Pentru domnul doctor Flueraru

29-10-2012
elena333
Nu este medic/terapeut
elena333
Am o fetita de 9 ani care de aproximativ 6 luni are nasul infundat in special dimineata si simptomele alterneaza de la o nara la alta. In timpul tratamentului cu xyzal, rhinocort si ceva picaturi oftalmice nasul a fost ok dupa care s-a infundat din nou. Fetita spune ca are mancarimi de nas insa nu-i curge nicio secretie si stranuta foarte rar. Are si pe piele o zona foarte mica de dermatita care o mananca. Vad ca o mananca si pielea capului.
Diagnosticul a fost de rinita alergica insa la testele alergologice cutanate nu a iesit nimic si nici eusinofile in nas nu au iesit. I-am facut si analiza de secretie nazala si nu a iesit nimic.
Saptamana trecuta am facut un tratament pentru paraziti (cu ceai antiparazitar) si a eliminat ceva paraziti chiar daca la examenul coproparazitologic nu iese nimic.
In vara a facut o enterocolita si a ramas cu o sensibilitate a intestinului si stomacului si in plus cu o candidoza. Am tratat candidoza insa problema intestinului nu e rezolvata.
In prezent ia extract de coacaz negru, ceai de trei frati patati aerius, ceva picaturi cu dezametazona si vibrocil si poate respira insa maine sunt 5 zile de tratament si mi-e teama ca dupa ce oprim tratamentul o luam de la capat.
In urma celor de mai sus a ramas cu un tic (isi trage nasul) si nu stiu ce tratament sa-i mai dau. Va rog sa-mi spuneti ce as putea sa fac in aceste conditii?
2 comentarii
0
29-10-2012, ora 19:46
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuie continuat tratamentul cu COLARGOL.10 zile in nas la 8 ore.in pozitite culcat pe spate
repetati tratamentul pentru paraziti...lunar
adoptati un regim alimentar foarte strict.. fara coloranti artificieli, condimente si mezeluri de la magazin
0
30-10-2012, ora 06:29
elena333
Nu este medic/terapeut
elena333
Va multumesc pentru raspuns. Ce medicament as putea sa-i dau pentru paraziti ca sa fie si eficient si cat mai putin toxic? Ar putea sa nu fie rinita alergica? Sa intrerup si tratamentul cu Aerius?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.