Peritonita purulenta generalizata

17-05-2014
gabi07
Nu este medic/terapeut
gabi07
Buna ziua, ma numesc Gabi si am 20 de ani.Ieri s-a implinit o luna de cand am fost operat de peritonita, problema este urmatoarea:acele simptome post-operatorii (durere de cap, stari de greata, ameteala), au aparut acum cateva zile, in special durerea de cap si starea de greata, starea de greata apare in momentul in care gazele circula prin intestine.Starea de ameteala am avut-o la cateva zile dupa operatie, cand trebuia sa ma ridic din pat si sa merg, acum nu mai este asa pronuntata.Mai am o problema care nu imi da pace si care ma cam sperie, la inceputul saptamanii am mers in vizita la o matusa, la aproximativ 4 statii de autobuz, deoarece nu mai aveam niciun fel de durere si mergeam normal, eu am considerat ca nu a fost mult de mers, dar se pare ca m-am inselat, a doua zi am sesizat dureri in partea inferioara a abdomenului si in ambele parti unde am avut cele 4 drenuri.La inceput am pus totul pe seama gazelor si ca nu mai avusesem scaun de aproximativ o zi-o zi si jumatate, spun asta pentru ca si dupa externare am avut gaze, din cauza carora durerea era infernala.Acum am dureri cand ma ridic in picioare si cand merg, trebuie sa stau cateva secunde in sezut ca sa pot respira normal.Tin sa precizez ca pe perioada spitalizarii, totul a fost normal, nu am avut dureri prea mari, desi aveam gaze, si nici cand ma ridicam din pat 'sa plec la plimbare', asa cum mi-a recomandat domnul doctor Naumescu Alexandru, de la Spitalul Universitar, care este un om de nota 10.
Intrebarea este urmatoarea:sunt normale aceste simptome, sa continui sa-mi fac griji?Pot lua pastile impotriva gazelor?
Domnul doctor mi-a spus ca nu mai este nevoie sa ma duc la control, deoarece, din punct de vedere medical sunt vindecat.M-as fi dus sa vorbesc cu dansul, dar problema este ca nu ii stiu programul, nu stiu cand este de garda, sau cand este in spital.
Daca ma puteti ajuta cu un raspuns.va sunt recunoscator!Multumesc!
11 comentarii
0
17-05-2014, ora 21:42
gabi07
Nu este medic/terapeut
gabi07
PS:Tin sa precizez ca am pus termometrul acum 10 minute si aveam temperatura de 37.8 grade celsius.Am sa-l pun din nou peste o jumatate de ora sa vad cum este.
0
18-05-2014, ora 21:48
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna seara.
Din relatarile d-vs, subfebra pe care o aveti denota ca ceva nu e in regula.
Peritonita de care ati fost operat ce cauza a avut ?
Simptomatologia descrisa ar sugera cefalee postrahianestezie, asta daca ati fost operat sub anestezie rahidiana.
0
19-05-2014, ora 19:47
gabi07
Nu este medic/terapeut
gabi07
Buna ziua, tin sa precizez ca anestezia nu a fost rahidiana, a fost intravenoasa, daca-i pot spune asa, cat despre febra, tind sa cred ca este din cauza unei usoare raceli, combinata si cu organismul slabit.Ideea e ca febra am observat ca scade de la sine, in data de 17, cand am spus despre febra, in cel mult o ora a scazut la 37, 3..desi in momentul cand era la 37, 8 nu ma simteam rau, era doar o senzatie ciudata.Pe perioada spitalizarii nu am avut deloc febra, totul a fost normal si tind sa cred ca aceste dureri sunt oarecum normale, dat fiind faptul ca acum nu ma mai doare atat de rau.Am de gand sa ma duc la un control, dar vreau sa ma duc personal, deoarece in cei de pe salvare nu mai am incredere, avand in vedere faptul ca era sa mor din cauza lor, datorita unui prim diagnostic gresit.Multumesc pentru raspuns, si daca mai aveti sfaturi, eu le astept cu placere!
0
20-05-2014, ora 19:07
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna ziua.
Cum a fost temperatura zilele urmatoare - 18, 19, 20 ?
Cuma arata plaga postoperatorie ?
Tranzitul pentru materii fecale si gaze cum decurge ?
0
20-05-2014, ora 20:59
gabi07
Nu este medic/terapeut
gabi07
Buna seara.Temperatura a fost normala in urmatoarele zile (37, 0-37, 3).Plaga postoperatorie arata bine, adica este roz, zic eu ca orice alta cusatura :), nimic anormal, iar tranzitul, scaun am cam o data la o zi sau chiar la doua zile, dar eu i-am spus domnului doctor ca inainte de operatie aveam scaun o data la 3 zile chiar, iar dansul mi-a spus sa nu-mi fac griji ca este normal si-asa.Despre gaze ce sa va spun, acum s-au ameliorat, adica nu mai doare atat de tare cand circula, sunt aproape insesizabile.Nu stiu cat de bine v-am explicat, deoarece nu prea stiu sa ma exprim in termeni medicali, dar sper ca ati inteles.
PS: Am uitat un aspect:uneori am scaun si de doua ori pe zi.
0
21-05-2014, ora 14:54
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna ziua.
Pare ca evolutia e favorabila.
Mai persista durerile de cap sau greturile ?
0
21-05-2014, ora 17:52
gabi07
Nu este medic/terapeut
gabi07
Buna ziua.In momentul de fata nu mai am nicio durere de cap si nici stari de greata.
0
11-08-2014, ora 02:33
gabi07
Nu este medic/terapeut
gabi07
Buna seara!Revin cu o intrebare, avand in vedere ca au trecut aproape 4 luni de la operatie, acum pot manca seminte, porcorn, chipsuri etc?
Ce alimente pot manca?Sau pot sa mananc normal, adica sosuri, picant, exista riscul de a mai aparea probleme?
Tin sa precizez ca acum 3 saptamani am mancat niste mici (4 la numar), care erau cam picanti, iar a doua zi m-a durut stomacul si aveam ameteli si stari de greata, iar temperatura era de 35.8 grade Celsius, dar am stors jumatate de lamaie si am baut zeama, iar in 5 minute nu am mai avut nimic.Sa fi fost din cauza micilor, sau sa fi fost altceva, din cauza oboselii?
0
11-08-2014, ora 02:54
gabi07
Nu este medic/terapeut
gabi07
PS:Pe biletul de externare scria "3 luni fara efort fizic intens", avand in vedere ca au trecut 3 luni, iar pe 16 august se implinesc 4 luni de la operatie, ce activitati am voie sa fac, cate kilograme am voie sa ridic sau sa car?As vrea sa ma angajez ca ucenic mecanic la service auto, ma pot angaja sau sa astept pana cel tarziu in octombrie, cum mi-a spus domn' doctor.Dansul mi-a spus asa: "Stai linistit, iar dupa juma' de an poti sa reiei activitatile obisnuite", asta insemnand ca pot "sa intru direct in paine", adica sa car greutati mari, pe distante lungi, sau sa incep usor-usor?
0
11-08-2014, ora 03:07
gabi07
Nu este medic/terapeut
gabi07
PS2:Am fost intrebat daca anestezia a fost rahidiana sau normala si am spus ca nu a fost rahidiana, dar m-am inselat, in momentul acela nu mai tineam minte cum a fost, dar mi-am adus aminte recent de un aspect, inainte de a ma intinde pe masa de oepratie mi s-a spus sa stau mai cocosat, asa mi-am dar seama ca pana la urma a fost anestezie rahidiana, dar ciudat este ca nu am simtit nicio intepatura si nu am simtit nici furnicaturi in picioare :).De ce oare?
0
11-08-2014, ora 12:14
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna ziua.
E recomanadat ca efortul fizic sa fie reluat treptat, preferabil din octombrie, asta dand timp suficient tesuturilor pentru refacere.
Este posibil ca sa nu fi simtit intepatura, datorita "mixului" anlgezic intravenos.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: Peritonita Peritonita generalizata puerperala