pentru D nul Doctor FLUERARU, rog frumos un raspuns

08-11-2012
iordacheady
Nu este medic/terapeut
iordacheady
Buna ziua! Sotul meu in varsta de 34 ani are o tuse seaca de vreo trei ani nov-aprilie si disparea. De anu trecut mai precis nov 2011 cand a aparut din nou nu a mai disparut. Mentionez ca nu expectoreaza nimic, nu il doare gatul, nu face febra, ci doar tuseste sec, doar ziua, noaptea nu tuseste deloc. Prin martie i/am dat aeris si tusea ii disparuse. Cum am incetat pastilele tusea a reaparut. Mentionez ca nu fumeaza, iar la plamani nu are nimic, deoarece in aprilie s/a operat de hernie de disc si toate analizelele i/au iesit bine. Ce tratament ii puteti recomanda, va rog frumos. La medic nu vrea sa mearga. O zi buna!
2 comentarii
0
08-11-2012, ora 15:26
claudia sorodoc
Nu este medic/terapeut
claudia sorodoc
Buna ziua!Tatal meu in varsta de 77 de ani a prezentat disfonie cronica asociata mai recent si cu expectoratie sangvinolenta si dureri auriculare. Mai mentionez ca prezinta si cataracta in evolutie la ochiul stang, iar din punct de vedere cardiologic nu sta nici aici bine in sensul ca prezinta ca si diagnostic:--CICD /--HTAe /--insuficienta cardio-respiratorie cu dispnee de efort si de repaus/--angina de efort si de repaus /bloc atrioventricular cu risc aditional foarte inalt. In urma cu 31 de zile i s-a prelevat tesut (Sp D.Hociota o.r.l) din tumora pe care o prezinta la nivelul corzii vocale stg..iar rezultatul anatomo-patologic este urmatorul;Carcinom epidermoid spinocelular cheratinizant invaziv. Acum 9 zile de urgenta i s-a efectuat traheostomie tot la Sp.Hociota din cauza dispneii destul de severe pe care o prezenta, este in continuare internat, dar nu stiu cum sa procedez mai departe.Nu stiu daca din cauza diagnosticului stabilit de medicul cardiolog, organismul lui poate suporta sedintele de radioterapie recomandate, nu stiu la ce se refera rezultatul anatomo-patologic, acel termen de invaziv se refera la metastaze?Mentionez ca nu i s-a recomandat deocamdata invesigatie la CT. Iar de 2 zile prezinta secretii urat mirositoare, sangerande, purulente la nivelul stomei care practic invadeaza canula traheala.Am nevoie din partea dumneavoastra de indrumare, cu scuzele de rigoare ca va rapesc din timp, dar efectiv chiar nu stiu ce pasi trebuie sa urmez.Sedintele de radioterapie sunt programate de saptamana viitoare.
Va multumesc si va doresc sanatate
0
08-11-2012, ora 21:13
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pt. claudia
dn pacae situatia este foarte grava. nu prea aveti pasi de ales acum
este u n proces care a depasit pisibilitatile chirurgicale, banuiesc ca este si o complicatie pulmonara. sau invers un proces pulmonar a afectat si laringele
nu mai conteaza acum... important este sa gasiti un medic oncolog si cu specialuzare in medicina paliativa pentru a usura suferinta pacientului.
despre vindecare nu piate fi vorba

pt.iordachiadu
gasiti sute de sfaturi pe forum cum se fac inhalatiile, gargara, aromoterapia.. si ce regim akimentar trebuie tinut
daca doriti un tratament personaluzat, se face contracost
www.romedic.ro/cmi-dr-orl-flueraru
gasiti contul cabinetului
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.