa controlez tot, sa incerc sa fac totul perfect, sa fiu pe placul tuturor...probabil va suna cunoscut.perfectionismul este una din caracteristicile anxiosilor
0
22-09-2018, ora 09:48
Maria just me
Nu este medic/terapeut
Maria just me
F bine spus
0
22-09-2018, ora 14:24
floania
Nu este medic/terapeut
floania
buna tuturor ma"" bucur"" foarte tare ca am gasit persoane care au plus sau minus aceleasi sintome ca a mele ca am inceput sa cred ca o iau razna ca bat campi :) de 13 ani ma confrunt si eu cu aceasta problema la inceput am fost diagnosticata gresit gen asm bronsic si alte minuni dupa ce sa dovedit ca eu sufar de atac de panica si anxietate am fost la psiholoc psihiatru si mi-au dat ceva tratament dupa o perioada cu un pic de vointa am renuntat la tratament pt ca eu tot aceleasi sintome le aveam stari de lesin ameteli lipsa aerului membre amortite ridm cardiac accelerat intepaturi la inima frica de a merge pe strada singura incet incet am inceput sa imi reiau viata mi-am gasit de lucru mergeam in oras nu mai depindeam de cineva nu mai aveam starile alea si cand mai aveam cate un atac de panica ma controlam si imi trecea rapid dar in acele momente sincera sa fiu ma gandeam cu groaza sa nu mai am starile dinainte si inevitabilul sa produs cand am crezut ca mam vindecat dupa cativa ani au reaparut lipsa de aer nod in gat si ceva nou dureri de stomac si nu mai pot sa ma controlez am nevoie de ajutor medical Sincera sa fiu nu stiu de ce au revenit si nu stiu cum sa imi controlez atacurile de panica nu stiu cum sa intamplat stau sa ma gandesc cum am reusit prima data dar nu imi amintesc :( am vazut ca sunt cateva persoane care sau vindecat daca ati fii dragute sa imi dati un sfat ceva A si inca ceva eu nu am povestit aproape la nimeni despre starea mea si despre senzatiile mele (le putem numi asa ca practic nu exista numa ni se pare) de frica de a nu fi judecata gresit sunt cam disperata Imi cer scuze pt scris dar si in momentul acesta simt ca ma sufoc si am inima accelerata ASTEPT UN SFAT O INCURAJARE CEVA sunt cam dezamagita dar nu mi-am pierdut speranta
1
23-09-2018, ora 16:20
Simeria
Nu este medic/terapeut
Simeria
"Vindecarea" se produce cand nu te astepti. După 7 ani de chin, de intrebari, cand nimic nu aducea un rezultat, ., s-a întâmplat. M am vindecat. M am trezit fără să pot să mai produc si daca mi doresc, un atac de panică sau orice altceva ce tine de anxietate. Va doresc numai bine!
0
23-09-2018, ora 17:00
1Nume
Nu este medic/terapeut
1Nume
Simeria, in cei 7 ani in care ai suferit, ai suferit fizic zi de zi sau era asa, ceva cand si cand?
Intreb pt ca mie imi e rau de 3 ani si 8 luni zilnic si nu prea mai trag speranta de vindecare.
2
23-09-2018, ora 18:31
Simeria
Nu este medic/terapeut
Simeria
În fiecare zi ma confruntam cu diverse stari ciudate, pe care mereu ma luptăm sa le anihilez. Cand credeam ca am rezolvat, apărea o alta traire, necunoscută si de alta intensitate.
0
23-09-2018, ora 18:52
1Nume
Nu este medic/terapeut
1Nume
La mine e omniprezenta starea de slabiciune si teama de moarte din cauza senzatiilor fizice prin care trec. Din cauza faptului ca trebuie sa conduc zilnic, nu pot urma tratament medicamentos.
Adaugă un comentariu / răspuns
12649 comentarii 1 2 ..... 401402403 ..... 421 422 ÃŽnainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul