Pentru mine este extaz mistic iar pentru voi delir mistic

12-05-2011
Danihel
Nu este medic/terapeut
Danihel
Cum am mai zis preotul acela transmite o energie harica atunci cand pune mainile pe cineva, sanatos sau bolnav.

Din trupul lui, din mainile lui se emana un miros puternic de smirna, imposibil sa nu-l mirosi doar daca esti necredincios.

Acest preot te poate exorciza si poate transmite o putere harica prin mana sa dreapta si daca esti la o anumita distanta de el si nu doar prin slujbe de exorcizare.

Ultima mea problema de sanatate a fost o durere inghinala, eu nu trebuie trebuie sa fac nici o operatie si pentru mine este un risc.
Acum pot sa merg mai usor si nu ma mai doare.
Bineînteles ca am artroze la genunchi dar nimeni nu este sanatos pe deplin în viata asta.
27 comentarii
0
12-05-2011, ora 13:59
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Felicitari! Daca te simti bine si ai o viata normala, lucrezi, comunici bine cu cei din jurul tau, nu vad ce ar mai putea sa te nemultumeasca.
Sanatate!
0
15-05-2011, ora 08:42
Danihel
Nu este medic/terapeut
Danihel
"Vedeţi cu ce fel de litere v-am scris eu, cu mâna mea.
Câţi vor să placă în trup, aceia vă silesc să vă tăiaţi împrejur, numai ca să nu fie prigoniţi pentru crucea lui Hristos.
Căci nici ei singuri, cei ce se taie împrejur, nu păzesc Legea, ci voiesc să vă tăiaţi voi împrejur, ca să se laude ei în trupul vostru.
Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, şi eu pentru lume!
Că în Hristos Iisus nici tăierea împrejur nu este ceva, nici netăierea împrejur, ci făptura cea nouă.
Şi câţi vor umbla după dreptarul acesta, - pace şi milă asupra lor şi asupra Israelului lui Dumnezeu!
De acum înainte, nimeni să nu-mi mai facă supărare, căci eu port în trupul meu, semnele Domnului Iisus.
Harul Domnului nostru Iisus Hristos să fie cu duhul vostru, fraţilor! Amin."

Galateni 6, 11-18

"Căci cuvântul Crucii, pentru cei ce pier, este nebunie; iar pentru noi, cei ce ne mântuim, este puterea lui Dumnezeu.
0
15-05-2011, ora 12:24
the eye :)
Nu este medic/terapeut
the eye :)
Preamareste-Te in noi, Doamne; intareste-ne in faptura cea noua dupa chipul si asemanarea Ta si da-ne biruinta. Amin.
0
16-05-2011, ora 20:54
DrT
Nu este medic/terapeut
DrT
Unde sluheste acest preot si cum il cheama?... da-mi ceva detalii despre el, caci sunt curios.
0
16-05-2011, ora 20:56
DrT
Nu este medic/terapeut
DrT
E posibil sa nu ai delir mistic sau halucinatii mistice, ci esti doar mai credincios si superstitios; trebuie delimitat delirul de factorii etno-culturali; dar exista si probabilitatea de a avea o tulburare psihica in sensul acesta sau sa fie o psihoza indusa de acest guru la care mergeti.
0
17-05-2011, ora 06:42
Danihel
Nu este medic/terapeut
Danihel
Nu pot sa va divulg identitatea acestui preot si nu am dreptul sa-i spun numele.
Ne întreaba daca vedem semnul crucii pe frunte si coroana de spini pe cap.
Eu si alti credinciosi putem sa le vedem, altii care nu cred nu le vad (2004).
Pentru ce se duc oamenii la acest preot: pentru sanatate, sa afle un loc de munca, sa-si gaseasca rudele pierdute etc
Acest preot a fost dat afara din randul preotilor din cauze politice si nu sa mai revenit asupra deciziei luate.
S-au mai vazut cazuri de sfinti care au fost dati afara de episcopi lor din diferite pricini si pana la urma a contat viata lor spirituala si nu o decizie luata într-un sinod anume.
0
17-05-2011, ora 11:22
DrT
Nu este medic/terapeut
DrT
Din punct de vedere canonic e scris clar: "Extra ecclesia nulla salus est" - in afara bisericii nu este mantuire, asadar preotii excomunicati nu au sacralitate; un sfant conform canoanelor a fost mereu un om supus mai marilor sai si sa privim la Padre Pio care avea stigmatele si tot asa traditia spune ca facea minuni; desi a fost oarecum persecutat de mai marii bisericii, el s-a supus cu umilinta pentru ca stia ca acele persecutii nu sunt altceva decat teste pentru credinta si autenticitatea lui.

Un preot sfant, trebuie mai intai sa fie umil si smerit cu imina si nu trufas is sa se razvrateasca impotriva episcopului care l-a hirotonit.

Iar faptul ca va intreaba daca vedeti coroana de spini si celelalte rezulta trufie si nu umilinta, mai mult voua - celor mai sensibili - va induce prin mesaje subtile aceasta psihoza si va face sa credeti ca vedeti lucruri minunate.

E un mare sarlatan!
1
17-05-2011, ora 13:10
Danihel
Nu este medic/terapeut
Danihel
Nu despre partea cu securitate PP care este mai complicata si nu vreau sa spun nimic.
Episcopul locului zicea ca "în loc să se ţină de cele sfinte facea slujbe de exorcizare prin care zicea ca tămăduieşte pe unii dintre oameni."
Preotul acesta a fost exclus din rândul parohilor acum 20 ani.
Conform canoanelor, pedepsele care pot fi aplicate sunt depunerea din treapta preoţească şi caterisirea.
Nici una dintre cele două sancţiuni nu a fost aplicată preotului.
0
17-05-2011, ora 16:02
Danihel
Nu este medic/terapeut
Danihel
Daca ma vindeca si mi se amelioreaza boala trupeasca înseamna ca nu este un sarlatan.
Am mai fost bolnav si nu am putut merge si am fost la dansul si m-a ajutat (1993) si o sa ma duc ori de cate ori am o problema grava de sanatate.
Daca m-as fi luat dupa unii si alti si acum as fi fost bolnav si eram în scaun cu rotile.
Se duc la acest preot oameni bolnavi de cancer si de alte boli.si se vindeca, fiecare dupa masura credintei sale.
Nu cred ca este o problema de a vedea sfintele cruci de pe frunte si de pe maini pentru ca nu doar eu le vad.
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, şi eu pentru lume!"
Matei 6, 14
Un mare sarlatan care vindeca bolnavi.
0
18-05-2011, ora 11:14
Danihel
Nu este medic/terapeut
Danihel
"Căci Hristos nu m-a trimis ca să botez, ci să binevestesc, dar nu cu înţelepciunea cuvântului, ca să nu rămână zadarnică crucea lui Hristos.
Căci cuvântul Crucii, pentru cei ce pier, este nebunie; iar pentru noi, cei ce ne mântuim, este puterea lui Dumnezeu.
Căci scris este: "Pierde-voi înţelepciunea înţelepţilor şi ştiinţa celor învăţaţi voi nimici-o".
Unde este înţeleptul? Unde e cărturarul? Unde e cercetătorul acestui veac? Au n-a dovedit Dumnezeu nebună înţelepciunea lumii acesteia?
Căci de vreme ce întru înţelepciunea lui Dumnezeu lumea n-a cunoscut prin înţelepciune pe Dumnezeu, a binevoit Dumnezeu să mântuiască pe cei ce cred prin nebunia propovăduirii.
Fiindcă şi iudeii cer semne, iar elinii caută înţelepciune,
Însă noi propovăduim pe Hristos cel răstignit: pentru iudei, sminteală; pentru neamuri, nebunie.
Dar pentru cei chemaţi, şi iudei şi elini: pe Hristos, puterea lui Dumnezeu şi înţelepciunea lui Dumnezeu.
Pentru că fapta lui Dumnezeu, socotită de către oameni nebunie, este mai înţeleaptă decât înţelepciunea lor şi ceea ce se pare ca slăbiciune a lui Dumnezeu, mai puternică decât tăria oamenilor."

1 Corinteni 1, 17-25
0
18-05-2011, ora 23:23
Danihel
Nu este medic/terapeut
Danihel
@DrT

Nu aveti cum sa explicati stiintific vindecarea sau ameliorarea starii de sanatate a bolnavilor si sa nu-mi spuneti autosugestie deoarece credinciosii simt energia harica.
Semn de coroana de spini pe cap si semnul sfintei cruci pe frunte.
Nimeni nu va obliga sa credeti sau sa sa nu credeti.
Dumnezeu ne va judeca pe fiecare dupa faptele sale
0
18-05-2011, ora 23:46
utilizator_18918
Nu este medic/terapeut
utilizator_18918
În ceea ce priveşte ameliorarea stării de sănătate, există şi efectul placebo.
De ce să judece pe cineva dacă El a influenţat deja soarta omului de la bun început? De unde ştii că daca s-ar fi născut într-un alt loc, într-o altă familie, în altă eră, nu ar fi fost alt om (mai bun)? Nu noi alegem când ne naştem şi ce persoane întâlnim în viaţă. Ori fiecare persoană pe care o întâlnim îşi lasă amprenta asupra felului în care gândim, în care facem alegeri... Sunt atâtea variabile de care depinde formarea Eu-ului nostru încât mă îndoiesc că suntem vinovaţi de ceva în viaţă. Şi dacă de noi nu depinde nimic, până şi alegerile pe care le facem fiind influenţate de cei din jur, de ce să mai judece Dumnezeu?
0
25-05-2011, ora 12:41
Danihel
Nu este medic/terapeut
Danihel
Acest preot are anumite însuşiri ce ies din comun.
Are clarviziune si poate gasi persoane disparute si chiar politia a apelat la acesta.
Te poti duce cu fotografia persoanei bolnave care nu poate participa la slujba sau a celei disparute pe care vrei sa o gasesti.

Trebuie sa te duci sa participi activ la slujbe ca sa poti sa zici ca sa simti ceva "minunat" sau ca au efect asupra ta acestea.
Halucinatii vizuale sau iluzii: stigmatele, semnele coroanei de spini
Halucinatii olfactive: mirosul de smirna de la preot, mirosul duhurilor necurate
Halucinatii gustative: peste, faina de porumb
Sa nu uit de energia harica care te încalzeste din cap pana în picioare si zici ca esti într-un cuptor încins.
Pentru mine toate acestea au fost si sunt cat se poate de adevarate si nu sunt povesti pe care le-am nascocit sau le-am visat.

Vreau sa aud parerea mai multor forumisti.
0
25-05-2011, ora 17:32
Danihel
Nu este medic/terapeut
Danihel
"Iar în zilele din urmă, zice Domnul, voi turna din Duhul Meu peste tot trupul şi fiii voştri şi fiicele voastre vor prooroci şi cei mai tineri ai voştri vor vedea vedenii şi bătrânii voştri vise vor visa"

Faptele Sfinţilor Apostoli 2, 17
0
25-05-2011, ora 17:38
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
In definitiv ce vrei sa transmiti? Ca exista oameni cu har? Ca exista vindecari miraculoase? Astea exista si le stie oricine care vede cat de cat, , , ,
Problema este de ce te obsedeaza pe tine? Sau e numai recunostinta fata de acest om?
Adica daca zici ca e extaz mistic si nu delir, ce te tot impunge sa scrii mai departe?
0
25-05-2011, ora 20:27
the eye :)
Nu este medic/terapeut
the eye :)
Puterea Lui Dumnezeu este turnata de El peste omul pe care Il considera vrednic a purta darurile Lui.

Acest om poate fi unul sincer -- insa sunt unele afirmatii in topic pe care nu le-am inteles: "" Nu pot sa va divulg identitatea acestui preot si nu am dreptul sa-i spun numele. ""-- de ce ? ( daca salveaza oameni din situatii f grele, tocami asta e rolul lui -- de ce sa nu i se cunoasca numele? sau sta ascuns ? de cine ? )

""Nu cred ca este o problema de a vedea sfintele cruci de pe frunte si de pe maini pentru ca nu doar eu le vad.
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, şi eu pentru lume!"
Matei 6, 14
- aici e un mare semn de intrebare -- deoarece sensul cuvantului Cruce mentionat aici -- Matei 4, 16- dar si in alte locuri ( LUCA 9.23 ) nu este acesta; Crucea din lemn ( sau ca semn ) este altceva cu sensul biblic al cuvantului "" cruce"" -- deci, nu stiu cine sunteti si ce urmariti, insa -- nu e obligatoriu ca omul credincios sa vada cruci sau coroana de spini a Mantuitorului nu stiu pe care frunte;

Insa daca le-ati vazut -- Slava Domnului ! El se descopera omului dupa cum voieste ; Si scrie clar Scriptura -- In vremurile de pe urma pamntul va fi plin de cunostinta Domnului..asa ca nu ne miram.


Halucinatii vizuale sau iluzii: stigmatele, semnele coroanei de spini
Halucinatii olfactive: mirosul de smirna de la preot, mirosul duhurilor necurate
Halucinatii gustative: peste, faina de porumb -- aici nu inteleg ; halucinatiile sunt cu totul altceva ( sunt semne de boala ) ori vedeniile, descoperirile dumnezeiesti nu sunt halucinatii -- ci sunt semne clare pt omul care le are;

Dar cu mirosul de peste si faina de porumb,...al duhurilor necurate -- iar e ceva care suna f ciudat - pt ca cunosc f bine modul de lucru al lui Dumnezeu si nu are de-a face cu mirosurile...

Dealtfel -- pot fi vase curate si sfinte ( ma refer la oameni, ei sunt numiti vasele Domnului ) care daca la un moment dat au avut o tulburare sufleteasca sau o neveghere, sa-si schimbe lucrarea dintr-una buna intr- una falsa.

De aceea spune Ap. Pavel in Corinbteni -- "" cercetati totul si luati ce este bun "...si mare grija in a deosebi ce e de la DUmnezeu si ce nu.

Lumina si calauzirea Duhului Sfant pentru noi ! Doamne ajuta !
0
26-05-2011, ora 14:28
Danihel
Nu este medic/terapeut
Danihel
@eclectica

Pentru mine este o tema interesanta si daca vrei o "obsesie mistica"

@bleuciel

Puteam sa scriu si vedenii (mirosul de smirna, gustul de peste si de faina de porumb de la preotul acesta) dar am scris halucinatii în limbaj stiintific si cred mai clar.
0
26-05-2011, ora 14:31
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
A, pai zi asa, deci nu este delir mistic, , , , e obsesie mistica, , , ,

Eu iti doresc sanatate si sa nu uiti ca Dumnezeu e si inlauntrul fiecaruia, cauta-L acolo, mai degraba decat in "aura" altuia, , , ,
Numai Bine!
0
27-05-2011, ora 00:29
the eye :)
Nu este medic/terapeut
the eye :)
Dragii mei -- este complet gresit cuvantul halucinatie -- cu sensul pe care-l are ( si pe care il cunoastem dealtfel) si nici macar vedenie nu este corect -- se foloseste impropriu

HALUCINÁȚIE s.f. Stare psihică anormală sub imperiul căreia cineva crede că percepe lucruri sau situaţii care de fapt nu există; vedenie. [Gen. -iei, var. halucinaţiune s.f. / cf. fr. hallucination, lat. hallucinatio].

cand Moise l-a vazut pe Dumnezeu in rugul aprins si vorbea cu El -- va intreb, era o halucinatie ? sau eram noi lipsiti de öchi"ca sa vedem ce vedea si auzea Moise, sau Petru cand i-a vazut pe toti trei sfintii (vezi Schimbarea la fata )

halucinatiile sunt niste anomalii, niste chestii absurde si inexistente -- fara determinare si logica. aiureli - mai bine zis; nici nu poate fi comparat asa ceva cu o descoperire dumnezeiasca -

Ceea ce descopera Dumnezeu intr-o situatie sau alta -- este PURA REALITATE. de ex -- legat chiar de boala mea -- am primit explicatia clara a ceea ce mi s-a intamplat, prin mai multe vase, in limbajuri si simboluri diferite -- dar care imi completau mie reprezentarea corecta despre boala. o parte din ce mi s-a spus am scris pe undeva pe aici -- dar cand am timp voi descrie si celelate imagini simbolice care au fost aratate credinciosilor impreuna cu care m-am rugat.

De fapt erau rugaciuni obisnuite pe care le facem in mod normal, frecvent. Dumnezeu ii descopera ceva omului cand considera necesar -- Nu ne bazam pe aspectul acesta -- Noi ne rugam in primul rand pt nevoia sufletului insetat -

Totusi -- assa cum este scris in Sfanta Biblie -- aceste descoperiri frecvente au scopul de a ne intari sufleteste, de a ne feri de pericole venite din partea celui rau. E f important acest lucru --

Dumnezeu ne pune in garda chiar legat de anumite persoane care au scopuri ne-- curate, nesincere. Chair lecgat de serviciu -- am fost instiintata ca cineva imi va face rau -- Am fost surprinsa, dar exact asa a fost ! Insa -- pt ca am fost mereu aproape de El -- chiar mi-a trimis ajutor prin alta persoana, pot spune MIRACULOS ! Nu am acum timp sa relatez cat de minunat lucreaza Dumnezeu daca omul e pe aceeasi lungime de unda cu El.

Am multe dovezi personale. maine am o zi speciala - nu pot sa mai continui
Noapte buna !
0
20-06-2011, ora 16:43
Danihel
Nu este medic/terapeut
Danihel
Extazul divin seamănă cu o plonjare în necunoscut.

A zice că misticul (sfantul) este o fiinţă anormală nu este suficient pentru a ne asigura liniştea mentală, trebuie să ne şi explicăm ce se petrece în realitate.

Extazul mistic este însoţit de creşterea temperaturii corpului.
0
20-06-2011, ora 21:49
the eye :)
Nu este medic/terapeut
the eye :)
http://www.youtube.com/watch?v=x3aaOXFkDm0

MERITA SA FIE VAZUT.

Dumnezeu sa va binecuvinteze !
0
20-06-2011, ora 21:54
the eye :)
Nu este medic/terapeut
the eye :)
Danihel -- nu e vorba deloc de extax -- E BUCURIE REALA, ECHILIBRU, PUTERE SI PACE. Vezi femeia de sus, e f stabila si puternica.
0
21-06-2011, ora 21:50
Danihel
Nu este medic/terapeut
Danihel
Interesanta si palpitanta istorisire a femeii acesteia.
Sfantul Maslu nu m-a ajutat si am a avut nevoie de slujbe de exorcizare.
Este o lupta continua cu demonii si cu slugile acestora (vrajitori, satanisti) si nu trebuie niciodata lasata garda jos.

De retinut pentru psihiatri "Satan nu este o fantezie asa cum îi spun toti, este o realitate, este un lucrul real, o entitate vie"
0
26-06-2011, ora 22:13
Ionica2011
Nu este medic/terapeut
Ionica2011
Danihel a scris:
Acest preot a fost dat afara din randul preotilor din cauze politice si nu sa mai revenit asupra deciziei luate.
S-au mai vazut cazuri de sfinti care au fost dati afara de episcopi lor din diferite pricini si pana la urma a contat viata lor spirituala si nu o decizie luata într-un sinod anume.

Ceea ce ne spui pe mine m-a bagat complet in ceata!?Adica nu inteleg cum poate sa faca slujba de exorcizare fiind caterisit. Molitfele sfantului Vasile cel Mare sunt niste slujbe extrem de puternice.Iar preotul care face slujba amintita trebuie sa aiba o viata duhovniceasca, post, rugaciune etc exemplare.
Stii ca ele nu pot fi facute de preot decat cu incunostintarea si binecuvantarea Episcopului locului???Extrem de important lucrul asta.
Si ceea ce ma nedumereste complet avand in vedere ca inteleg ca este caterisit cine ii da lui binecuvantarea ptr slujba amintita?Si nu inteleg unde slujeste...?Eu sa fiu intr-o situatie din asta mi-as schimba duhovnicul.De ce stai in situatia asta de incertitudine??
Am auzit de cazuri cand preoti care au facut de capul lor si au facut peste masura aceasta slujba iar diavolul s-a razbunat pe ei li s-a distrus familia, diverse situatii urate.
Te vei intreba de ce oare? ei au vrut sa faca o treaba buna si uite unde au ajuns?
Dumnezeu are caile sale si uneori e bine sa nu se forteze nota, are purtarea sa de grija.
De ce sa mergem neaparat la slujbe de exorcizare cand putem sa mergem mai des la Spovedanie si sa ni se intareasca caracterul prin Impartasanie si sfat dat de omul lui Dumnezeu.
Ca unul care am facut 3 ani de Teologie (nu am terminat ptr ca am realizat ca sunt multe calitatile care imi lipsesc ca sa fiu preot) te rog mult sa te gandesti serios la ceea ce am spus si daca mai ai intrebari putem povesti.Numai bine!
0
27-06-2011, ora 00:54
Danihel
Nu este medic/terapeut
Danihel
@ Ionica2011

Demonii se pot razbuna pe un preot exorcist si daca sunt invocati si trimisi de vrajitori.

Daca ai facute vraji asupra ta si casei tale ce faci ?

Nu cred ca merge numai cu Spovedanie si Împartasanie mai trebuie si altceva.

Apelezi cumva la psihiatru si zici ca vrajile si demonii nu exista.
0
27-06-2011, ora 22:57
Ionica2011
Nu este medic/terapeut
Ionica2011
De-aia preotul trebuie sa aiba o viata aparte si nu mai stiuexact inainte parca trebuie tinuta o perioada de post si abstinenta.Slujba amintita am prins-o o data la o manastire si erau mai multi preoti tocmai din cauza asta sunt mai multi preoti din care mi se pare cel putin unul trebuie sa fie preot calugar.Deasta trebuie instiintat si Episcopul ptr ca nu este o slujba oarecare.

Da sunt anumite cazuri cand este necesara aceasta slujba.

Spovedania si Impartasania schimba multe.In primul rand se schimba omul ca gandire si fel de a fii.

Da eu cred ca demonii exista dar ceea ce nu stiu nimic este mai slujeste sau nu preotul amintit intr-o Biserica?Adica nu ne-ai lamurit cu statusul preotului, astazi, acuma??
0
27-06-2011, ora 23:21
bleuceu elena
Nu este medic/terapeut
bleuceu elena
Trebuie sa intelegem cu toti caci nu exista posedare demonica, sau alte manifestarii paranormale, ce e cu noi?traim intro lume ata de simpla in gandire si putem erona.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Persoanele în vârstă care experimentează stări de delir au un risc de trei ori mai mare de demență
  •