pentru doctor dermato-venerice! BTS | Forumul Medical ROmedic

pentru doctor dermato-venerice! BTS

24-06-2008
xfile
Nu este medic/terapeut
xfile
Buna ziua.aveam urmatoarea problema scurgeri verzui dimineata inainte de urinare, senzatii usoare de usturime, mancarime pe canal uretral de-a lungul zilei si deasemenea urina inchisa la culoare, toate de aprox o sapt,
Am facut o analiza a secretieiretrale si a reiesit:
frecvente polinucleare alterate si intacte, foarte rari diplococi gram negativi extra celulari, frecventi coci gram pozitivi izolati si grupati.

Am mers la dermato-venerice si mi sa zis ca ar fi o infectie veche tratata incorect si ca acum ar fi cronica(in trecut am mai avut probleme de acest gen, trichomonas, gonococ, din cate stiu, , , , dar le-am tratat atunci, cine stie probabil necorespunzator).Chestia este ca circa 2 luni nu am avut nici un contact sexual dupa care mi-am facut o prietena cu care am rel sexuale de aproape 2-3 sapt.Pana zilele trecute nu am avut probleme, pana intr-o dim cand am obs aceste scurgeri, , , dupa cum mi-a explicat doctorul este probabil sa fie o infectie contactata si de la ea.care sa scoata "la iveala" vechea mea problema cronica de care nici eu nu stiam ca nu prezenta nici un simptom.

Mi sa prescris nitrat de Ag 1% 3-4 picaturi seara la culcare (pe canal uretral) si sinerdol(10 zile 2/zi dim/seara si apoi 10 zile cate 1/zi)dar inca nu am inceput tratamentul deoarece mi sa parut cam suspect.Deasemenea tot pe aceste forumuri am inteles ca aceste boli tratate incorect ar deveni cronice ceea ce nu vrea sa se mai intample.Ma gandeam sa merg si alt doctor si eventual sa refac si analiza la aceasta secretie cat inca mai curge, pt a releva care ar putea fi bacteria recenta ce a declansat boala mai veche.Am inteles ca pt gonococi si alte astfel de bacterii sunt anumite metode de a investiga in acea secretie.Ce sa fac ?????

Va rog sa-mi dati un sfat !!!
p.s:oricum ar fi am inteles ca partenera mea oricum trebuie sa faca si ea analiza la secretia vaginala si eventual acelasi tratament ca si mine !
Va multumesc anticipat,
Cu respect, Claudiu
3 comentarii
0
29-06-2008, ora 00:00
Dr. Akram Salem
Dermatovenerologie, Bucuresti .Mihai Bravu 444
Dr. Akram Salem
prietena trebuia sa faca tratament
0
09-07-2008, ora 00:00
horga
Nu este medic/terapeut
horga
va rog sa mi spuneti, eu am niste puncte rosiatice pe piele, ies si dispar, , , , este posibil sa fie sifilis???eu am facut multe examene de secretie la ginecologie.se vede sifilisul la lama?????
daca infestez pe cineva cu sifilis este posibil ca barbatul respectiv sa iba scurgeri mucoase?????
va multumsc
0
10-07-2008, ora 00:00
Dr. Akram Salem
Dermatovenerologie, Bucuresti .Mihai Bravu 444
Dr. Akram Salem
sifilis nu se vede la ex secretii.sifilis nu da scurgeri...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.