Perforatie sept - ureche infundata

02-07-2014
denisa_savu
Nu este medic/terapeut
denisa_savu
Buna ziua,

Am de mai bine de 8 ani prostul obicei de a-mi baga degetul in nas... Am crescut intr-o zona de munte, cu aer curat, iar de cand am venit in Bucuresti la facultate am simtit ca nu reusesc sa respir bine. De aici si problemele mele...aveam nasul non stop infundat si simteam ca ma sufoc daca nu il desfund. Din cauza asta am facut cruste nazale pe care le tot rup si care au dus apoi la o perforatie maricica de sept. In urma cu vreo 3 ani mi-au aparut si niste dureri foarte puternice de cap doar pe partea dreapta si doar cand introduceam foarte adanc degetul in nara dreapta. Ma tineau cam doua zile si nu treceau cu nici un analgezic. Durerea incepea din zona ochiului drept si ajungea pana in spatele urechii.

De vreo 4 zile insa am alta problema... mi s-a infundat urechea dreapta. Nu e infundata de tot..simt o presiune inauntru care coboara foarte usor si spre zona gatului. Am momente in care nu simt un disconfort foarte mare insa totul se amplifica in momentul in care ma zgarm in nara dreapta.
Am fost la orl acum vreo 2 ani si mi-a recomandat apa de mare...atat. Mi-a spus doar sa trag cu penseta crustele in momentul in care se formeaza.
Sunt speriata de ideea unei tumori... Am avut decese in familie din cauza asta si imi e tare frica... Am si o bebelina de un an si jumatate...
Imi puteti spune ce parere aveti si dvs?
Va multumesc anticipat,
Denisa Savu
2 comentarii
0
02-07-2014, ora 16:37
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred ca este o deviatie de sept... spre partea cu durerea
acesta este motivul de ce ai facut si perforatia de sept
o sa fie nevoie de o operatrie pentru refacerea septului nazal.. altfel nu se rezolva complet niciodata problema cu urechea
0
02-07-2014, ora 16:47
denisa_savu
Nu este medic/terapeut
denisa_savu
Am inteles. Va multumesc pentru promptitudinea cu care mi-ati raspuns! Am intr-adevar o deviatie de sept insa nu stiam ca poate crea probleme atat de mari...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Urechi înfundate
  •