pentru dr flueraru

14-11-2012
miruna@lo
Nu este medic/terapeut
miruna@lo
buna seara
in urma cu vreo 3saptamani am avut o faringita cu tuse seaca pe care am tratat-o la orl cu antibiotic, nebulizari cu dexametazona, fluimucil, codeina, , f multe dezinfectante pt gat.MI-au ramas amigdalele linguale putin mai mari.De cand am terminat tratamentul mi-a aparut un nod in gat cam prin zona tiroidei si senzatie de amorteala in cerul gurii spre spate si uneori usor in varful limbii, senzatie ca si dupa ceva mentolat de care nu pot scapa.Am fost azi la endocrine si mi-a zis ca nu-i de la tiroida, mi-am facut un exsudat farinfian pana sa incep trat cu antibiotic si nu mi-a iesit nimic.Dar de cca un an am amorteli si durere surda la cap pe partea stgpe dupa ureche si intr-un punct fix pe ceafa pt care am facut diverse investigatii: ct, rmn de col cervicala si craniana, unde nu mi-a iesit nimic.Am fost diagnosticata cu nevralgie de arnold pt care mi s-a recomandat sa fac fizioterapie pe care am terminat-o cam in perioada cu amorteala pe cerul gurii si nod in gat.Dle doctor sa fie oare tot din cauza sistemului nervos pt ca parca nici gust nu mai am din cauza acestei amoretli in gat ?ce ma sfatuiti sa fac?rmneele sunt facute pe 1oct 2012si sunt bune.Am fost la sp Bagdazar Arsenie unde un dr neurochirurg vroia sa ma opereze de nevralgie de arnold, mai exact sa-mi intrerupa nervul.precizez ca sunt cadru medical si nu -mi caut singura boala dar vreau sa scap de aceste senzatii din gura si gat care ma scot din minti.In prezent mai iau Lioresal 1 tb seara.Ieri la orl mi s-a zis ca gatul este ok si sa iau vit a, mg si zinc, b6 si cam atat.Am uitat sa precizez ca limba o am incarcata mereu si imi periez si limba, nu mereu..Am facut gargara cu salvie, musetel, bicarbonat.Si inca ceva toata vara de la aerul conditionat am avut senzatii rele in gat, gen faringite.In septembrie am avut o viroza cu tuse productiva si faringita.Starea mea generala era f buna pana acum un an cand am revenit la serv din concediu crestere copil si la un alt spital pt ca acela unde lucrasem s-a desfiintat.va rog sa sa-mi dati un raspuns!va multumesc dle doctor!
1 comentarii
0
18-11-2012, ora 09:34
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. initial trebuei facute investigatii pe ntru tractul diegstiv ( stomac, intestine.s.a)
afectuiunile tr.digestiv se pot manifesta si cu simptome in cavitatea bucala si faringe
2 examen fund de ochi si consult la alt neurolog care sa vada daca schimbarea gustululi nu e problema neurologica
( la CT..nu se vad decat tumorile..alte schimbari mai minore la nerv sau nucleul n..nu se vad )
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.